higiena jamy ustnej

Właściwa higiena jamy ustnej dzieci i dorosłych. Jak prawidłowo zadbać o zęby? Sprawdź w naszym artykule o profilaktyce!

Jakub Kaczmarek
Mimo że większość osób czyści zęby od pierwszych lat swojego życia, nie każdy robi to prawidłowo, czego skutkiem jest próchnica oraz stany zapalne tkanek przyzębia. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak poprawnie zadbać o higienę jamy ustnej!

W artykule opowiemy o wszystkich etapach niezbędnych do zachowania właściwej higieny jamy ustnej. Nauczymy cię również wybierać odpowiednie akcesoria oraz preparaty ułatwiające to zadanie. Poznasz także techniki, dzięki którym stanie się to łatwe i przyjemne.

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Na rynku pojawia się wiele rodzajów szczoteczek do zębów – manualne, elektryczne, soniczne i nie tylko. Którą z nich najlepiej wybrać? Każda z nich będzie skutecznie usuwać płytkę nazębną, jeśli będziesz używać jej regularnie i zastosujesz właściwą technikę.

Ogromną przewagą modeli sonicznych jest o wiele łatwiejszy proces szczotkowania niż w przypadku jej manualnych odpowiedników. Wystarczy przyłożyć szczoteczkę do zębów pod odpowiednim kątem i przytrzymać ją przez kilka sekund w miejscu, by dokładnie wyczyściła ich powierzchnię. W dodatku większość z nich ma wbudowany automatyczny minutnik, który przypomina o regularnej zmianie ułożenia oraz odpowiednim czasie szczotkowania. Dzięki możliwości wymiany samych końcówek z jednego egzemplarza może korzystać cała rodzina, co zmniejsza koszty związane z eksploatacją urządzenia.

Szczoteczka manualna od lat pomaga skutecznie zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Jej ogromną przewagą jest jednorazowa cena zakupu, która nawet w przypadku najwyższej jakości modeli nie przekracza 20 złotych. Przy odpowiedniej technice szczotkowania jest równie skuteczna, jak jej bardziej zaawansowane technologicznie odpowiedniki, ale jej nauczenie się wymaga nieco wysiłku.

Elektryczne wersje obecnie cieszą się niewielką popularnością, ponieważ są droższe od manualnych, a jednocześnie mniej skutecznie usuwają płytkę nazębną oraz resztki pokarmowe znajdujące się w uzębieniu.

Kolejnym ważnym czynnikiem podczas zakupów jest włosie szczoteczki. W przypadku większości pacjentów zaleca się stosowanie miękkich szczoteczek, ponieważ ograniczają ryzyko pojawienia się podrażnień i krwawień z dziąseł oraz uszkodzeń szkliwa, a jednocześnie pozwalają skutecznie zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Włosie o średniej twardości będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają problemów z nadwrażliwością zębów i dziąseł, a czują, że modele z miękkim włosiem nie oczyszczają ich zębów w wystarczającym stopniu. Szczoteczki twarde są rzadko spotykane i nie zaleca się ich używania w ramach codziennej higieny.

Wybór pasty do zębów – czym się kierować?

Według stomatologów dobra pasta do zębów to taka, która zawiera odpowiednie ilości fluoru. Pozostałe parametry produktu nie mają wielkiego znaczenia, a ostateczny wybór zależy od twoich osobistych preferencji. By zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej dzieci, najlepiej wybierać kosmetyki dedykowane właśnie dla nich, ponieważ znajdująca się w nich dawka fluoru jest dostosowana do ich wieku.

Podstawowe zasady mycia zębów

Odpowiednio dobrana szczoteczka i pasta to nie wszystko. Do zachowania poprawnej higieny jamy ustnej niezbędne jest wdrożenie pewnych nawyków oraz nauczenie się techniki.

  • Szczotkuj zęby przynajmniej 2 razy dziennie. Najlepiej robić to po każdym posiłku, jeśli istnieje taka możliwość, by resztki jedzenia nie stały się pożywką dla bakterii.
  • Dokładnie odmierz czas mycia zębów, by mieć pewność, że nie robisz tego zbyt szybko.
  • Wymiatanie jest najskuteczniejszą metodą szczotkowania zębów. Nie podrażnia dziąseł i bardzo dobrze czyści powierzchnię zębów.
  • Nie płucz jamy ustnej wodą od razu po umyciu zębów, by fluor z pasty mógł się wchłonąć.
  • Pamiętaj o regularnej wymianie szczoteczki.

Nić dentystyczna to niezbędny produkt do zachowania higieny jamy ustnej

Używanie nić jest niezbędne do regularnego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych z zalegających resztek pokarmowych. Podczas nitkowania zębów usuwasz bakterie z aż 30% ich powierzchni, więc jeśli chcesz cieszyć się zdrowym uśmiechem i zapobiec rozwojowi próchnicy, rób to przynajmniej raz dziennie. Alternatywą dla nitki może być irygator, czyli urządzenie wtłaczające wodę pod ciśnieniem w przestrzenie zębowe.

Jak nitkować, by nie uszkodzić dziąseł?

