zęby oczne

Zęby oczne – kiedy zaczynają się wyrzynać?

Anna Wiktor
Ząbkowanie to naturalny proces u dzieci, polegający na pojawianiu się w jamie ustnej kolejnych zębów mlecznych. Dzieci do 6. roku życia mają tylko 20 zębów, w tym trójki – zęby oczne. Czym one są? Sprawdź!

Już w 3. miesiącu życia dziecka pojawiają się pierwsze zęby mleczne. Kiedy nastąpi wyrzynanie się kłów, czyli zębów ocznych? O tym przeczytasz w poniższym artykule. 

Czym są trójki – zęby oczne?

Zęby oczne to inaczej zęby trójki, czyli trzecie z kolei zęby w jamie ustnej człowieka. Są nazywane także kłami. Trójki (zęby oczne) są umiejscowione pomiędzy siekaczami a zębami przedtrzonowymi. Znajdują się tylko w górnej szczęce, dlatego zarówno dziecko, jak i osoba dorosła ma tylko dwa takie zęby mleczne lub stałe.

Kiedy wyrzynają się zęby oczne?

Jeśli chodzi o tryb ząbkowania i pojawiania się mleczaków, to trójki – zęby oczne – pojawiają się pomiędzy 16. a 22. miesiącem życia dziecka. Niestety, procesowi wyrzynania się towarzyszy ból dziąseł. Niemowlę z pewnością będzie się mocno ślinić do czasu, gdy ząb oczny przebije dziąsło. Objawami ząbkowania to również: 

  • gorączka;
  • złe samopoczucie;
  • swędzące i rozpulchnione dziąsła;
  • brak apetytu;
  • biegunka.

Zęby oczne i problemy związane z ich wyrzynaniem się

Jeśli dbasz o higienę jamy ustnej dziecka, jego pierwsze zęby będą w doskonałym stanie przez długi czas. Jednak nieprawidłowe szczotkowanie może osłabić zęby – podobnie jak zła dieta czy nadmiar fluoru. Wówczas może je zaatakować próchnica, która dotyczy też trójek – zębów ocznych. 

Zobacz też:
Jak wyrwać zęba mlecznego i co należy wiedzieć o mleczakach?

Wyrwanie, czyli ekstrakcja zęba, jest ostatecznością. Stomatolodzy zalecają takie rozwiązanie, jeśli nie można skutecznie leczyć pierwszych mleczaków. Gdy próchnica rozwinie się zbyt mocno, wyrwanie zęba ocznego jest jedyną metodą leczenia. 

Uważnie obserwuj swoje dziecko i zwracaj uwagę na prawidłowość procesu wyrzynania się zębów mlecznych. To oszczędzi twojej pociesze wiele bólu i ewentualnych problemów ze zgryzem!


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ból zęba w ciąży

Ból zęba w ciąży – o czym świadczy i jak go leczyć?

Następny artykuł
zęby trzonowe u dziecka

Zęby trzonowe u dziecka – kiedy zaczynają się wyrzynać te zęby mleczne?

Podobne artykuły