Złamany ząb przy dziąśle to niezwykle bolesny uraz. Normalne funkcjonowanie z nim jest niemożliwe, dlatego należy niezwłocznie odwiedzić dobrej jakości gabinet stomatologiczny. Dentysta przeprowadzi oględziny uzębienia pacjenta, a następnie zaproponuje leczenie dopasowane do potrzeb pacjenta. Sprawdź, w jakich sytuacjach może dojść do złamania lub pęknięcia zęba, czym to się objawia oraz jak wygląda potencjalne leczenie.
Ukruszony, złamany lub pęknięty ząb – w jakich sytuacjach dochodzi do urazu?
Wbrew pozorom uszkodzenia zębów należą do stosunkowo częstych urazów. Odpowiadają nawet za 1 z 20 uszkodzeń urazowych ciała, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Według najnowszych badań, już ok. 33% osób dorosłych oraz 25% dzieci w wieku szkolnym przynajmniej raz w życiu doświadcza urazu zębów stałych. Do ukruszenia zęba, jego złamania lub pęknięcia dochodzi najczęściej w wyniku ugryzienia twardego pokarmu, na skutek osłabienia zębów przez próchnicę lub inne jednostki chorobowe, a także w wyniku urazów mechanicznych. Ponadto wpływ na osłabienie zęba i zwiększenie jego podatności na urazy ma wcześniejsze leczenie kanałowe. Niezależnie od powodu uszkodzenia, ząb kwalifikuje się do niezwłocznego leczenia w gabinecie stomatologicznym. O jego odbudowę i pozbycie się dolegliwości bólowych powinien zadbać stomatolog. W przeciwnym razie normalne funkcjonowanie pacjenta jest znacznie utrudnione.
Jak rozpoznać ukruszony ząb?
Podstawowe badanie opiera się na oględzinach jamy ustnej pacjenta. Ponadto pacjenci wyczuwają luźny fragment zęba, który uległ odłamaniu i znajduje się w jamie ustnej. W skrajnych przypadkach może on powodować niebezpieczeństwo zachłyśnięcia się, jednak dochodzi do tego stosunkowo rzadko. Ponadto pęknięty ząb jest ostry i może kaleczyć język, czy też wewnętrzne części policzka. Dodatkowo po uszkodzeniu, pacjenci mają problemy z płynnym i zrozumiałym wysławianiem się, a także ze spożywaniem posiłków. Ostateczna diagnoza przeprowadzana jest przez stomatologa, który w tym celu może wykonać RTG jamy ustnej.
Objawy złamania lub pęknięcia zęba
Złamanie lub pęknięcie zęba przy dziąśle to poważny problem medyczny. Daje również charakterystyczne objawy. Zaobserwowanie ich u siebie powinno być powodem do niezwłocznego skontaktowania się ze stomatologiem i do wdrożenia skutecznego leczenia. Jego celem będzie złagodzenie dolegliwości bólowych, a także przywrócenie uzębieniu jego pierwotnej funkcji i wyglądu. Charakterystyczne objawy dla urazów tego typu to m.in.:
- silny ból zęba;
- nadwrażliwość;
- dyskomfort podczas spożywania posiłków;
- widok niepełnego zęba;
- ułamany fragment zęba znaleziony w jamie ustnej.
Złamany ząb przy dziąśle – leczenie
Ząb złamany przy dziąśle to przypadłość, która występuje najczęściej w wyniku ugryzienia twardego pokarmu, gdy siła nacisku zębów jest zbyt wysoka. Efektem tego jest ubytek zębowy o różnej skali. Gdy przy tym urazie korzeń zęba nie zostaje naruszony, to dolegliwości bólowe ustępują stosunkowo szybko. Leczenie nie jest wymagające, jednak powinno być prowadzone przez profesjonalistę. Przy małych ubytkach stosuje się wypełnienie w postaci plomby. Jeżeli uszkodzenie jest większe, to stosowana jest korona protetyczna. Dzięki temu naruszona część zęba zostanie zabezpieczona przed ewentualnymi uszkodzeniami w przyszłości. Złamanie przy dziąśle może dotyczyć także martwego zęba. Wówczas leczenie dostosowuje się do wielkości odłamanego fragmentu zęba. Jeżeli ząb jest martwy, to najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest korona protetyczna. Złamany ząb czarny w środku wskazuje na obumarcie miazgi zębowej.
