martwica dziąsła

Martwica dziąsła – co to jest? Skąd bierze się martwica dziąseł i jak jej przeciwdziałać?

Jakub Kaczmarek
Martwica dziąsła to poważna choroba, która objawia się całkowitym obumieraniem tkanek przyzębia. Proces ten jest nieodwracalny, a więc leczenie jest bardzo trudne. Poznaj przyczyny powstawania martwicy, aby nauczyć się jej zapobiegać.

Martwica dziąsła to termin, którym opisuje się śmierć komórkową tkanek przyzębia i części narządów. Jeżeli tylko podejrzewasz u siebie taką ewentualność, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Wczesne stadia tego schorzenia są trudne do rozpoznania, a nieleczone może mieć tragiczne konsekwencje.

Martwica dziąsła – przyczyny

Martwica dziąsła może być konsekwencją daleko posuniętego zapalenia przyzębia. Do jego przyczyn zaliczana jest:

  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej, co prowadzi do gromadzenia się płytki bakteryjnej. Wywołuje ona reakcję ze strony układu odpornościowego, który może wyniszczyć dziąsła i ostatecznie doprowadzić nawet do utraty zębów;
  • zaawansowana próchnica;
  • przewlekłe zapalenie przyzębia;
  • infekcje dziąseł;
  • nagromadzenie kamienia nazębnego;
  • niektóre choroby, takie jak rak, cukrzyca, HIV;
  • regularne uszkadzanie tkanek przez leczenie lub protetykę – prowadzi to do zaburzeń krążenia krwi i ostatecznie śmierci dziąseł;
  • zmiany hormonalne;
  • zatrucie arsenem.

Leczenie martwicy dziąseł

Sposób i sukces leczenia uzależniony jest od rodzaju i stopnia zaawansowania patologii. Niestety, daleko posunięta martwica dziąsła jest nieodwracalna, a tym samym nieuleczalna. Leczenie ma więc na celu głównie przywrócenie krążenia w tkankach i zatrzymanie postępowania martwicy. Martwe komórki należy usunąć chirurgicznie, aby uniemożliwić dalszy rozwój choroby. W mniej poważnych przypadkach może wystarczyć neutralizowanie patologii płynem antyseptycznym.
Martwica dziąseł to poważna choroba, która najczęściej wiąże się z koniecznością usunięcia martwych tkanek metodą chirurgiczną. Zapobieganie jej i utrzymanie zdrowych dziąseł sprowadza się głównie do regularnego stosowania odpowiedniej higieny oraz sprawnego leczenia wszelkich wad zgryzu i ubytków.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
witaminy na odbudowę dziąseł

Witaminy na odbudowę dziąseł – co jeść, aby codziennie dbać o zdrowie swojej jamy ustnej?

Następny artykuł
podrażnione dziąsła

Podrażnione dziąsła – jak radzić sobie z tą dolegliwością? Leczenie i przeciwdziałanie

Podobne artykuły