Fluor sam w sobie, jako pierwiastek chemiczny, jest silnie toksyczny. Tego argumentu używają osoby, które unikają mycia zębów pastami z fluorem. Czy faktycznie fluor jest szkodliwy na tyle, aby zniechęcać do używania produktów z jego dodatkiem? Dowiedz się!
Działanie fluoru w organizmie
Fluor jest pierwiastkiem wszechobecnym. Występuje nie tylko w pastach, ale również żywności. Wzmacnia on układ kostny i pozytywnie wpływa na zęby. Właśnie z tego ostatniego powodu jest składnikiem past do mycia zębów. Uznaje się go za jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania tworzeniu się próchnicy. W takim razie, czy fluor jest szkodliwy? Tak, stosowany w nadmiarze zdecydowanie może działać toksycznie. Nie dotyczy to jednak mądrze używanych past do zębów.
Czy fluor jest szkodliwy? Dawki fluoru
Jak w przypadku wszystkich substancji na świecie, to, czy fluor jest szkodliwy, zależy od dawki:
- u dorosłych mężczyzn bezpieczna jest dawka do 4 mg;
- u dorosłych kobiet – do 3 mg;
- u dzieci – ok. 0,05 mg na 1 kg masy ciała.
Oznacza to, że prawidłowe używanie past do zębów nie powoduje ryzyka zatrucia fluorem. Czy fluor jest szkodliwy? Tak, jeśli:
- nie wypluwasz pasty, tylko ją łykasz;
- myjesz zęby wiele razy dziennie zamiast dwa do trzech razy;
- dzieci stosują długotrwale pastę ze zbyt dużą dawką fluoru.
Czy fluor jest szkodliwy? Bezpieczeństwo stosowania
Jakie są zasady stosowania fluoru, aby nie był szkodliwy dla organizmu? Warto zadbać o odpowiednią porcję pasty na szczoteczce – nie powinno jej być zbyt wiele, zwłaszcza w przypadku dzieci, które nie wypluwają pasty. Alternatywą dla past z fluorem mogą być te z ksylitolem, jednak ich skuteczność jest znacznie niższa.
To, czy fluor jest szkodliwy, zależy w dużej mierze od dawki. Nie powinno się jednak rezygnować z używania past z fluorem, jako że są one najskuteczniejszym sposobem na walkę z próchnicą.
Może Cię także zainteresować:
- Właściwa higiena jamy ustnej dzieci i dorosłych. Jak prawidłowo zadbać o zęby? Sprawdź w naszym artykule o profilaktyce!
- Kurkuma na zęby — czy sprawdzi się jako naturalna metoda wybielania?
- Higienizacja zębów, czyli jak ważna jest domowa i stomatologiczna profilaktyka
- Rodzaje zębów. Jaką funkcję pełnią poszczególne zęby człowieka?
- Poparzenie języka – domowe sposoby, jak uśmierzyć ból
- Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u dzieci i dorosłych – objawy i leczenie opryszczki
- Płytka Schwarza — do czego służy i kiedy ją stosować?