Leki przeciwzakrzepowe bez recepty – bezpieczeństwo ich stosowania

Anna Wiktor

Kwas acetylosalicylowy znany ze swojego działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego i przeciwgorączkowego od lat stosowany jest również jako lek na rozrzedzenie krwi. Czy można sięgać po niego bez wyraźnego wskazania lekarskiego? Jakie inne leki przeciwzakrzepowe dostępne są w Polsce bez recepty?

Nadmierna krzepliwość i ryzyko z nią związane

Zlepianie się płytek krwi to fizjologiczna reakcja organizmu, która prowadzi do powstania skrzepu. O ile efekt ten jest pożądany w przypadku zranienia, kiedy chcemy zatamować krwawienie, o tyle gdy zachodzi wewnątrz naczynia bywa niebezpieczny. Powstające wewnątrznaczyniowe skrzepy mogą powodować zator i utrudniony dopływ krwi do bardzo ważnych organów, w tym do serca czy mózgu. 

Zbyt gęsta krew nie stanowi zagrożenia życia, ale powikłania z nią związane już tak. Zamknięcie światła naczynia spowodowane oderwaniem się kawałka skrzepliny powoduje niedotlenienie, a nawet martwicę zaopatrywanego w krew organu. Proces ten nie daje żadnych objawów, aż do momentu zatkania światła tętnicy i blokady dopływu krwi do danego narządu. Gdy kwestia dotyczy tętnicy wieńcowej mowa o zawale serca, gdy mózgowej – o udarze mózgu, a płucnej – o martwicy płuca. Każde z tych powikłań to nie tylko poważne konsekwencje zdrowotne, ale także duże ryzyko zgonu pacjenta. 

Kwas acetylosalicylowy – lek na rozrzedzenie krwi i nie tylko

Leki przeciwzakrzepowe bez recepty stanowią mniejszość wśród preparatów stosowanych w leczeniu zakrzepicy. Nie mniej jednak bardzo popularnym lekiem na rozrzedzenie krwi, stosowanym przez wielu pacjentów jest kwas acetylosalicylowy. Popularna aspiryna dostępna jest bez recepty. Należy jednak zwrócić uwagę na 2 aspekty:

  • Aby osiągnąć efekt przeciwzakrzepowy stosuje się niższe, tzw. kardiologiczne dawki kwasu acetylosalicylowego, ogranicza to ilość działań niepożądanych wywołanych przez substancję.
  • Nie należy rozpoczynać leczenia przeciwzakrzepowego na własną rękę. Chociaż leki dostępne są bez recepty jednak powinny być one ordynowane przez lekarza. Specjalista wskaże odpowiednią dawkę, a także określi czy leczenie tego typu środkami będzie wystarczające. 

Kwas acetylosalicylowy działa poprzez blokowanie enzymów (cyklooksygenaz: COX-1 i COX-2). Przez to wywołuje on kaskadę zmian dając tym samym efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny, przeciwgorączkowy, co wykorzystuje się stosują Aspirynę na przeziębienie, jak również przeciwpłytkowy. Ogranicza zlepianie się płytek zmniejszając ryzyko powstania zakrzepów, ale jednocześnie zwiększa prawdopodobieństwo krwawień. Co stanowi najczęstsze powikłanie po długotrwałym stosowaniu kwasu acetylosalicylowego w profilaktyce przeciwzakrzepowej. 

Dostępny bez recepty kwas acetylosalicylowy jako lek na zakrzepicę dostępny jest w zakresie dawek od 75 mg do 300 mg w zależności od preparatu. To lekarz ustala odpowiednią dla pacjenta dawkę leku określaną jako najniższą, ale skuteczną. Takie postępowanie pozwala zachować skuteczność działania leku i ogranicza ilość działań niepożądanych związanych z terapią. Kwas acetylosalicylowy działa drażniąco na błonę śluzową żołądka, aby ograniczyć to niekorzystne działanie zostały stworzone dojelitowe tabletki z kwasem acetylosalicylowym. Oznacza to, że substancja uwalnia się w jelicie i stamtąd trafia do krwi, omijając żołądek. 

Po kwas acetylosalicylowy sięga się zawsze wtedy gdy koniecznie jest działanie przeciwpłytkowe (antyagregacyjne), tj. w leczeniu zawału mięśnia sercowego, niestabilnej choroby wieńcowej, udarze niedokrwiennym mózgu, a także w profilaktyce epizodów niedokrwiennych gdy występuje zwiększone ryzyko ich wystąpienia, a także po przebytym udarze czy zawale.

