piłowanie zębów

Piłowanie zębów – kiedy jest konieczne? Czy boli? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Anna Wiktor
Jeśli zależy ci na pięknym i estetycznym uśmiechu, piłowanie zębów jest jednym ze sposobów, aby uzyskać taki efekt. Mimo że nazwa tego zabiegu brzmi groźnie, to nie ma się czego bać, ponieważ okazuje się mało inwazyjny. Przeczytaj, na czym polega!

W nowoczesnej stomatologii piłowanie zębów jest stosunkowo często wykonywanym zabiegiem, więc warto wiedzieć, jak wygląda. Co trzeba mieć na uwadze przed podjęciem decyzji? Zwłaszcza to, że redukcja szkliwa jest nieodwracalna, dlatego warto wykonywać ją w sprawdzonych gabinetach stomatologicznych. Stomatolog przed zabiegiem powinien wykonać szereg analiz stanu uzębienia. Na czym polega zabieg? Czy podczas jego wykonywania odczujesz ból? Jaka jest cena takiej procedury dentystycznej? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Na czym polega piłowanie zębów?

Ta metoda jest też nazywana strippingiem, a zęby piłuje się po to, by zmienić ich kształt. Współczesna stomatologia pozwala wykonać ten zabieg bezinwazyjnie. Jak to wygląda?

  1. Przy wyrównaniu zębów nie stosuje się znieczulenia, bo szkliwo nie jest unerwione.
  2. Stomatolog wykonuje zabieg przy pomocy specjalnego pilnika. Warstwa spiłowana nie powinna przekraczać 0,3 mm, by nie została odsłonięta zębina.
  3. Aby kształt zębów był odpowiedni i nie została uszkodzona tkanka twarda, zabieg wykonuje się podczas kilku wizyt.

Czy można piłować zęby samodzielnie?

Pamiętaj, że samodzielne piłowanie zębów pilnikiem do paznokci to działanie potencjalnie ryzykowne i szkodliwe. Dentyści przestrzegają przed nim, ponieważ piłowanie pilniczkiem może prowadzić do zdarcia szkliwa zębów. Odpowiednim miejscem, aby wykonać taki zabieg, jest zakład stomatologiczny.

Dlaczego piłuje się zęby?

Zęby piłowane są w kilku przypadkach. Warto je teraz wskazać.

  1. Takie zabiegi są użyteczne, gdy potrzebna jest korekcja estetyczna zębów pacjenta.
  2. Stripping wykonuje się przed założeniem stałego aparatu ortodontycznego, żeby uzyskać więcej miejsca w łukach zębowych.
  3. Piłowanie zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego to także jedna z możliwości.
  4. Piłowanie pomaga pozbyć się różnicy wielkości pomiędzy zębami dolnymi a górnymi.
  5. Zabieg wykonuje się też, aby pozbyć się stłoczeń zębów, powierzchni stycznych i wad zgryzu.
  6. Zęby należy spiłować także przed założeniem licówek.
  7. Szlifowania koron zębów wymagają zabiegi protetyczne.

Czy zabieg piłowanie zębów boli?

Wcześniej wspominaliśmy, że zabieg ten wykonywany jest bez znieczulenia. Wyjątkiem są osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów. Takim pacjentom podaje się znieczulenie miejscowe, które czyni zabieg całkowicie bezbolesnym.

Piłowanie zębów – cena

Ile kosztuje szlifowanie szkliwa? Cena różni się w zależności od tego, jaki zakład stomatologiczny wybierzesz. Z reguły nie powinieneś zapłacić jednak więcej niż 250 złotych. Cena za zabieg wliczana jest najczęściej w koszt kontrolnej wizyty u ortodonty.

Zabieg piłowania jest całkowicie bezpieczny i większości przypadków bezbolesny, dlatego nie ma powodów do obaw. Stomatologia estetyczna daje bardzo dobre rezultaty, więc nic dziwnego, że nie brakuje pacjentów chcących poprawić stan uzębienia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
biała dieta

Biała dieta, czyli co jeść po zabiegu wybielania zębów? Jak ułożyć jadłospis?

Następny artykuł
piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów – na czym polega ten zabieg dentystyczny?

Podobne artykuły