zakładanie licówek

Zakładanie licówek – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Jakub Kaczmarek
Jak wygląda zakładanie licówek? Obawiasz się, że zabieg będzie bolesny i długotrwały? W takim razie sprawdź i przekonaj się, co czeka cię w gabinecie stomatologicznym!

Zakładanie licówek to zabieg, który poprawi estetykę twojego uśmiechu oraz optycznie cię odmłodzi. Jasne, równe zęby nie tylko pięknie wyglądają, ale też sprawiają, że twarz wygląda bardziej świeżo i promiennie. Czego możesz spodziewać się, kiedy usiądziesz na fotelu dentystycznym? Odpowiadamy!

Zakładanie licówek – etapy

Zanim stomatolog przeprowadzi zabieg zakładania licówek, dokładnie sprawdzi stan zdrowia twoich zębów i całego organizmu. Następnie omówi z tobą plan leczenia i pomoże ci wybrać najbardziej właściwe rozwiązania.

Pierwszym etapem zabiegu jest wyleczenie wszystkich zębów – zakładanie licówek może odbyć się jedynie na zdrowym uzębieniu. W dalszej kolejności prawdopodobnie konieczne będzie lekkie zeszlifowanie twoich zębów i przygotowanie ich na założenie licówek (możliwe są jednak także licówki bez szlifowania). Ten etap zabiegu przeprowadzony będzie w znieczuleniu miejscowym, więc pozostanie całkowicie bezbolesny!

Jeśli zdecydowałeś się na licówki kompozytowe, stomatolog od razu założy je na twoje zęby

Jeśli jednak wolisz trwalsze rozwiązania (np. licówki porcelanowe czy ceramiczne), dentysta pobierze wycisk. Na twoich zębach znajdą się licówki tymczasowe, a ty będziesz musiał poczekać ok. 10 dni na przygotowanie właściwych wypełnień. Zostaną one umieszczone na twoich zębach podczas kolejnej wizyty.

Jak pielęgnować jamę ustną po zabiegu?

Założenie licówek nie jest zabiegiem inwazyjnym, więc nie będziesz musiał stosować zbyt restrykcyjnych zaleceń. Ważne jest jednak codzienne, regularne oczyszczanie jamy ustnej (najlepiej z zastosowaniem nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej). Co kilka miesięcy warto też udać się do stomatologa na zabiegi higienizacyjne oraz sprawdzenie stanu zębów. Przedłuży to żywotność licówek!

Zakładanie licówek to bezbolesny zabieg. Wymaga on zwykle dwóch wizyt w gabinecie stomatologa. Potem pozostanie ci już tylko dbać o zęby i cieszyć się pięknym uśmiechem!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
leczenie kanałowe bez znieczulenia

Leczenie kanałowe bez znieczulenia – błąd dentysty czy celowy zabieg?

Następny artykuł
jak usunąć licówki kompozytowe

Jak usunąć licówki kompozytowe z zębów?

Podobne artykuły