Złamany ząb poniżej linii dziąseł – leczenie
Ząb może ulec uszkodzeniu również poniżej linii dziąseł. Wówczas odbudowa zęba i leczenie są bardziej skomplikowane, a pacjenci uskarżają się na silny ból zęba. Jest to spowodowane tym, że utracony ząb (lub jego fragment) wciąż pozostaje w dziąśle. W określonych przypadkach ten problem medyczny musi być leczony kanałowo. Dzieje się tak wtedy, gdy po urazie odsłonięta została miazga zęba. Dopiero później możliwe jest nałożenie korony protetycznej. Może zdarzyć się także, że uszkodzenie poniżej linii dziąseł jest niewielkie, a korona zęba pozostaje nienaruszona. Wówczas przez lata ząb nie daje niepokojących objawów, a pacjent normalnie funkcjonuje. Niestety pozostawienie tego problemu samemu sobie może sprawić, że uratowanie zęba będzie niemożliwe. Wówczas należy wstawić implant, który zastępuje utracony ząb.
Złamanie zęba mlecznego u dzieci
Niestety zdarza się, że następuje złamanie zęba u dzieci. Wówczas lekarz ocenia rozległość uszkodzeń, a następnie dobiera odpowiednią metodę leczenia. Przy małych pęknięciach, ząb się zabezpiecza i pozostawia. Jeżeli ząb jest złamany poważnie i wymaga bardziej inwazyjnego leczenia, to w przypadku mleczaków stosuje się ekstrakcję. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż stosowanie leczenia kanałowego w przypadku kilkuletnich dzieci.
Pęknięcie korzenia
Powodem do większego niepokoju jest pęknięcie korzenia. Może być ono: pionowe, poziome i ukośne. Objawy pęknięcia korzenia to przede wszystkim silne dolegliwości bólowe. Niestety w przypadku tego typu urazu najczęściej dochodzi do usunięcia zęba i wstawienia implantu. Leczenie kanałowe może przynieść dobre efekty i wzmocnić ząb. Stosuje się je jednak tylko w przypadku pęknięcia środkowej części korzenia lub złamania poziomego.
Różne metody leczenia poważnie uszkodzonych zębów
Jednym ze sposobów leczenia w przypadku zębów poważnie uszkodzonych, w tym złamanych lub pękniętych, są licówki. To dedykowane nakładki, które powstają z różnego rodzaju materiałów. Montowane są bezpośrednio do zęba jako uzupełnienie protetyczne. Tego typu rozwiązania przygotowywane są na indywidualne zamówienie klienta i w pełni dopasowywane do jego jamy ustnej. W przypadku złamań i pęknięć stosuje sie także wypełnianie kompozytowe, czyli tzw. bonding. To wkład powstały z kompozytów na bazie żywicy. To nieinwazyjna metoda rekonstrukcji uszkodzonych tkanek. Podczas zabiegu wytrawia się szkliwo, a następnie ubytki wypełnia kompozytową żywicą. Ostatnim krokiem jest nałożenie kompozytu, dzięki czemu można odbudować strukturę zęba i przywrócić naturalny wygląd jamie ustnej.
Dobre kliniki stomatologiczne oferują także rekonstrukcję uszkodzonych zębów przy pomocy włókna szklanego. W kanale umieszcza się wkład korzeniowo-koronowy, który cechuje się wysoką odpornością eksploatacyjną, a także mniejszą podatnością na urazy mechaniczne. Włókno szklane stosuje się przede wszystkim w przypadku zębów przednich, w tym m.in. jedynek.
Ekstrakcja złamanego zęba
W określonych sytuacjach niezbędna może być ekstrakcja złamanego zęba. Jeżeli uszkodzenie jest na tyle poważne, że ząb po urazie wymaga usunięcia, to należy je przeprowadzić. Ponadto dzieje się tak wtedy, gdy ząb zostanie wybity, a po ponownym umieszczeniu zęba replantacja nie przebiega prawidłowo. Wówczas w miejsce zęba w dziąśle umieszcza się dedykowany implant, który jest rekonstrukcją nawiązującą do naturalnych tkanek zęba. Popularnym wyborem są implanty wykonane z porcelany, które są wytrzymałe i umiejętnie imitują naturalne uzębienie.
Złamany ząb przy dziąśle to powód do niepokoju, jednak w określonych przypadkach leczenie stomatologiczne może przynieść satysfakcjonujące efekty.
Może Cię także zainteresować:
- Złamany ząb czarny w środku – co to oznacza?
- Ukruszony, pęknięty lub złamany ząb – jak odzyskać piękny uśmiech? Jakie masz szanse na uratowanie zęba?
- Zwichnięcie zęba to poważna dolegliwość, na czym polega? Objawy, leczenie i rodzaje
- Krzywe zęby u dzieci – jakie czynniki przyczyniają się do powstawania wad zgryzu u dzieci?
- Jak sprawdzić który ząb boli pacjenta? Sprawdź
- Czym jest ropień na dziąśle? Przyczyny powstawania ropy w dziąśle, objawy infekcji i sposoby leczenia zapalenia przyzębia
- Hipoplazja szkliwa – przyczyny, objawy i leczenie niedorozwoju szkliwa