jak płukać gardło solą

Jak płukać gardło solą? Poznaj sprawdzony domowy przepis na problemy z gardłem!

Jakub Kaczmarek
Jak płukać gardło solą? Na co pomaga płukanka przyrządzona z wody i soli? Czy mogą wystąpić jakieś skutki uboczne? Odpowiadamy na te pytania.

Jeśli czujesz drapanie czy ból w jamie ustnej, to pomocne może się okazać płukanie gardła roztworem soli. Wyjaśniajmy, jak płukać gardło solą i jak przyrządzić samemu płukankę.

Jak przyrządzić płukankę do gardła z solą?

Przygotowanie płukanki do gardła jest bardzo proste. Wystarczy, że wsypiesz do szklanki z ciepłą wodą pół łyżeczki soli i dokładnie wymieszasz powstały roztwór. Właściwie każda sól dostępna w sprzedaży nadaje się do przyrządzenia tej mieszanki.

Dostępne są różne rodzaje soli, między innymi:

  • sól himalajska;
  • sól kuchenna;
  • niejodowana sól kamienna;
  • sól morska;
  • sól emska;
  • sól bocheńska;
  • sól zabłocka.

Każda z wymienionych wyżej rodzajów soli ma podobne właściwości. Jeśli kupujesz w sklepie sól, zwróć uwagę na to, aby nie była wysokoprzetworzona, czyli nie miała dodatków w postaci przeciwzbrylaczy. 

Jak płukać gardło solą? 

Nie wystarczy jedynie wiedzieć, jak przyrządzić płukankę do gardła, ważne jest również, aby wiedzieć, jak płukać gardło solą. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby nie połykać mieszkanki wody z solą. Sam roztwór służy jedynie do płukania jamy ustnej, a nie do spożycia, poza tym po wypłukaniu znajdują się w nim bakterie. Technika płukania gardła jest tak samo prosta, jak przyrządzenie mieszanki. Weź do ust łyk roztworu i trzymaj przez chwilę w ustach. Potem przechyl głowę lekko do tyłu i płucz gardło przez około pół minuty. Po upływie tego czasu wypluj płukankę. Powtórz tę czynność kilka razy. Płukanie gardła możesz wykonywać 3-4 razy dziennie.

Jakie korzyści daje płukanie jamy ustnej solą?

Sól ma działanie antybakteryjne i jest wykorzystywana w medycynie już od wieków. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Reguluje zawartość wody w ciele i utrzymuje właściwą równowagę kwasowo-zasadową. Płukanie jamy ustnej wodą z solą łagodzi ból gardła, zapobiega pojawianiu się infekcji oraz zmniejsza ilość bakterii, bo podnosi pH w jamie ustnej. Wielu dentystów zaleca wodę z solą jako środek, który wspomaga gojenie po zabiegach. Jest to roztwór izotoniczny, który zawiera takie same sole i minerały jak nasze ciało.

Płukanie gardła roztworem wody z solą jest polecane osobom:

  • z bólem gardła;
  • po zabiegach dentystycznych;
  • które mają nieświeży oddech;
  • które mają podrażnione dziąsła.

Mimo prozdrowotnych właściwości soli, trzeba uważać, aby jej nie przedawkować. Nie jest też ona polecana każdemu.

Płukanie gardła wodą z solą – możliwe skutki uboczne

Trzeba pamiętać, że nie każdemu służy płukanie gardła wodą z solą. U niektórych osób sól może wywoływać stan alergiczny i podrażniać uszkodzoną śluzówkę gardła. Na skutek takiego zabiegu, może również pojawić się pieczenie i gorzki posmak w gardle. W takiej sytuacji warto skorzystać z innych domowych metod na problemy z gardłem lub skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który może przepisać odpowiednie leki.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
znieczulenie u dentysty skutki uboczne

Znieczulenie u dentysty – skutki uboczne i przeciwwskazania

Next Post
jak zabić zapach czosnku z ust

Jak zabić zapach czosnku z ust?

Related Posts
domowe sposoby na piekący język

Skuteczne domowe sposoby na piekący język – poznaj je!

Domowe sposoby na piekący język przydadzą się wszystkim, których dotknęła ta nieprzyjemna dolegliwość. Ich zastosowanie zazwyczaj przynosi szybką ulgę. Pamiętaj jednak, że pieczenie języka może być także objawem choroby jamy ustnej! Jeśli więc pojawiło się nagle i nie wiesz, z czego wynika, pomóż sobie domowymi sposobami, ale też koniecznie skontaktuj się z lekarzem!
Czytaj więcej
oddychanie przez usta

Oddychanie przez usta – wpływ na zdrowie

Oddychanie przez usta często jest bagatelizowane. Wiele osób uważa je wręcz za coś zupełnie normalnego. Tymczasem wcale tak nie jest: prawidłowe oddychanie powinno odbywać się przez nos! Skąd więc u niektórych oddychanie otwartymi ustami? Czasem jest to związane z wadami anatomicznymi, a czasem – jest po prostu złym nawykiem. Sprawdź, dlaczego warto nad nim pracować!
Czytaj więcej