ból zęba pod koroną

Ból zęba pod koroną – skąd się bierze i jak mu zaradzić? Przyczyny i leczenie

Jakub Kaczmarek
Ból zęba pod koroną może być związany z nieprawidłowym zgryzem lub infekcją miazgi. W pierwszym przypadku prawdopodobnie wystarczy noszenie nakładki na bruksizm. Natomiast w drugim prawdopodobnie nie obejdzie się bez leczenia kanałowego.

Ból zębów należy do grona najbardziej uciążliwych i nieznośnych dolegliwości. Niestety, zdarza się także w pozornie wyleczonych zębach. Dowiedz się, skąd bierze się ból zęba pod koroną i jak mu przeciwdziałać.

Ból zęba pod koroną – przyczyny

Ból zęba pod koroną dentysta

Ból zęba pod koroną przy nagryzaniu może być konsekwencją braku zastosowania leczenia kanałowego przed jej założeniem. Nacisk na uszkodzoną miazgę i nerw wywołuje ból. Szczególnie narażeni na tę dolegliwość są osoby z nieprawidłowym zgryzem, które zgrzytają w nocy. Ćmiący ból zęba pod koronami może pojawić się także przez poprzednie wypełnienie zęba. Występuje wówczas ryzyko przecieku bakteryjnego i spowodowania infekcji korzenia.

Ból zęba pod koroną – co robić?

Ból zęba pod koroną bol u dziewczyny

Jeżeli przyczyną bólu jest tylko zgrzytanie zębami, można pokusić się o kupno specjalnej nakładki. W połączeniu z regularnym stosowaniem technik relaksacyjnych powinna przynieść ulgę.

W przypadkach, gdy ból zęba pod koroną utrzymuje się przez długi czas lub jego powód jest nieznany, należy koniecznie jak najszybciej udać się do lekarza stomatologii. Podczas wywiadu nie pomijaj jakichkolwiek występujących u ciebie objawów oraz stosowanych do tej pory środkach przeciwbólowych.

Jeśli zostanie wykryta infekcja miazgi pod koroną, konieczne będzie jej ściągnięcie lub wywiercenie otworu oraz przeprowadzenie leczenia kanałowego.

Korona nałożona na ubytek zębowy niestety nie zawsze oznacza całkowite uporanie się z problemem. Ból zęba pod koroną nigdy nie powinien być ignorowany – najczęściej wiąże się z niepokojącą sytuacją wymagającą specjalistycznego leczenia. Jak najszybciej udaj się do swojego dentysty w celu postawienia diagnozy i wybrania możliwie jak najlepszego sposobu leczenia.

Zobacz też:
Z czym wiąże się ból zdrowego zęba? Poznaj najczęstsze przyczyny bólu w pozornie zdrowej szczęce

Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Zęby rekina u dzieci

Zęby rekina u dzieci, czyli co robić, gdy w buzi dziecka wyrasta drugi rząd zębów?

Następny artykuł
proteza na implantach w jeden dzień cena

Proteza na implantach w jeden dzień – cena

Podobne artykuły