Co to jest anemia? Objawy i leczenie

Anna Wiktor
Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń krwi niewątpliwie należy anemia. Inaczej nazywana jest ona niedokrwistością i oznacza sytuację, w której liczba czerwonych krwinek lub ilość hemoglobiny zawartej w nich nie umożliwia odpowiedniego utlenienia tkanek. Istnieje kilka typów anemii, z których każdy ma swoiste przyczyny, a więc i najbardziej odpowiednie metody terapii. Najczęstsza, a więc i najbardziej znana w obiegowej opinii, jest anemia spowodowana niedoborem żelaza. Dowiedz się więcej na temat tej dolegliwości. Jakie objawy powinny być niepokojące? Jak wygląda leczenie anemii?

Sama wiedza na temat tego, co to jest anemia, nie wystarczy. Trzeba jeszcze umieć ją rozpoznać na podstawie objawów i konkretnych badań. W poniższym tekście znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Co to jest anemia? Warianty

Odpowiedź na główne pytanie w zasadzie już padła. Anemia, określana także mianem niedokrwistości, jest najczęstszą chorobą hematologiczną, która dotyczy zarówno osób dorosłych, w tym seniorów, jak i dzieci. Statystycznie pojawia się głównie u kobiet, a najbardziej narażone są na nią kobiety w wieku rozrodczym, ciężarne i chore. Jest to związane przede wszystkim z menstruacją, karmieniem piersią, ciążą, a także mniejszymi naturalnymi zapasami żelaza w organizmie.

Czy anemia jest bardzo groźna dla zdrowia? Tak naprawdę to kwestia indywidualna, dlatego oceny sytuacji zawsze powinien dokonać lekarz. Warto jednak wspomnieć, że w medycynie wyróżnia się kilka stopni nasilenia anemii, w zależności od tego, jak wysokie stężenie hemoglobiny we krwi wykazały badania.

Wyróżniamy kilka typów anemii:

 • anemia z niedoboru żelaza – najczęściej spotykana, związana głównie z nieprawidłowym zbilansowaniem diety,
 • anemia hemolityczna – spowodowana rozpadem czerwonych krwinek,
 • anemia megaloblastyczna – wywołana przez zwiększoną objętość erytrocytów,
 • anemia aplastyczna – diagnozowana poprzez spadek wszystkich rodzajów krwinek przy zaniku szpiku kostnego.

Istnieje także anemia sierpowata – groźna choroba wrodzona związana z nieprawidłową budową hemoglobiny. Jest stanem zagrażającym życiu.

Przyczyny anemii

Anemia może być wywołana różnymi czynnikami. Najczęstszą przyczyną anemii są:

 • niedobór żelaza – charakterystyczne przede wszystkim dla kobiet,
 • niektóre choroby przewlekłe, w których występuje niedokrwistość chorób przewlekłych: celiakia, problemy z nerkami, choroby nowotworowe szpiku, reumatoidalne zapalenie stawów,
 • niedobór kwasu foliowego,
 • niedobór witaminy B12,
 • niedokrwistość hemolityczna – zbyt szybki rozpad erytrocytów,
 • nagła i znaczna utrata krwi, na przykład w wyniku urazu czy krwawienia z przewodu pokarmowego.

Oczywiście, zdarza się, że kilka powodów nakłada się na siebie. Na przykład niedobory żelaza połączone z brakami witaminy B12 to efekt nieprawidłowo zbilansowanej diety.

Objawy anemii

Niezależnie od przyczyny, wszystkie typy anemii łączy niedokrwistość. Oznacza to, że objawy anemii są zwykle podobne. Pacjenci uskarżają się przede wszystkim na następujące objawy niedokrwistości:

 • osłabienie organizmu i szybkie męczenie się, nawet po krótkim i niewielkim wysiłku,
 • bladość skóry,
 • utrata naturalnego zabarwienia błon śluzowych,
 • szorstka i zimna skóra,
 • powtarzające się bóle i zawroty głowy,
 • duszności, płytki oddech,
 • ciągła senność,
 • problemy z koncentracją i skupieniem, a u dzieci często także trudności z przyswajaniem wiedzy,
 • objawy depresyjne,
 • powracające zajady – charakterystyczne pęknięcia w kącikach ust,
 • spadek odporności organizmu,
 • krwawienia z dziąseł,
 • wypadanie włosów,
 • nieuzasadnione uczucie zimna.