Inne leki przeciwzakrzepowe bez recepty

Wszystkie inne leki na krzepliwość krwi, oprócz kwasu acetylosalicylowego, dostępne są na receptę. Na rynku pojawiają się jednak preparaty, które mają za zadanie uzupełniać dietę w składniki korzystnie wpływające na krzepliwość i przepływ krwi. w Ich składzie znaleźć można głównie ziołowe ekstrakty lub bogate kompozycje polifenoli czy izoflawonów. 

Sprawdź dostępne leki przeciwzakrzepowe>>

Zwiększone ryzyko powstania zakrzepów niesie za sobą poważne powikłania zdrowotne. Leki na rozrzedzenie krwi, nawet te dostępne bez recepty nie są obojętne dla organizmu i należy zachować szczególną ostrożność podczas ich stosowania.

Tekst promocyjny


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: listopad 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jak wybrać firmę z przyjaznym zespołem?

Następny artykuł

W jakich chorobach ma zastosowanie medyczna marihuana i w jakiej formie się ją przyjmuje?

Podobne artykuły

Zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych – na czym polega leczenie?

Chociaż nie mówi się o nich tak dużo i tak głośno, jak o innych chorobach cywilizacyjnych, np. otyłości, cukrzycy i nadciśnieniu, zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych dotykają nawet większość populacji. Objawiają się różnie, m.in. szczękościskiem, zgrzytaniem zębami, bólem głowy. Bez odpowiedniej terapii znacznie obniżają jakość życia i mogą prowadzić do degradacji czy utraty zębów. Jaki specjalista pomoże oraz na czym polega leczenie stawu skroniowo-żuchwowego? Wyjaśniamy!
Czytaj więcej

Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO – na czym polega ich fenomen?

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie dbać o zęby każdego dnia, aby uniknąć kosztownych wizyt u dentysty. W takim wypadku bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej szczoteczki, która umożliwi dokładne umycie zębów, języka i przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO to absolutny hit na rynku szczoteczek do zębów. Na czym polega ich fenomen?
Czytaj więcej

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

Zdrowe, lśniące zęby są wizytówką człowieka. Żeby pięknie się prezentowały, należy prawidłowo dbać o higienę swojej jamy ustnej. Kwestia ta jest niezwykle istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, ponieważ nieleczona próchnica wpływa nie tylko na zęby i jamę ustną, ale na cały organizm. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej. Jak powinna ona wyglądać? Podpowiadamy.
Czytaj więcej
model zęba z widocznymi korzeniami

Ile kosztuje leczenie kanałowe w 2024 roku?

Cena leczenia kanałowego zęba stanowi istotny czynnik, który wpływa na decyzje pacjentów dotyczące dbałości o zdrowie jamy ustnej. Wielu z nich obawia się, że leczenie to jest finansowym wyzwaniem, któremu nie podołają. Trzeba jednak pamiętać, że celem leczenia kanałowego jest uratowanie zęba, którego nie da się już uratować za pomocą innych, prostszych metod leczenia.
Czytaj więcej

Co to jest anemia? Objawy i leczenie

Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń krwi niewątpliwie należy anemia. Inaczej nazywana jest ona niedokrwistością i oznacza sytuację, w której liczba czerwonych krwinek lub ilość hemoglobiny zawartej w nich nie umożliwia odpowiedniego utlenienia tkanek. Istnieje kilka typów anemii, z których każdy ma swoiste przyczyny, a więc i najbardziej odpowiednie metody terapii. Najczęstsza, a więc i najbardziej znana w obiegowej opinii, jest anemia spowodowana niedoborem żelaza. Dowiedz się więcej na temat tej dolegliwości. Jakie objawy powinny być niepokojące? Jak wygląda leczenie anemii?
Czytaj więcej

Co warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa?

Zadbana i zdrowa jama ustna może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. Umożliwia jedzenie, picie oraz komfortowe uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich bez żadnego bólu i uczucia dyskomfortu. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby zdecydować się na kontrolną wizytę u dentysty celem sprawdzenia kondycji naszych zębów.
Czytaj więcej
Jak jeść, aby mieć zdrowe zęby

Jak jeść, aby mieć zdrowe zęby – wskazówki i porady

Jak możemy zadbać o zdrowie naszych zębów? Czy tylko regularne szczotkowanie i płukanie jamy ustnej wystarczą? Okazuje się, że nasza dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych zębów. W tym artykule przedstawimy Ci praktyczne wskazówki i porady dotyczące tego, jak jeść, aby mieć zdrowe zęby. Dzięki tym prostym zmianom w diecie będziesz mógł cieszyć się pięknym uśmiechem i uniknąć wielu problemów z zębami.
Czytaj więcej