lapisowanie

Lapisowanie zębów mlecznych u dzieci – na czym polega zabieg?

Anna Wiktor
Zęby mleczne to pierwszy komplet uzębienia, którym dysponujemy w życiu. To zaledwie 20 zębów (zęby stałe – 36), których rola w rozwoju zgryzu i szczęki jest – niestety! – często ignorowana. Czym jest zabieg lapisowania i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Próchnica to bardzo podstępna choroba – niewidoczna i dająca objawy już późno, gdy „atak” trwa w najlepsze. To także problem bardzo powszechny, szczególnie u dzieci – według statystyk w Polsce na próchnicę cierpi 57% trzylatków, 80% pięciolatków i aż 90% siedmiolatków! Nie lekceważ faktu, ze zaatakowane zostały zęby mleczne, które „przecież i tak wypadną”! Utrata zębów mlecznych w wieku dziecięcym może mieć bardzo poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Sprawdź, czym jest lapisowanie, kiedy warto się na nie zdecydować i dlaczego!

Co to jest lapisowanie zęba?

Zabieg lapisowania zębów odrobinę przypomina doskonale znane każdemu z nas fluorowanie. Także i w tym przypadku zęby są pokrywane specjalną substancją (w przypadku lapisowania jest to azotan srebra lub chlorek cynku). Różnica jest taka, że zęby wcześniej muszą zostać oczyszczone z osadów, ewentualne ubytki uzupełnione, a zabezpieczane powierzchnie – osuszone.

Sam zabieg lapisowania jest całkowicie bezbolesny i krótki, trwa zaledwie kilka minut. Specjaliści zalecają, by dla uzyskania najlepszego możliwego efektu powtórzyć zabieg 3 razy, za każdym razem w odstępie około 3 tygodni.

Zabieg lapisowania zębów mlecznych u dzieci – zalety i wady

Lapisowanie mleczaków przeprowadzone przez dentystę czy stomatologa ma jedną bardzo ważną funkcję – zapobiega rozwojowi próchnicy i utwardza powierzchnię zębów. To przekłada się bezpośrednio na ich lepszą odporność na działanie bakterii próchnicowych. Pośredni efekt takiego zabiegu to brak konieczności przeprowadzenia borowania, którego boją się nawet dorośli, a co dopiero dzieci, u których traumatyczne przeżycia mogą przerodzić się nawet w lęk przed dentystami.

Niestety, leczenie próchnicy zębów za pomocą lapisowania ma też jeden minus – bardzo istotny z punktu widzenia samego dziecka. Roztwór azotanu srebra używany do impregnacji jamy ustnej zabarwia na czarno zęby, które zostały już zaatakowane przez próchnicę (zęby zdrowe nie zmieniają koloru). Z tego powodu lapisowanie zębów u dzieci często nie cieszy się popularnością – mały pacjent jest szczególnie wrażliwy na to, jak odbierają go inne dzieci w otoczeniu, a czarne zęby na pewno nie zostaną ocenione pozytywnie.

Ten problem można jednak obejść – możliwe jest lapisowanie bezbarwne, z użyciem innego środka impregnującego: chlorku cynku. Takie lapisowanie zębów nazywane jest też lapisowaniem na biało. Niestety, ten związek bakteriobójczy jest też mniej skuteczny niż azotan srebra, ale to wciąż lepsze rozwiązanie niż całkowita rezygnacja z zabiegu – lapisowanie pomaga w utrzymaniu zębów dzieci w dobrej kondycji. To ważne w przypadku małych pacjentów, którzy jeszcze nie do końca radzą sobie z prawidłowym czyszczeniem jamy ustnej.

Chcesz zaprowadzić dziecko na lapisowanie zębów? Cena takiego zabiegu to około 120–150 złotych, czyli tyle, ile koszt zaledwie jednej plomby w zębie mlecznym!

Zabieg lapisowania może naprawdę skutecznie zatrzymać próchnicę zębów mlecznych, co przełoży się na konieczność założenia mniejszej liczby plomb w gabinecie stomatologicznym. Niestety, próchnica u dzieci to bardzo poważny problem – lapisowanie to zabieg, który może znacząco ograniczyć jej destrukcyjny wpływ. Zabieg trwa 2–3 minuty, jest bezbolesny i polega na nałożeniu substancji na oczyszczone zęby – to naprawdę nic skomplikowanego. Jeśli nie chcesz narażać dziecko na drwiny rówieśników, zdecyduj się na lapisowanie białe, które nie barwi zębów na czarno. Pamiętaj jednak, że chlorek cynku ma słabsze działanie i nie jest równie skuteczny jak azotan srebra!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kolejność wychodzenia zębów

Jaka jest kolejność wychodzenia zębów u dzieci?

Następny artykuł
próchnica u dzieci

Próchnica u dzieci – profilaktyka, objawy i leczenie zębów

Podobne artykuły