Anemii mogą towarzyszyć także bardzo specyficzne objawy. Jednym z nich jest tzw. łaknienie spaczone. Nie chodzi tu jednak o zwykłe nietypowe zachcianki pokarmowe. To zaburzenie odżywiania, w którym chory próbuje jeść rzeczy nieprzeznaczone do jedzenia. Z taką sytuacją mamy do czynienia na przykład wtedy, gdy dzieci próbują jeść kredę czy ziemię. Duże nasilenie tego objawu może nawet zagrażać życiu.

Jak wygląda leczenie anemii?

Jak wspomnieliśmy już, zdrowotne konsekwencje anemii mogą przybierać różne formę i różny stopień nasilenia. Niestety, trzeba mieć świadomość, że nawet gdy na początku choroba nie niesie ze sobą poważnych trudności, zignorowana może przybierać na sile i przyjmować stan niebezpieczny. Dodatkowo silna anemia może nie być problemem samym w sobie, a stanowić zwiastun groźnych chorób, na przykład nowotworu, wirusa HIV, chorób nerek. Właśnie dlatego tak ważna jest konsultacja lekarska i odpowiednio szybka diagnostyka.

Jak wygląda leczenie anemii w praktyce? Jest ono uzależnione od przyczyn i stopnia zaawansowania objawów. W podstawowym wariancie sprawdza się suplementacja żelaza oraz stosowanie diety bogatej w ten właśnie pierwiastek. Podobne działanie podejmuje się, gdy anemia wynika z niedoborów witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Jeżeli natomiast przyczyną anemii jest choroba przewlekła, należy przede wszystkim zająć się pierwotnym problemem.


Może Cię także zainteresować:
  None Found
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Zbyt częste mycie zębów

Zbyt częste mycie zębów. Czy można szczotkować zęby za często?

Następny artykuł
leczenie stomatologiczne finansowane pożyczką

Pożyczka online na leczenie stomatologiczne

Podobne artykuły
Botoks na zgrzytanie zębami

Zgrzytasz zębami w nocy? Botoks może pomóc

Jeśli należysz do osób, które podczas snu zaciskają zęby i nimi zgrzytają, pomóc może Ci zastrzyk botoksu. Okazuje się, że substancja ta sprawdza się nie tylko w odmładzaniu twarzy, ale też leczeniu niektórych schorzeń, takich jak właśnie bruksizm – niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu.
Czytaj więcej

Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO – na czym polega ich fenomen?

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie dbać o zęby każdego dnia, aby uniknąć kosztownych wizyt u dentysty. W takim wypadku bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej szczoteczki, która umożliwi dokładne umycie zębów, języka i przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO to absolutny hit na rynku szczoteczek do zębów. Na czym polega ich fenomen?
Czytaj więcej

Licówki – idealna alternatywa dla wybielania

Zęby są niesamowitym atrybutem dosłownie każdego z nas. To właśnie one pozwalają nam szeroko się uśmiechać, a jednocześnie dodają nam pewności siebie i niekwestionowanego uroku. Niemniej jednak warto wiedzieć, że żadne zęby nie będą zachwycać swoją śnieżną bielą, o ile nie będziemy wstanie o nie odpowiednio zadbać. Mowa tu przede wszystkim o regularnej higienie jamy ustnej, od której tak naprawdę wiele zależy.
Czytaj więcej
Jak jeść, aby mieć zdrowe zęby

Jak jeść, aby mieć zdrowe zęby – wskazówki i porady

Jak możemy zadbać o zdrowie naszych zębów? Czy tylko regularne szczotkowanie i płukanie jamy ustnej wystarczą? Okazuje się, że nasza dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych zębów. W tym artykule przedstawimy Ci praktyczne wskazówki i porady dotyczące tego, jak jeść, aby mieć zdrowe zęby. Dzięki tym prostym zmianom w diecie będziesz mógł cieszyć się pięknym uśmiechem i uniknąć wielu problemów z zębami.
Czytaj więcej

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

Zdrowe, lśniące zęby są wizytówką człowieka. Żeby pięknie się prezentowały, należy prawidłowo dbać o higienę swojej jamy ustnej. Kwestia ta jest niezwykle istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, ponieważ nieleczona próchnica wpływa nie tylko na zęby i jamę ustną, ale na cały organizm. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej. Jak powinna ona wyglądać? Podpowiadamy.
Czytaj więcej