W artykule wyjaśnimy, dlaczego niezbędna jest rezygnacja ze spożywania niektórych produktów oraz podpowiemy, jakie czynniki sprzyjają gojeniu się dziąseł. Dowiesz się też, co jeść po wyrwaniu ósemki i poznasz propozycje zalecanych dań. Znajdziesz tu również gotowy jadłospis przygotowany zgodnie z wytycznymi stomatologicznymi.
Dlaczego trzeba unikać niektórych produktów?
Pewnie zastanawiasz się, co jeść po wyrwaniu ósemki oraz czy stosowanie się do zalecanej diety w ogóle jest niezbędne do prawidłowego gojenia się rany. Wyjaśnimy, dlaczego tak ważne jest to, co jesz i pijesz po zabiegu.
W dziąśle, z którego został usunięty ząb mądrości, pojawia się krwawienie, które stomatolog hamuje, umieszczając w tym miejscu specjalny tampon. Jeśli będziesz stosować się do szczegółowych zaleceń dentysty, stworzy się tam skrzep, który będzie chronić to miejsce przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Niektóre pokarmy mogą doprowadzić do naruszenia skrzepu, co z kolei sprawi, że bakterie bytujące w twojej jamie ustnej będą miały swobodny dostęp do rany i utrudnią proces gojenia.
Niezbędne jest także unikanie produktów, które rozszerzają naczynia krwionośne oraz zwiększają przepływ krwi. Efektem może być nasilenie się krwawienia oraz powiększenie obrzęku. Poza tym po zabiegu należy wstrzymać się z wykonywaniem czynności powodujących powstanie podciśnienia w jamie ustnej, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się przetoki. Właśnie z tego powodu należy zrezygnować z picia przez słomkę, wydmuchiwania nosa oraz zaciągania się papierosami, zarówno tymi tradycyjnymi, jak i elektronicznymi.
Co jeść po ekstrakcji zęba? Miękkie produkty ułatwią gojenie
Po jakichkolwiek interwencjach chirurgicznych w jamie ustnej należy stosować się do odpowiedniej diety, by ułatwić prawidłowe gojenie rany i uniknąć powikłań. Dentyści oraz chirurdzy szczękowi zalecają jedzenie produktów płynnych i półpłynnych po ekstrakcji zęba, a także innych inwazyjnych zabiegach dentystycznych, na przykład wstawieniu implantu. Gryzienie może doprowadzić do uszkodzenia skrzepu, który ma zasklepić świeżą ranę, co z kolei znacznie utrudnia proces gojenia. Dlatego stosowanie się do zaleceń stomatologicznych dotyczących tego, co jeść po wyrwaniu ósemki jest tak istotne.
Podrażnione dziąsło to doskonałe miejsce do nadmiernego namnażania się bakterii bytujących w jamie ustnej człowieka. Taka infekcja może doprowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego, czyli tzw. suchego zębodołu. Objawy tej dolegliwości są niezwykle uciążliwe i zalicza się m.in. promieniującego do ucha bólu i obrzęku pojawienia się wydzieliny ropnej, a także nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. Schorzenie nie ustaje samoistnie i wymaga natychmiastowej wizyty w gabinecie stomatologicznym oraz wdrożenia leczenia farmakologicznego.
Smoothie, zupy krem i… Co spożywać, by urozmaicić dietę?
Co jeść po wyrwaniu ósemki? Już wiesz, że najlepiej zrezygnować ze spożywania produktów, które wymagają gryzienia oraz żucia. Wbrew pozorom dieta po zabiegu ekstrakcji zębów trzonowych nie musi być monotonna. Poznaj propozycje zalecanych i zdrowych posiłków:
- Smoothies, czyli koktajle owocowe lub warzywno-owocowe to doskonałe źródło wielu substancji odżywczych. Zaleca się spożywanie tych przyrządzonych z produktów bogatych w witaminę C, która wspomaga syntezę kolagenu – związku przyspieszającego gojenie się ran.
