śruby gojące implanty

Śruby gojące implanty – szybsze gojenie się dziąseł

Jakub Kaczmarek
Śruby gojące implanty (tzw. śruby przezdziąsłowe) montowane są w celu prawidłowego wygojenia się błony śluzowej dziąsła. Czy ich założenie jest bolesne? Ile trwa zabieg? Sprawdź!

W skrócie:

  • Śrubę gojącą umieszcza się na implancie 3–6 miesięcy po jego wszczepieniu.
  • W ten sposób odsłania się implant i przygotowuje dziąsło do założenia korony.
  • Śruby gojące na implanty wkręca się w znieczuleniu miejscowym, po nacięciu dziąsła nad każdym implantem.
  • Ich założenie trwa 20 minut, a przewidywany czas noszenia to 14 dni.

Śruby gojące implanty to jeden z elementów zakładanych pacjentowi w ciągu 3–6 miesięcy po wszczepieniu implantu. Proces ten jest częścią zabiegu odsłonięcia implantu. Wykonuje się go, aby przygotować dziąsło do założenia korony. Dowiedz się, jak przebiega!

Czym są śruby gojące implanty?

Przed założeniem korony konieczne jest odpowiednie przygotowanie dziąsła. W tym celu stosowane są śruby gojące implanty. Mocowane na 14 dni nie tylko przyspieszają prawidłowe gojenie się błony śluzowej. Zadaniem śrub gojących implanty jest także ochrona platformy implantu przed ponownym zasłonięciem jej przez narastające dziąsło. Śruby mają wreszcie odpowiednio wymodelować dziąsła pod koronę i w ten sposób zapewnić pacjentowi zadowalający efekt estetyczny.

Jak duże są śruby gojące implanty? Ich rozmiar (długość i szerokość) zależy zawsze od wielkości jamy ustnej i dziąseł pacjenta. Dobierany jest więc indywidualnie.

Warto wiedzieć 🔍

Dlaczego niektórzy czekają na ten etap 3 miesiące, a inni pół roku? Wszystko zależy od tego, jak szybko tkanka kostna połączy się z powierzchnią tytanowego implantu. Proces ten nazywa się osteointegracja. Każdy organizm ma inne zdolności regeneracji, a co za tym idzie, scalenie implantu z kością może trwać dłużej lub krócej. Ważne jednak, aby pomyślnie się zakończyło przed założeniem śruby gojącej.

Od implantu do nowego zęba:
1. Implant z otworem na śrubę
2. Śruba gojąca wkręcana w implant
3. Korona mocowana na śrubie.

Zabieg mocowania śrub gojących implanty

Mocowanie śrub gojących implanty to część zabiegu odsłonięcia implantu. Stomatolog zaczyna od podania pacjentowi znieczulenia miejscowego. Następnie nacina dziąsło znajdujące się bezpośrednio nad implantem, dzięki czemu możliwe staje się jego odsłonięcie. Ostatni etap zabiegu to założenie śruby gojącej.

Cały proces trwa ok. 20 minut i jest zupełnie bezbolesny! Po 14 dniach noszenia śruby, zarówno założone wcześniej implanty, jak i dziąsła są gotowe do wszczepienia ostatecznego wypełnienia (zaplanowanej wcześniej korony).

Śruby gojące implanty zapewniają bezpieczeństwo leczenia oraz przyspieszają założenie korony. Dzięki nim pacjent zyskuje pewność, że jego uśmiech będzie prezentował się pięknie i bardzo naturalnie. Co równie ważne, sam zabieg założenia śrub gojących implanty jest szybki i bezbolesny. Nie powinien więc wywoływać dodatkowego stresu – zwłaszcza, że stanowi prawie ostatni etap leczenia!

Śruby gojące otwierają i modelują dziąsło, przygotowując je na koronę.

Najczęściej zadawane pytania

Jak długo można nosić śrubę gojącą?

Śrubę gojącą nosi się zazwyczaj 14 dni, a następnie mocuje koronę na implancie. Zdarza się jednak, że pacjenci z różnych przyczyn przekładają wizytę na później. Jeśli obawiasz się, że zbyt długie noszenie śruby gojącej może ci zaszkodzić, spokojnie! Można ją nosić nawet rok lub dłużej, o ile nie wypadnie.

Co po śrubie gojącej?

Zdjęcie śruby gojącej kończy chirurgiczną część procedury implantologicznej, a zaczyna protetyczną. Wykonana specjalnie dla pacjenta korona zębowa umieszczana jest na implancie. Odtąd pacjent może się cieszyć nowym zębem, komfortowym i naturalnie wyglądającym.

Czy śruba gojąca może wypaść?

Niestety tak. Zdarza się, że długo noszona śruba gojąca z czasem luzuje się i wypada. Wówczas można ją założyć ponownie, o ile implant wstępnie zrósł się z kością.

Czy śruba gojąca boli?

Wkręcenie śruby gojącej odbywa się w znieczuleniu i jest bezbolesne. Gdy znieczulenie przestanie działać, również nie powinien być odczuwalny ból, co najwyżej lekki dyskomfort.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak wygląda proteza na zatrzaski i ile kosztuje

Jak wygląda proteza na zatrzaski i ile kosztuje?

Następny artykuł
proteza na implantach w jeden dzien cena

Proteza na implantach w jeden dzień – cena

Podobne artykuły