Wielu klientów odwiedzających gabinety stomatologiczne twierdzi, że zaniechało wykonywania tej czynności z powodu bólu, jaki ta im sprawiała. W rzeczywistości problemem nie jest samo nitkowanie, a sposób, w jaki się to robi. Zanim zaczniesz dokładnie umyj ręce po czym zawiń nić na obydwa palce wskazujące. Mocno napiętą nitkę wsuń w szczelinę między zębami, a następnie wykonaj ruch wyciągający, przesuwając ją po powierzchni żującej zęba. Przewiń nić, a jej czystego kawałka użyj do wyczyszczenia tej samej szczeliny.

Płyn do płukania jamy ustnej – czy jest potrzebny?

Płyn do płukania nie jest niezbędny do zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej, ale może być pomocny. Dobrze sprawdzi się w ciągu dnia, by po jedzeniu usunąć nieprzyjemny zapach z ust, kiedy nie masz dostępu do tradycyjnych metod, czyli szczoteczki i pasty. Może być też uzupełnieniem wieczornej rutyny, jednak jeśli chcesz go stosować po umyciu zębów, sprawdź, czy w jego składzie na pewno znajduje się fluor.

Chcesz zadbać o zdrowie jamy ustnej? Wyszoruj język!

Wiele osób dbających o odpowiednie szczotkowanie powierzchni zębów oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych zapomina o właściwej higienie języka. To spora przestrzeń w jamie ustnej i jest tam dużo miejsca do rozwijania się bakterii. Chociaż to metoda, która jest stosowana w ajurwedzie do zapobiegania dolegliwościom trawiennym, większość stomatologów jest zgodnych co do tego, że znacznie zwiększa poziom higieny jamy ustnej i może pomóc zapobiegać nieświeżemu oddechowi, a nawet próchnicy zębów.

Czym wyczyścić język? W wielu drogeriach możesz kupić specjalną skrobaczkę do wykonywania tej czynności, ale nie jest ona niezbędna. Jeśli jej nie posiadasz, możesz użyć łyżki lub jałowego gazika, chociaż to metody, które są nieco mniej komfortowe. Kiedy masz już w dłoni swój przyrząd, wystaw język jak najdalej, po czym parę razy zeskrob z jego powierzchni nalot. Powtarzaj tę czynność codziennie po wieczornym umyciu zębów.

Profilaktyka jamy ustnej u dentysty

Nawet najbardziej staranna higiena jamy ustnej nie uchroni cię przed regularnymi wizytami u stomatologa. Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni wybierać się do gabinetu przynajmniej dwa razy w roku, by wykonać przegląd swojego uzębienia. Wiele osób mimo dokładnego oczyszczania zębów, ma problemy z nadmiernym odkładaniem się kamienia nazębnego na ich powierzchni. Zabieg polegający na jego usunięciu może być wykonany jedynie przez specjalistę przy pomocy profesjonalnych narzędzi.

Higiena jamy ustnej – najczęściej popełniane błędy

Nawet dorośli ludzie często mają złe nawyki higieniczne, przez które cierpią z powodu bolesnych dolegliwości. Jakie błędy popełnia się najczęściej:

  • zbyt krótki czas szczotkowania lub brak regularności,
  • nieprawidłowo technika szczotkowania,
  • źle dopasowana twardość włosia,
  • nieużywanie nici dentystycznej,
  • nieczyszczenie języka.

Właściwe zadbanie o higienę jamy ustnej nie jest trudne, ale wymaga wdrożenia w życie pewnych zmian. Pamiętaj, że podczas budowania nawyków najważniejsza jest systematyczność i najlepiej sprawdza się tutaj metoda „małych kroków”. Zacznij od wprowadzenia jednej zmiany, a kiedy stanie się to dla ciebie naturalne, przejdź do następnej.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
szkliwiak

Szkliwiak – nowotwór zębopochodny. Objawy, leczenie, rokowania

Next Post
czy fluor jest szkodliwy

Czy fluor jest szkodliwy? Pasta do zębów – z fluorem czy bez?

Related Posts
domowe sposoby na piekący język

Skuteczne domowe sposoby na piekący język – poznaj je!

Domowe sposoby na piekący język przydadzą się wszystkim, których dotknęła ta nieprzyjemna dolegliwość. Ich zastosowanie zazwyczaj przynosi szybką ulgę. Pamiętaj jednak, że pieczenie języka może być także objawem choroby jamy ustnej! Jeśli więc pojawiło się nagle i nie wiesz, z czego wynika, pomóż sobie domowymi sposobami, ale też koniecznie skontaktuj się z lekarzem!
Czytaj więcej
Języczek podniebienny

Języczek podniebienny – co to jest i jakie pełni funkcje

Języczek podniebienny to niewielki wyrostek znajdujący się na brzegu podniebienia miękkiego. Na co dzień jest praktycznie niezauważalny – z jego istnienia wiele osób zdaje sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy języczek staje się spuchnięty i wywołuje ból. Tymczasem języczek podniebienny pełni szereg ważnych funkcji! Sprawdź, co warto o nim wiedzieć i kiedy jego stan powinien wywołać niepokój.
Czytaj więcej