Co zrobić jak boli ząb

Co zrobić jak boli ząb? Praktyczne porady

Anna Wiktor
Co zrobić jak boli ząb? To pytanie codziennie zadaje sobie mnóstwo osób. Leki? Domowe płukanki? A może wizyta u stomatologa? Sprawdź, jak najszybciej uśmierzyć dokuczliwy ból zęba.

Niemal każdy z nas przynajmniej raz w życiu zmagał się z bólem zęba. Nawet umiarkowanie dokuczliwy ból źle wpływa na samopoczucie i może kompletnie zdezorganizować plan dnia. Nic dziwnego, że pytanie, co zrobić jak boli ząb jest zadawane tak często. Większość z nas odruchowo sięga po dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Warto jednak pamiętać, że bolesny ząb prędzej, czy później będzie wymagał wizyty u stomatologa.

Ból zębów? Nie czekaj z wizytą u dentysty 

Przyczyna bólu zęba najczęściej leży w próchnicy i rozwijającym się w jamie ustnej stanie zapalnym. Warto pamiętać, że ząb nigdy nie boli bez powodu. Nierzadko ubytki próchnicze rozwijają się pod zdrowym szkliwem i są niewidoczne gołym okiem. Już delikatny ból przy przygryzaniu może świadczyć o tym, że w zębie rozwija się choroba.

Najlepsza odpowiedź na pytanie, co zrobić jak boli ząb brzmi: umówić się na wizytę do dentysty. Lekki ból można załagodzić lekami lub domowymi sposobami. Jeżeli jednak ząb boli bardzo mocno, pojawia się obrzęk, a ty masz wrażenie, że tkanki wokół źródła bólu pulsują, nie ma na co czekać. Taki stan jest wskazaniem do wizyty w gabinecie dentysty nawet poza kolejką.

Głębokie ubytki prowadzą do zakażenia miazgi, a często również do tworzenia się ropni. Bez interwencji stomatologa stan zapalny może przenieść się na okostną. W ciężkich przypadkach dochodzi do odzębowego zapalenia zatok, a nawet to zakażenia mięśnia sercowego.

Co zrobić jak boli ząb? Środki przeciwbólowe

W przypadku lżejszego bólu lub nadwrażliwości najczęściej sięgamy po dostępne bez recepty leki. Są to zazwyczaj środki z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Często zastanawiamy się, czy ketonal na ból zęba będzie dobrym rozwiązaniem. Jak najbardziej. Zawarta w tym leku substancja czynna, czyli ketoprofen zazwyczaj bardzo dobrze radzi sobie nawet z mocniejszym bólem. Z powodzeniem można również sięgnąć po leki, które zawierają w sobie ibuprofen, czy paracetamol.

Pamiętaj jednak, że leki jedynie maskują ból. Nie usuną źródła problemu, dlatego w wolnej chwili jak najszybciej umów się na wizytę w gabinecie stomatologicznym.

Co zrobić jak boli ząb? Domowe sposoby

A co jeżeli nie mamy dostępu ani do leków przeciwbólowych, ani do dentysty? Istnieją domowe sposoby na ból zęba, z których można skorzystać. Pamiętaj jednak, że w przypadku silnego bólu mogą one okazać się niewystarczające. Od czego zacząć?

Jeżeli czujesz, zbliżający się ból, postaraj się jak najszybciej umyć zęby. Czystą jamę ustną warto wypłukać wodą z solą lub wodą utlenioną. Obydwa te sposoby pomagają zmniejszyć stan zapalny, co w istocie może złagodzić ból. Należy jednak pamiętać o tym, aby pod żadnym pozorem nie połykać przyrządzonego roztworu.

Do domowych płukanek na ból zęba można wykorzystać również:

  • goździki;
  • tymianek;
  • miętę;
  • liście guawy;
  • aloes;
  • czosnek.

Przygotowanym naparem nasączamy wacik lub gazik i przykładamy do bolesnego miejsca. W niektórych przypadkach ulgę przynoszą również zimne okłady.

Co zrobić jak boli ząb? Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja stomatologiczna. Czasami nawet poważne ubytki są niewidoczne gołym okiem i tylko dentysta jest w stanie wyleczyć ząb i spowodować ulgę. Jeżeli jednak nie ma możliwości umówienia się na wizytę, można skorzystać z domowych sposobów lub leków bez recepty.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak długo może boleć ząb

Jak długo może boleć ząb i co, gdy przestaje boleć? Poradnik

Następny artykuł
Jak usztywnić ruszający się ząb

Jak usztywnić ruszający się ząb? Praktyczne porady

Podobne artykuły