zakażenie po wyrwaniu zęba objawy

Zakażenie po wyrwaniu zęba – objawy i leczenie

Anna Wiktor
Zakażenie po wyrwaniu zęba – objawy stanu zapalnego to nie tylko silny ból. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak rozpoznać powikłania po ekstrakcji zęba i jak postępować w takim przypadku.

W skrócie:

  • Zakażenie bakteryjne to częste powikłanie po wyrwaniu zęba.
  • Rozwija się, gdy bakterie dostaną się do zębodołu i zaczną się w nim namnażać.
  • Najczęstszą przyczyną jest palenie papierosów lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej po zabiegu.
  • Objawy zakażenia po wyrwaniu zęba to m.in. przykry zapach z ust, nieprzyjemny posmak, gorączka, pulsujący ból, opuchlizna dziąsła i żuchwy (która nie mija po kilku dniach), nieustanne krwawienie lub ropienie zębodołu.
  • Nieleczone zakażenie może prowadzić do sepsy! ⚠️
  • Infekcja może się zacząć kilka dni lub nawet kilka tygodni po ekstrakcji.
  • Leczenie polega na oczyszczeniu zębodołu i podaniu środków przeciwzapalnych, przeciwbólowych lub antybiotyków.

Zakażenie po wyrwaniu zęba – objawy, które wówczas występują, mogą powodować ból i dyskomfort. Co sprzyja pojawieniu się powikłań po wizycie u stomatologa? Musisz wiedzieć, że infekcja po ekstrakcji zęba może powodować szereg innych, czasem niebezpiecznych dla zdrowia pacjenta dolegliwości. Jeżeli odczuwasz rwący ból lub inne objawy, pilnie skontaktuj się z gabinetem stomatologicznym. Uzyskasz tam specjalistyczną pomoc, a lekarz będzie mógł w porę rozpoznać i leczyć rozwijającą się infekcję.

Powikłania po ekstrakcji zęba

Każdy zabieg medyczny może pociągać za sobą powikłania. Tak jest również w przypadku zabiegów stomatologicznych. Najczęściej występujące komplikacje w trakcie ekstrakcji i po wyrwaniu zęba to:

  • zakażenie bakteryjne;
  • naruszenie nerwów;
  • złamania zębów sąsiadujących;
  • złamania kości;
  • suchy zębodół;
  • zapalenie okostnej zęba;
  • zapalenie kości;
  • długotrwałe krwawienie;
  • szczękościsk;
  • zapalenie zatoki szczękowej.
Objawy zakażenia po wyrwaniu zęba:
1. W jamie ustnej:
- przykry zapach z ust
- nieprzyjemny posmak
- długotrwały obrzęk, krwawienie lub silny ból w miejscu ekstrakcji
- ropa w zębodole
2. Inne
- gorączka
- dreszcze
- opuchlizna żuchwy i szyi
- ból promieniujący do szczęki i ucha
Normalne dolegliwości po ekstrakcji:
- niewielki ból
- niewielki obrzęk
- dyskomfort
- złe samopoczucie
ustępują samoistnie lub przy użyciu domowych środków łagodzących.

Zakażenie po wyrwaniu zęba – objawy

Należy pamiętać, że niewielki ból, dyskomfort i złe samopoczucie mogą naturalnie występować po ekstrakcji zęba i leczeniu kanałowym. Taki stan powinien stopniowo ustępować po zabiegu. Jeżeli jednak dolegliwości nie ustępują, a wręcz nasilają się, należy zachować czujność i zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się poniższe objawy. Mogą one wskazywać na toczącą się infekcję i zapalenie zębodołu:

  • nagłe pojawienie się nieświeżego oddechu – wyczuwalna woń ropy;
  • niesmak w ustach;
  • pulsujący ból;
  • podwyższona temperatura ciała i dreszcze;
  • opuchlizna w okolicach żuchwy i szyi;
  • długotrwały obrzęk dziąsła;
  • ból poekstrakcyjny, który nie ustępuje po lekach przeciwbólowych;
  • promieniujący ból w okolicy szczęki i ucha;
  • silne i długotrwałe krwawienie;
  • ropienie zębodołu.

W przypadku pojawienia się powyższych objawów należy bezzwłocznie skonsultować się z dentystą. Infekcja wewnątrz jamy ustnej może być niebezpieczna dla zdrowia. Może bowiem prowadzić do sepsy, dlatego im szybciej zareagujesz na niepokojące dolegliwości, tym większe szanse skuteczności leczenia i ustąpienia objawów.

Jak powstaje infekcja po wyrwaniu zęba?

Po wyrwaniu chorego zęba pozostaje dziura, w której tworzy się skrzep. Jego zadaniem jest ochrona głębiej osadzonych, odsłoniętych podczas ekstrakcji tkanek przed urazem i wniknięciem czynników zewnętrznych. Stanowi on barierę dla bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Jeżeli z jakiejś przyczyny taki skrzep się nie wytworzy lub się przemieści, wówczas drobnoustroje mogą z łatwością wnikać do pustego zębodołu, co może skutkować infekcją i rozwojem stanu zapalnego.

Kiedy może pojawić się zakażenie po wyrwaniu zęba i objawy z nim związane?

Do infekcji w obrębie zębodołu zwykle dochodzi w ciągu kilku dni od zabiegu ekstrakcji. Nie oznacza to jednak, że powikłania nie mogą wystąpić później. Jeśli zatem doświadczasz opisanych w tym artykule objawów po kilku tygodniach od usunięcia zęba, koniecznie skontaktuj się z dentystą.

