osteointegracja

Osteointegracja — czym jest i w jakich sytuacjach ma kluczowe znaczenie?

Jakub Kaczmarek
Osteointegracja to bardzo ważny proces po wszczepieniu implantów. Kiedy i dlaczego warto dowiedzieć się więcej o nim więcej? Sprawdź to!

Osteointegracja to trudny termin związany bezpośrednio z implantami zębów. Implantologia to ogólnie bardzo rozbudowana i precyzyjna dziedzina stomatologii, która dba o to, aby Twoje uzębienie prezentowało się jak najlepiej. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest tytułowa osteointegracja!

Osteointegracja, czyli proces łączenia

Już na samym początku warto wyjaśnić, czym jest wspomniana osteointegracja. Otóż jest to proces strukturalnego i czynnościowego połączenia między żywą kością a powierzchnią wszczepu. W stomatologii osteointegracja polega na wieloetapowym biologicznym, chemicznym oraz fizycznym trwałym połączeniu implantu zębowego ze zdrową kością pacjenta. 

Połączenie takie jest możliwe dlatego, że w wyniku procesów chemicznych zachodzących w tkance kostnej na powierzchni implantu pojawia się swego rodzaju nowe podłoże. Na nim właśnie może odkładać się nowo powstająca tkanka kostna, która tworzy odpowiednie i trwałe mocowanie implantu.

Od czego zależy powodzenie osteointegracji? 

Osteointegracja jak każdy proces, najlepiej, aby przebiegała w warunkach idealnych. Istnieje jednak sporo czynników, które mogą cały proces zaburzyć.  Mogą to być na przykład ubytki w płaszczyźnie pionowej i poziomej zęba, nieprawidłowa technika wprowadzenia implantu (w tym przegrzanie kości) albo też niska gęstość samej kości.

Trzeba pamiętać także o tym, że aby bezpiecznie, a przy tym prawidłowo dokonać odbudowy protetycznej konieczna jest pełna stabilizacja implantu, czyli pełna osteointegracja. W przypadku żuchwy wymagany jest więc okres około 4 – 6 miesięcy, a jeśli chodzi o szczękę, to zazwyczaj musi minąć pełne 6 miesięcy. To ważne, ponieważ zbyt szybkie obciążenie implantu może wywołać poważne komplikacje. 

Równie istotna przy powodzeniu osteointegracji jest dobra współpraca pacjenta z lekarzem implantologiem, polegająca między innymi na ścisłym przestrzegania zaleceń pooperacyjnych oraz harmonogramu wizyt kontrolnych.

Jakość osteointegracji — na co zwracać uwagę?

Zabieg implantacji, polegający na wprowadzeniu wszczepu do kości — w wypadku stomatologii, kości żuchwy lub szczęki — to zawsze zabieg powodujący mniejsze lub większe uszkodzenia tkanki kostnej. Ta musi się po prostu zregenerować, jednak sam proces tego jest skomplikowany i wieloetapowy.   

Właśnie dlatego cała osteointegracja, a dokładniej jej szybkość i jakość zależy od kilku czynników, w tym najważniejszymi są:

  • rodzaju materiału, z którego wykonany jest sam implant (w tym prawidłowość jego wszelkich parametrów);
  • jakość oraz ilość kości w miejscu planowego wprowadzenia implantu;
  • prawidłowa stabilizacja implantu, na którą wpływ ma między innymi technika zabiegu i poprawności wprowadzenia wszczepu
  • właściwe obciążenia implantu koroną protetyczną.

Jeśli wyżej wymienione elementy będą właściwe i wykonane poprawnie to osteointegracja powinna przebiegać w sposób planowy i prawidłowo spełniać swoją funkcję.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ból przednich zębów

Ból przednich zębów – przyczyny, zapobieganie i leczenie

Następny artykuł
kamuflaż ortodontyczny

Kamuflaż ortodontyczny – co to jest i kiedy go stosować?

Podobne artykuły