kiedy można jeść po wyrwaniu zęba

Kiedy można jeść po wyrwaniu zęba i co wybrać na posiłek?

Anna Wiktor
Kiedy można jeść po wyrwaniu zęba, aby nie doszło do powikłań? Które potrawy są polecane, a które zakazane tuż po ekstrakcji? Sprawdź! Stosowanie się do zaleceń stomatologów to jeden ze sposobów na przyspieszenie gojenia!

Kiedy można jeść po wyrwaniu zęba? Zależy, na jaką potrawę masz ochotę! Na niektóre z nich będziesz mógł zdecydować się dość szybko, ale ze spożywaniem innych lepiej zaczekać nawet kilka dni. Wyjaśniamy dlaczego!

Kiedy można jeść po wyrwaniu zęba?

Zastanawiasz się, kiedy można jeść po wyrwaniu zęba? Najlepiej z pierwszym posiłkiem odczekać aż minie znieczulenie. Stomatolodzy zalecają zwykle odczekać minimum 2 do 3 godzin bez jedzenia i picia. Jeśli jednak nie czujesz się głodny, możesz wydłużyć ten czas i pierwszy posiłek spożyć dopiero po kilku godzinach od zabiegu.

W tym czasie ustanie krwawienie i w miejscu rany zacznie tworzyć się skrzep. Bardzo ważne jest, aby nie podrażniać go i nie dopuścić do jego przedwczesnego wypadnięcia!

Co zjeść po ekstrakcji zęba? Zalecenia

Ważne jest nie tylko to, kiedy można jeść po wyrwaniu zęba, ale też jaką potrawę wybrać. Najważniejsze, aby była ona chłodna lub utrzymana w temperaturze pokojowej. Unikaj jedzenia, które jest gorące, pikantne oraz twarde! Takie produkty zwiększają ryzyko wystąpienia podrażnienia, mogą też zwiększyć odczuwany ból.

Zamiast nich warto wybrać zupę, koktajl, mus owocowy, kisiel, budyń albo owsiankę. Dobrym pomysłem na wartościowy posiłek będzie też jajecznica po wyrwaniu zęba. Powinna ona jednak być przygotowana z samych jaj (bez boczku, kiełbasy i warzyw!) i podana dopiero, kiedy ostygnie. Możesz też zdecydować się np. na gotowany ryż z przetartym jabłkiem – takie danie nasyci się, a jednocześnie nie zakłóci procesu gojenia się rany.

Co można jeść po wyrwaniu zęba? W zasadzie wszystko, co miękkie i nie wymaga gryzienia! Przez 2-3 dni dobrze jest też zrezygnować z gorących i twardych potraw. Dzięki temu rana po ekstrakcji zęba szybciej się zagoi, a ty zminimalizujesz ryzyko wystąpienia groźnych powikłań!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba

Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba – oto jak goi się dziąsło!

Next Post
Dziąsła po wyrwaniu zęba

Dziąsła po wyrwaniu zęba – jak sprawić, że wygoją się szybciej?

Related Posts