ból zęba u dziecka

Jak uśmierzyć ból zęba u dziecka? Domowe sposoby czy wizyta u stomatologa?

Jakub Kaczmarek
To oczywiste, że ból zęba u dziecka chcesz jak najszybciej uśmierzyć. Czy lek przeciwbólowy pozwoli odłożyć wizytę u dentysty? Sprawdź, co robić w nagłych przypadkach bólu zęba u dziecka. Przeczytaj!

Kiedy twoja pociecha zaczyna narzekać na dolegliwości w okolicy jamy ustnej, z pewnością zaczniesz poszukiwać informacji o tym, co na ból zęba u dziecka okaże się skuteczne. Jakie mogą być przyczyny tego problemu? Czy leki przeciwbólowe będą odpowiednie? Kiedy konieczna okaże się wizyta w gabinecie stomatologicznym? Poznaj odpowiedzi już teraz!

Czy dziecko może odczuwać ból zęba?

Ból zęba u dziecka może być tak samo uciążliwy i dotkliwy, jak u osób dorosłych. Już przy ząbkowaniu często pojawia się taka dolegliwość. Dziąsło może pulsować i mogą pojawić się obrzęk i zaczerwienienie, zanim zacznie się wyrzynać korona zęba.

Mleczaki a ból zęba u dziecka?

Mleczaki i zęby stałe mogą boleć, więc błędem jest postrzeganie zębów mlecznych jako pozbawionych unerwienia. Warto podkreślić, że mleczaki w przeciwieństwie do zębów stałych są bardziej narażone na infekcje. Są słabiej zmineralizowane, dlatego np. próchnica może się szybciej -rozwijać. Stąd też ważna jest właściwa higiena jamy ustnej, by zachować szkliwo i znajdującą się pod nim miazgę w doskonałej kondycji.

Kiedy dziecko boli ząb, rodzic chce zrobić wszystko, by złagodzić dolegliwości, zwłaszcza jeśli zdarzy się ból w nocy. Jak ulżyć maluchowi w cierpieniu?

Przyczyny bólu zęba mlecznego

Źródłem bólu może być Infekcja w jamie ustnej dziecka, ale przyczyn tego stanu można upatrywać w ząbkowaniu. Dolegliwości dziąseł mogą być spowodowane rozwojem ropni czy próchnicy. Niestety, u zdecydowanej większości maluchów uzębienie jest zaatakowane przez próchnicę. Początkowo może rozwijać się bezobjawowo, ale z czasem coraz wyraźniej daje o sobie znać – pojawia się ból, a wraz z nim wyraźne przebarwienia w kolorze czarnym lub brunatnym. Przy zaawansowanej infekcji ból zęba u dziecka może być promieniujący.

Co zrobić, gdy pojawia się ból zęba u dziecka?

Czynniki, które mogą być przyczyną dolegliwości bólowych w obrębie jamy ustnej, to np.:

  • zaawansowana próchnica;
  • wyrzynanie się zębów;
  • choroby dziąseł.

Co na ból zęba u dziecka pomoże walczyć z jego źródłem? Konieczna jest z pewnością wizyta u stomatologa, jeśli powodem dyskomfortu połączonego z bólem nie jest wyrzynanie zębów. W przeciwnym wypadku pomogą domowe sposoby – chłodzące gryzaki, masowanie dziąseł, a w ostateczności podanie leku przeciwbólowego, np. ibuprofenu (zwłaszcza przy gorączce).

Jeśli ból zęba wynika z innych przyczyn niż naturalny proces ząbkowania, umów się jak najszybciej na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Skonsultuj się z lekarzem, jeżeli podejrzewasz stan zapalny. Być może będzie konieczne leczenie kanałowe, a nawet usunięcie zęba.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
białe plamki na zębach

Białe plamki na zębach – skąd się biorą przebarwienia? Możliwe metody leczenia

Następny artykuł
okluzja

Czym jest okluzja i kiedy trzeba ją leczyć stomatologiczne?

Podobne artykuły