technik dentystyczny

Technik dentystyczny – zarobki technika dentystycznego. Jak wygląda ten zawód?

Jakub Kaczmarek
Technik dentystyczny to regulowany zawód medyczny polegający głównie na projektowaniu i tworzeniu protez i aparatów. Osoba na tym stanowisku nie ma kontaktu z pacjentem – swoją pracę wykonuje w specjalnej pracowni. Sprawdź, czym się dokładnie zajmuje!

Technik dentystyczny znajdzie pracę praktycznie w każdym gabinecie stomatologicznym. Dentysta nie jest w stanie wykonać wszystkiego samodzielnie. Niektóre zadania wymagają dodatkowych zdolności manualnych lub poświęcenia im więcej czasu, przez co nie jest w stanie wykonać lekarz. Do tego właśnie przydaje się pomoc technika dentystycznego. Zastanawiasz się, czy zostać protetykiem? Sprawdź, jakie kwalifikacje są potrzebne, absolwentem jakiego kierunku lub szkoły trzeba zostać i jak wyglądają zarobki na tym stanowisku.

Czym zajmuje się technik dentystyczny?

Prawie każdy gabinet stomatologiczny w Polsce współpracuje z technikami dentystycznymi. Zajmują się oni wszystkimi pracami, których stomatolog nie jest w stanie wykonać samodzielnie. Może to być na przykład przygotowanie korony – w takim przypadku lekarz jedynie wykonuje odlew, który następnie przekazuje do pracowni. Technik współpracuje też z ortodontami, wykonując dla nich aparaty ortodontyczne.

Rynek pracy w tej dziedzinie nie jest w Polsce jeszcze w pełni nasycony, dlatego coraz więcej osób decyduje się na pracę technika dentystycznego.

Co robi taki specjalista i jakie musi mieć zdolności?

Taka osoba w pierwszej kolejności odpowiada za odebranie zlecenia od dentysty. Najczęściej jest to wycisk i wskazówki odnośnie specyfiki szczęki pacjenta. Często zlecenie wiąże się z narzuconym z góry terminem jego wykonania. Czas ten jest przeważnie na tyle długi, że umożliwia swobodną pracę nad nim.

Zawód technika dentystycznego wiąże się ściśle z precyzyjną pracą manualną. Wymaga dużego skupienia i precyzji. Niezwykle ważna jest jakość oddawanego produktu, ponieważ protezy i aparaty będą znajdowały się w jamie ustnej pacjenta.

Technik dentystyczny najczęściej otrzymuje zlecenia na wykonywanie:

Do jego obowiązków należy także samo projektowanie i naprawianie powyższych rzeczy. Zawód ten wymaga obszernej wiedzy i lat doświadczenia.

Zarobki technika dentystycznego

Osoby pracujące w tym zawodzie nie mają bezpośredniego kontaktu z pacjentami. Swoje zlecenia otrzymują bezpośrednio od stomatologów. Najłatwiej zacząć swoją ścieżkę kariery w istniejących pracowniach protetycznych. Zawód technika dentystycznego może wiązać się z różnymi kwotami zarobków. Najmniejsze wypłaty czekają specjalistów pracujących w publicznych ośrodkach zdrowotnych. W tych placówkach wynagrodzenie przeważnie nie przekracza 3 tysięcy złotych. Na większą pensję mogą liczyć technicy w prywatnych pracowniach.

Czy warto pracować w tym zawodzie na własny rachunek?

Najlepiej zarabiają osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Można oczywiście otworzyć własną pracownię, lecz wiąże się to ze sporymi kosztami wstępnymi oraz koniecznością pozyskiwania klientów od zera. Swoją firmę trzeba wyposażyć w drogi profesjonalny sprzęt i narzędzia, które umożliwią wykonywanie aparatów i protez. Istotna jest też reklama, bez której nie sposób pozyskać tylu klientów, aby umożliwić sobie ciągłość zleceń i zadowalająco wysokie zarobki.

Trudno oszacować pensję technika dentystycznego wykonującego swój zawód w ramach prywatnej praktyki. Wszystko zależy od tego, jak bardzo rozwinięta jest firma oraz z iloma stałymi klientami współpracuje. Według dostępnych danych w takiej sytuacji dochód może wahać się pomiędzy 5000 a 10000 zł miesięcznie.

Szkoła policealna czy studia zaoczne?

Warto planować swoją ścieżkę kariery na etapie edukacji średniej lub wyższej. Szkoły policealne zapewniają wykształcenie zawodowe i gwarantują dyplom potwierdzający zdobyte umiejętności. Można zdecydować się też na studia zaoczne w tym kierunku – wiąże się to co prawda z dodatkową pracą w domu, lecz jest to dobra opcja dla osób starających się pogodzić swoje obecne życie zawodowe z dalszą edukacją.

Technik dentystyczny musi mieć talent w postaci zdolności manualnych. W tym zawodzie liczy się dokładność, rzetelność i cierpliwość, ponieważ w stomatologii i ortodoncji uzupełnienia protetyczne muszą być najwyżej jakości. Atrakcyjne zarobki możliwe są po otworzeniu własnej działalności. Wiąże się z tym jednak konieczność zakupu profesjonalnego sprzętu oraz pozyskania odpowiednio dużej liczby stałych klientów.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
fluoroza

Fluoroza zębów – co to jest? Objawy i leczenie nadmiaru fluoru

Next Post
zakierowanie zębów

Lakierowanie zębów, czyli fluoryzacja. Wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu

Related Posts