Stomatolodzy, podobnie jak wiele grup zawodowych, mają swoją patronkę, do której zwracają się w trudnych chwilach towarzyszącej ich pracy. Patron dentystów, święta Apolonia, podobnie jak oni, służyła ludziom. Zginęła męczeńską śmiercią z rąk prześladowców chrześcijan. Jaki związek ma jej śmierć ze stomatologią i dlaczego to właśnie ona patronuje dentystom?
Kim była święta Apolonia, patron dentystów?
Apolonia była żyjącą w w III w. n. e. w Aleksandrii diakonisą, czyli zakonnicą opiekującą się chorymi i dziećmi. Wiemy o niej z jednego z listów napisanych przez św. Dionizego Wielkiego, który opisywał pogrom chrześcijan w Aleksandrii. Są to jednak tylko szczątkowe informacje. Na temat Apolonii, mimo że dożyła podeszłego wieku i z pewnością miała na swoim koncie wiele dobrych uczynków, wiemy tak naprawdę bardzo niewiele.
Dlaczego to właśnie święta Apolonia czuwa nad pracą stomatologów?
Ma to związek z jej męczeńską śmiercią. Apolonia z Aleksandrii zginęła podczas prześladowań chrześcijan. Rzymianie próbowali, za pomocą tortur, zmusić wyznawców chrześcijaństwa, by wyrzekli się swojej religii. Jedną z metod tortur było łamanie szczęki. Właśnie tak stało się z Apolonią. Po złamaniu szczęki wyrwano jej dodatkowo wszystkie zęby. Prawdopodobnie następnie spalono ją na stosie i to było bezpośrednią przyczyną jej śmierci.
Skojarzenia z zębami sprawiły, że kanonizowana w 249 roku Apolonia została wybrana na patrona dentystów. Kult świętej rozprzestrzenił się dość szybko, co znalazło odbicie m.in. w sztuce. Święta Apolonia, patron dentystów, występuje na wielu obrazach wyposażona w kleszcze do wyrywania zębów. Jej postać pojawiła się także w powieści „Krzyżacy” Sienkiewicza.
Gdzie pojawia się święta Apolonia obecnie?
W dzisiejszych czasach w przypadku bólu zęba nikt już nie polega wyłącznie na modlitwach. Zwrócenie się o pomoc do patrona dentystów może oczywiście przynieść doraźną ulgę, ale tylko w wymiarze psychicznym. Zalecenia stomatologów są jasne – jeśli boli cię ząb, nie polegaj na domowych środkach ani modlitwach, ale jak najszybciej udaj się do specjalisty.
Nie oznacza to jednak, że o patronie dentystów, świętej Apolonii, całkowicie zapomniano. Jej sylwetka i imię nadal pojawia się np. w nazwach i logotypach uczelni medycznych czy pracowni stomatologicznych. Co ciekawe, w Irlandii co roku przyznawana jest nagroda im. św. Apolonii za osiągnięcia w dziedzinie stomatologii. Z kolei w USA dentystki organizują coroczną zabawę na jej cześć. Patronka ma również swój dzień – wspomnienie świętej przypada na 9 lutego.
Czy patron dentystów, święta Apolonia, rzeczywiście ma wpływ na ich pracę? To należy pozostawić do oceny samym zainteresowanym. Z pewnością jednak każdy sposób, by obniżyć poziom stresu i poczuć się pewnie podczas wykonywania zabiegów, jest dobry.
Może Cię także zainteresować:
- Ogólnopolski Dzień Dentysty – kiedy i po co obchodzić światowy dzień dentystów i zębów?
- Zdrowe zęby? Zobacz, jakie to proste!
- Licówki akrylowe – czym są i kiedy warto się na nie zdecydować?
- Czy po wyrwaniu zęba można iść do pracy – zalecenia
- Mock-up w stomatologii i protetyce. Jak tworzy się próbną odbudowę uzębienia?
- Zęby oczne – kiedy zaczynają się wyrzynać?
- Jak zostać dentystą, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o zawodzie lekarza stomatologa