Skaling to powszechny zabieg stomatologiczny, który należy wykonywać rutynowo, co najmniej raz do roku. Polega on na usunięcie ze szkliwa zmineralizowanej płytki bakteryjnej – powszechnie zwanej po prostu kamieniem. Niektórzy są bardziej podatni na jego powstawanie od innych. W każdym przypadku należy jednak usuwać go w gabinecie. Nie sposób tego osiągnąć nawet przez bardzo intensywne szczotkowanie. Sprawdź, jakie są zalecenia po skalingu, by cieszyć się efektem jaśniejszych, czystych zębów przez jak najdłużej.
Zalecenia po skalingu
Eksperci radzą, by po skalingu trzymać się następujących zaleceń w celu zachowania efektu na możliwie jak najdłuższy czas:
- bezpośrednio po zabiegu unikaj jedzenia i picia czegokolwiek oprócz zwykłej wody przez przynajmniej jedną godzinę;
- przez pierwszą dobę po skalingu stosuj „białą dietę”. Oznacza to unikanie wszelkich pokarmów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na kolor zębów. Zalicza się do nich: kawę, herbatę, czerwone wino, kurkumę, buraki, jagody, wiśnie, żurawinę, paprykę, pomidory, czerwoną kapustę itp. W tym czasie szkliwo jest bardziej podatne na osiadanie barwników i osadów;
- jeżeli odczuwasz nadwrażliwość na temperaturę lub po spożyciu kwaśnych pokarmów, zmień swoją szczoteczkę na miękciejszą. Warto też zainwestować w pastę i płyn przeznaczone do delikatnych dziąseł i zębów. Jest to całkowicie normalne zjawisko, doświadczane przez wielu pacjentów;
- ogranicz też maksymalnie palenie papierosów.
Oprócz dyskomfortu może pojawić się także krwawienie z dziąseł. Przeważnie powinno to ustąpić samoczynnie po kilku dniach. Jeżeli niepokojący stan będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, koniecznie powiadom o tym swojego dentystę.
W celu przedłużenia efektów odkamieniania, szczególnie ważne jest przestrzeganie zaleceń po skalingu dotyczących higieny jamy ustnej. Do codziennego mycia zębów używaj średniej lub miękkiej szczoteczki. Nie zapomnij także o nici, która pozwoli ci usunąć trudno dostępne zanieczyszczenia z pomiędzy zębów. Zaopatrz się w specjalny czyścik do języka – bywa on pomijany, a to właśnie na nim gromadzi się ogromna ilość bakterii. Na koniec zawsze stosuj płyn do płukania, który pozbędzie się resztek zabrudzeń.
Taki rytuał oczyszczający stosuj przynajmniej dwa razy dziennie. Warto też zapytać higienistkę o ewentualne indywidualne zalecenia do twojej sytuacji.
Skaling można wykonywać na różne sposoby, np. przy użyciu pilników, specjalnego skalera, ultradźwięków lub powietrza. W każdym przypadku efekty są takie same – dokładne oczyszczenie zębów z zalegających na nich utwardzonych warstw osadu i bakterii. Zalecenia po skalingu mają na celu przede wszystkim utrzymanie tych rezultatów na dłużej. Przyczynia się to nie tylko do większej estetyki uzębienia, ale też zdrowia jamy ustnej.
Może Cię także zainteresować:
- Skaling ultradźwiękowy, czyli metoda usuwania kamienia nazębnego
- Zalecenia po wyrwaniu zęba – jak dbać o ranę po zabiegu ekstrakcji?
- Czym płukać po wyrwaniu zęba? Wskazania po ekstrakcji
- Jajecznica po wyrwaniu zęba – co i kiedy można spożywać po ekstrakcji?
- Ból głowy po wyrwaniu zęba – czym jest efekt Godona po ekstrakcji zęba?
- Fleczer stomatologiczny, czyli tymczasowe wypełnienie ubytku. Po co dentysta go zakłada?
- Biała dieta, czyli co jeść po zabiegu wybielania zębów? Jak ułożyć jadłospis?