Późne ząbkowanie to wyrżnięcie się pierwszego zęba mlecznego poza normami określonymi w kalendarzu ząbkowania. Co może oznaczać brak zębów u dziecka w tym wieku?
Po ukończeniu studiów lekarsko-dentystycznych wiele osób decyduje się na dalsze zdobywanie wiedzy w ramach kierunków specjalizacyjnych. Sprawdź, jakie specjalizacje ma stomatologia i jakie są warunki kwalifikacyjne.
Jeśli zastanawiasz się jak zostać dentystą, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem! Przedstawiamy komplet informacji na temat ścieżki zawodowej i zdradzamy, ile powinien minimalnie zarabiać stomatolog.
Ból zębów od zatok to jeden z wielu objawów postępującej choroby, czyli zapalenia zatok szczękowych bądź przynosowych. Co może być przyczyną bólu w tej okolicy? Przedstawiamy, na czym polega choroba, skąd bierze się ból oraz jakie są objawy zapalenia zatok.
Kurkuma na zęby? Coraz więcej przepisów krążących po mediach społecznościowych poleca wykorzystanie tej przyprawy jako naturalnie wybielającego środka. Sprawdzamy, czy rzeczywiście jest w tym szczypta prawdy.
Prostowanie zęba lub zębów, czyli korekcja wady zgryzu to proces wymagający założenia aparatu ortodontycznego. Co powinieneś wiedzieć o metodach leczenia i rodzajach aparatu?
Jeśli twoim utrapieniem są częste wizyty u dentysty i nawracająca próchnica, prawdopodobnie musisz zadbać o wzmocnienie stanu swoich zębów. Czy poza właściwą higieną jamy ustnej istnieją na to sposoby? Sprawdź nasze porady jak wzmocnić zęby.
Słodko w ustach czujemy na przykład po zjedzeniu czegoś z dodatkiem cukru. Jednak sam posmak słodkości niemający konkretnej przyczyny warto zdiagnozować. Dlaczego?
Bruksizm to przypadłość, na którą cierpi nawet 3/4 społeczeństwa. Chcesz wyeliminować zgrzytanie zębami i poprawić swoje samopoczucie? Pomogą ci w tym ćwiczenia na bruksizm. Zacznij stosować nasze porady już dziś, a szybko odczujesz ulgę!
Podstawowe funkcje śliny to działanie trawienne, ochronne, immunologiczne i buforowe. Ta wydzielina pochodząca z jamy ustnej zawdzięcza swoje działanie swoim licznym składnikom, takim jak enzymy i immunoglobuliny.
Jama ustna stanowi górną, początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Oprócz przeżuwania pokarmu odpowiada także za artykułowanie dźwięków. Sprawdź, co jeszcze jej zawdzięczasz. Poniżej zgłębiamy tajemnice jej budowy, funkcji oraz pomożemy ci odpowiednio o nią dbać.
Ból języka może pojawiać się przez wiele różnych przyczyn. Do najczęstszych należy stan zapalny jamy ustnej. Jeżeli nieprzyjemne dolegliwości utrudniają ci jedzenie i picie, a w dodatku utrzymują się przez długi czas – wymaga to specjalistycznego leczenia.
Co powoduje ból podniebienia? Przyczyn takiego stanu jest wiele, gdyż błona śluzowa jamy ustnej jest strukturą bardzo delikatną. Niezależnie od źródła dolegliwości, taki stan jest bardzo nieprzyjemny – a czasem wręcz bywa groźny. Poznaj metody leczenia podniebienia.
Uzupełnienia protetyczne umożliwiają niemal całkowite odtworzenie prawidłowych czynności i budowy zgryzu zębowego. Protezy dzieli się na stałe i ruchome.
Trzecie zęby, czyli zęby wyhodowane z komórek macierzystych to jeden z głośnych projektów polskich naukowców, który ma szansę zrewolucjonizować dziedzinę implantologii.
Jeśli higiena jamy ustnej jest dla ciebie ważna, z pewnością zainteresuje cię, jaka jest najlepsza szczoteczka do zębów. W tym artykule odpowiadamy na to pytanie.
Mock-up w stomatologii staje się coraz popularniejszy. Nic dziwnego – możliwość przetestowania tymczasowych protez przez pacjenta pozwala osiagnąć lepszy efekt leczenia. Jeśli czeka cię wykonanie licówek lub nakładek na zęby, dowiedz się, dlaczego warto skorzystać takiej metody.
Fizjoterapia stomatologiczna to nadal mało znana dziedzina, ale dla wielu osób jest zbawienna, bowiem rozluźnia mięśnie jamy ustnej i łagodzi dolegliwości bólowe pacjenta w tym obszarze. Na czym polega terapia?
Wyciski zębowe są niezbędne do przygotowania aparatu ortodontycznego, wykonania koron i innych zabiegów na szczęce. To jeden z kluczowych elementów leczenia ortodontycznego.
Czosnek to pyszne i wyjątkowo zdrowe warzywo, z jego jedzeniem wiąże się jednak dość nieprzyjemny objaw, czyli tak zwany czosnkowy oddech. Sprawdzamy, jak najlepiej zabić zapach czosnku z ust.
Masz braki w uzębieniu i chcesz to zmienić? Proteza termoplastyczna to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań. Dowiedz się, z czego jest wykonana i czym różni się od tradycyjnych protez.
Czym jest perforacja zęba? To otwór, który pojawia się w zębie podczas leczenia kanałowego. Taki problem jest poważnym zagrożeniem i wymaga natychmiastowej reakcji. Sprawdź, co może zrobić twój dentysta!
Czeka cię leczenie kanałowe? Dowiedz się, czym jest ekstyrpacja – nowoczesna metoda usuwania miazgi z chorego zęba. Dzięki niej możesz uniknąć stanu zapalnego!
Czy wiesz, że u niektórych osób całkowicie nie wykształcają się niektóre zawiązki zębów? Anodoncja może dotyczyć pojedynczych zębów, ale również całej szczęki. Sprawdź, co robić w takim przypadku!
Czy wiesz, że wierzący stomatolodzy i ich pacjenci w trudnych chwilach zwracają się do „swojej” świętej? Jest nią Apolonia, patron dentystów. Poznaj brutalną historię jej męczeńskiej śmierci!
Nie jesteś pewna, czy po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym możesz pójść na wizytę do dentysty? Zapoznaj się z naszym artykułem, z którego dowiesz się, czy możesz to zrobić. Dowiesz się również, jak dbać o usta po tym zabiegu!
Dbanie o higienę jamy ustnej nie kończy się na jedynie na szczotkowaniu zębów. Ważne jest również używanie płukanek. Ale czym płukać jamę ustną? Odpowiadamy na to pytanie.
Czy rzucenie palenia tytoniu po wyrwaniu zęba jest konieczne? Wyjaśniamy, jaki wpływ na czas gojenia się rany ma palenie po wyrwaniu zęba i ile czasu trzeba odczekać z paleniem.
Płukanie jamy ustnej rumiankiem łagodzi stany zapalne oraz przynosi ulgę, gdy czujemy ból i pieczenie. Przeczytaj więcej o właściwościach tej niepozornej rośliny, która jest stosowana w medycynie już od wieków.
Według różnych źródeł dolegliwość określaną jako włochaty język zgłasza mniej więcej 1,3% pacjentów. Dowiedzmy się więc, co może ją wywoływać i jak powinno się ją leczyć.