Zwichnięta żuchwa może pojawić się nawet na skutek tak prozaicznych czynności jak ziewanie lub jedzenie. Dolegliwość ta jest bardzo bolesna i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Wyróżnia się obustronne i jednostronne zwichnięcie żuchwy. W obu przypadkach należy jak najszybciej zareagować i rozpocząć leczenie.
Zwichnięta żuchwa – przyczyny
Do zwichnięcia żuchwy dochodzi najczęściej podczas zbyt szerokiego otwierania ust. Może się to wydarzyć chociażby podczas:
- ziewania;
- krzyku;
- ataku padaczki;
- leczenia stomatologicznego;
- zabiegów laryngologicznych (nawet przy znieczuleniu ogólnym);
- gryzienia pokarmu – np. próby wgryzienia się w duże jabłko;
- gwałtownych wymiotów;
- uderzenia w bok twarzy;
- uprawiania niektórych sportów;
- upadku lub wypadku komunikacyjnego.
Wystarczy chwila nieuwagi i brak ostrożności – głowa żuchwy wysuwa się do przodu i opuszcza swoje miejsce w stawie. Jeżeli jednocześnie dojdzie do skurczu mięśni żucia, zwichnięta żuchwa gwarantowana.
Ryzyko powstania tej dolegliwości potęgują:
- wcześniejsze zwichnięcie żuchwy – łatwiej o jej ponowną zmianę miejsca;
- płytki obszar żuchwy;
- niektóre choroby tkanki łącznej;
- wrodzone lub nabyte nieprawidłowości w budowie anatomicznej okolicy stawu;
- zaburzenia neurologiczne i czynnościowe.
Jak rozpoznać zwichnięcie żuchwy?
W przypadku jednostronnego zwichnięcia żuchwy, broda przesuwa się w przeciwną stronę, a twarz zyskuje asymetryczny wygląd. Obustronne zwichnięcie skutkuje nienaturalnie szerokim rozwarciem szczęk i trudność w ich zamknięciu. Broda wysuwa się do przodu, policzki stają się wydłużone, a mięśni twarzy bardziej napięte. W obu sytuacjach pojawia się silny ból w jednym lub obu stawach skroniowo-żuchwowych. Mówienie, gryzienie i przełykanie są praktycznie niemożliwe lub bardzo utrudnione. Mogą pojawiać się także uciążliwe migreny.
Leczenie zwichniętej żuchwy
W celu diagnozy zwichnięcia żuchwy najczęściej wykonuje się zdjęcie rentgenowskie. Wyraźnie widać na nim przesunięcie kości. Po rozpoznaniu dolegliwości, należy niezwłocznie nastawić żuchwę, by wróciła ona na swoje miejsce. Jest to bolesne, lecz szybkie i stosunkowo proste. Nie należy jednak podejmować się prób wykonania tego samodzielnie. Jeżeli podejrzewasz u siebie lub kogoś z bliskich zwichniętą żuchwę, natychmiast udaj się do lekarza.
Po jej nastawieniu, żuchwa powinna zostać częściowo unieruchomiona. W tym celu podwiązuje się ją bandażem do głowy na czas regeneracji. Trwa on przeważnie około dwóch tygodni. Zaleca się stosowanie przez ten okres diety płynnej i unikania nadmiernego otwierania ust.
Zwlekanie z nastawieniem zwichniętej żuchwy lub niestosowanie się do zaleceń lekarza podczas leczenia mogą skutkować koniecznością przeprowadzenia operacji. Chirurgia szczękowa jest zwykle ostateczną metodą, po którą sięga się jako ostatnią.
Zwichnięta żuchwa jest bardzo bolesna, lecz jej leczenie na szczęście nie jest szczególnie trudne. Ważna jest przy tym jak najszybsza reakcja i ścisłe trzymanie się zaleceń lekarza przez okres rekonwalescencji. Nigdy nie próbuj nastawić żuchwy samodzielnie, gdyż może to pogłębić problem i skutkować koniecznością zastosowania leczenia chirurgicznego.
Może Cię także zainteresować:
- Zespół Costena – diagnostyka i sposoby leczenia bólu
- Złamanie żuchwy – jak reagować, gdy dochodzi do takiego przypadku? Przyczyny, objawy i leczenie złamania
- Zębiak – łagodny nowotwór jamy ustnej. Objawy i leczenie
- Płytka Schwarza — do czego służy i kiedy ją stosować?
- Skąd biorą się nadżerki w jamie ustnej? Dowiedz się, co je powoduje, by lepiej im przeciwdziałać
- Torbiel zawiązkowa — objawy i leczenie
- Ból języka – przyczyny i objawy. Skąd bierze się dolegliwość pieczenia języka i jak leczyć ten piekący ból?