Przyczyny infekcji i zapalenia zębodołu

Najczęstszą przyczyną pojawienia się infekcji i ropnego zapalenia zębodołu jest palenie papierosów tuż po zabiegu. Zaburza ono proces gojenia i formowania się skrzepu, a także utrudnia organizmowi walkę z ewentualną infekcją. Inną przyczyną powikłań po ekstrakcji zęba jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej po zabiegu, dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń dentysty.

Jak postępować po ekstrakcji zęba?

  1. Przez kilka godzin po ekstrakcji zęba nie należy pić ani jeść.
  2. W ciągu 24 godzin od zabiegu należy unikać spożywania gorących napojów i posiłków. Trzeba też zrezygnować z pikantnych i twardych dań.
  3. Przez kilka dni po ekstrakcji należy delikatnie myć zęby i omijać ranę.
  4. Nie wolno płukać jamy ustnej, gdyż może to powodować przemieszczanie się skrzepu.
  5. Nie należy również palić papierosów i spożywać alkoholu – czynniki te mogą spowalniać procesy gojenia i powstawania skrzepu.
  6. Bezpośrednio po zabiegu warto odpoczywać, unikać aktywności fizycznej i wzmożonej pracy.
  7. W niektórych przypadkach dentyści zalecają stosowanie płynu przeciwdrobnoustrojowego, jednak nie należy płukać nim ust przez pierwsze doby po zabiegu. Przedwczesne stosowanie tego specyfiku może prowadzić do oderwania się skrzepu.

Pusty zębodół – leczenie infekcji po wyrwaniu zęba

Podejrzewasz u siebie zakażenie po wyrwaniu zęba? Objawy ewidentnie wskazują na pojawienie się infekcji? Wizyta u dentysty będzie nieunikniona. Lekarz oczyści zębodół, a następnie wypełni go środkami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. W niektórych przypadkach leczenie obejmuje również kurację antybiotykami. Dentysta przepisuje lek, ustala dawkę i częstotliwość przyjmowania. Warto wówczas pamiętać o zażywaniu leków osłonowych w celu ochrony flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.

Leczenie zakażenia w skrócie:
1. oczyszczenie
2. wypełnienie
3. antybiotykoterapia.

Nieleczone zapalenie zębodołu

Nie warto bagatelizować pojawienia się zakażenia po wyrwaniu zęba. Objawy mogą prowadzić do rozwoju innych schorzeń, takich jak:

  • zapalenie okostnej zęba;
  • zapalenie kości;
  • ropień;
  • przewlekły, promieniujący ból zębów.

Uwaga! ⚠️

Tylko stomatolog może rozpoznać i leczyć infekcje i stany zapalne zębodołu. Domowe sposoby są zwykle nieskuteczne. Nie warto podejmować samodzielnych prób leczenia, gdyż takie postępowanie może pogorszyć stan pacjenta.

Jak radzić sobie z bólem po wyrwaniu zęba i zapobiec infekcji?

Aby złagodzić obrzęk po wyrwaniu zęba, warto stosować chłodne okłady. Można je przygotować samodzielnie w domu, umieszczając kostki lodu w ręczniku lub zakupić gotowy kompres chłodzący w aptece. Jeszcze przed zabiegiem zapytaj stomatologa, jakie leki przeciwbólowe możesz zażywać w celu zminimalizowania bólu po ekstrakcji. Najlepiej sprawdzają się tutaj środki o właściwościach przeciwzapalnych, które w pewnym stopniu minimalizują ryzyko pojawienia się infekcji. Zanim zdecydujesz się na przyjęcie konkretnego leku, sprawdź, czy nie występują u ciebie przeciwwskazania do jego stosowania. Leki przeciwbólowe stosuje się dopiero po ustąpieniu znieczulenia.

Zakażenie po wyrwaniu zęba – objawy tej dolegliwości mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń. Ekstrakcja zęba to mało inwazyjny zabieg, jednak mimo wszystko powoduje pojawienie się otwartej rany. Z tego powodu należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń stomatologa. Odpowiednie postępowanie poekstrakcyjne zdecydowanie minimalizuje ryzyko pojawienia się infekcji zębodołu.

Częste pytania

Jak rozpoznać zakażenie po wyrwaniu zęba?

Aby rozpoznać zakażenie po wyrwaniu zęba, pacjent musi ocenić swoje ogólne samopoczucie. Sam ból i dyskomfort w miejscu ekstrakcji nie wskazuje koniecznie na infekcję. Jeśli natomiast pojawia się gorączka, uczucie rozbicia lub wyciek ropy z zębodołu, mamy do czynienia z zakażeniem.

Ile trwa stan zapalny po wyrwaniu zęba?

Przy odpowiednim leczeniu, organizm poradzi sobie z zakażeniem w ciągu 7–14 dni. Zębodół wypełni się tkanką, co uniemożliwi dalszy rozwój bakterii. Jeśli jednak stan zapalny pozostawimy bez leczenia, może rozprzestrzeniać się na inne tkanki i trwać tygodniami, a nawet stworzyć zagrożenie życia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Previous Post
krosta na języku

Krosta na języku – przyczyny powstawania i jak się jej pozbyć

Next Post
czy po wyrwaniu zęba można iść do pracy

Czy po wyrwaniu zęba można iść do pracy – zalecenia

Related Posts
jak wygląda zdarte szkliwo

Jak wygląda zdarte szkliwo?

Czy wiesz, jak wygląda zdarte szkliwo zębowe? Jeśli nie, koniecznie czytaj dalej! Problem zdzierania się szkliwa wbrew pozorom jest bardzo powszechny i dotyka osób w różnym wieku. Późniejsza odbudowa szkliwa nie jest już niestety łatwym zadaniem.
Czytaj więcej