- Chłodniki, ewentualnie zupy po ostygnięciu to doskonała propozycja dla osób lubiących wytrawne posiłki. Można do nich dodawać preparaty proteinowe o neutralnym smaku, ponieważ białko odgrywa ważną rolę w trakcie gojenia.
- Jogurty roślinne lub mleczne również stanowią doskonałe źródło białka, a w dodatku charakteryzuje je wyjątkowy smak. Nie dość, że są zalecane przez stomatologów, to posiadają wiele innych właściwości prozdrowotnych.
- Lody świetnie sprawdzą się zwłaszcza w upalne dni. Najlepiej wybierać takie produkty, w których nie ma cukru, ponieważ ten związek jest doskonałą pożywką dla bakterii.
Unikaj gorących pokarmów!
Wiesz już co jeść po wyrwaniu ósemki, jednak po ekstrakcji zęba warto być świadomym również tego, czego należy bezwzględnie unikać. Przede wszystkim będą to gorące posiłki i napoje, ponieważ zwiększając przepływ krwi, mogą doprowadzić do nasilenia krwawienia. W dodatku spożyte w krótkim odstępie czasu od zabiegu istnieje ryzyko poparzenia, ponieważ wciąż działające znieczulenie może sprawić, że nie poczujesz dyskomfortu związanego z nadmiernym ciepłem. Warto stosować zimne okłady, które działają odwrotnie i zmniejszają ryzyko nasilenia krwawień.
Co jeść po wyrwaniu ósemki? Jadłospis przygotowany zgodnie z zaleceniami
Wciąż nie wiesz, co jeść po wyrwaniu ósemki lub siódemki, by twoja dieta była smaczna i zdrowa? Poznaj przykładowy jadłospis, który warto stosować nawet przez 10 dni po zabiegu.
Śniadanie:
Owsianka przyrządzona na mleku roślinnym bez dodatku cukru z musem truskawkowym. Płatki powinny być mocno rozgotowane, a owoce dokładnie zblendowane. Oczywiście należy zjeść posiłek dopiero po ostygnięciu.
Obiad:
Purée ziemniaczane z dodatkiem nierafinowanego oleju, miękkie warzywa ugotowane na parze (na przykład bakłażan lub kabaczek) podane z sosem przygotowanym z jogurtu sojowego zblendowanego z czosnkiem
Kolacja:
Zupa krem z dyni piżmowej i mleczka kokosowego, którą również należy spożyć po ostudzeniu.
Co można pić podczas takiej diety? Tutaj obowiązuje stosunkowo duży wybór. Należy unikać napojów gazowanych, ponieważ mogą doprowadzić do stworzenia się przetoki. Poza tym zrezygnuj z napojów wysokoprocentowych, zwłaszcza jeśli przyjmujesz leki przeciwbólowe. Łączenie z alkoholem tego typu środków może wywoływać wiele skutków ubocznych.
Teraz już wiesz, co jeść po wyrwaniu ósemki, by okres rekonwalescencji był przyjemną ucztą dla zmysłów. Warto zaplanować jadłospis i zrobić zapas jedzenia jeszcze przed zabiegiem. Należy pamiętać również o właściwej higienie, wskazane jest szczotkowanie zębów oraz delikatne płukanie jamy ustnej po każdym posiłku.
Może Cię także zainteresować:
- Plomb-R 3 g – tymczasowa plomba w zębie. Poznaj nowoczesne tymczasowe wypełnienie zęba rekomendowane przez dentystów!
- Dlaczego nitkowanie zębów jest potrzebne? Kilka przykładów, które przekonują do tego zabiegu!
- Wypełnianie kompozytowe – czym się charakteryzuje ten najpopularniejszy rodzaj wypełnień dentystycznych?
- Hydroksyapatyt – co to jest i jak go stosować
- Dlaczego plomba wypadła ci z zęba? Jak masz zareagować i co zrobić, by do tego nie dopuścić?
- Chlorheksydyna – niezbędny składnik produktów dentystycznych i nie tylko
- Szkliwo. Jak je chronić? Jak o nie dbać? Czy da się odbudować tę tkankę? Sprawdzamy!