ząb zatrzymany

Ząb zatrzymany – czym jest i jak się go leczy?

Jakub Kaczmarek
Ząb zatrzymany jest zazwyczaj bezproblemowy – nie widać go, nie boli, nie dokucza przy gryzieniu. Może cię jednak nieprzyjemnie zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie! Dowiedz się, co należy zrobić w przypadku, gdy w szczęce znajduje się niewyrżnięty ząb.

Ząb zatrzymany to taki, który nie wyrżnął się z kości i nie jest widoczny w szczęce. Wbrew obiegowej opinii, problem nie dotyczy tylko ósemek. Czy wiesz, że u niektórych osób nie wyrzynają się nawet jedynki? Ząb zatrzymany nie boli. Nie oznacza to jednak, że możesz go zignorować.

Ząb zatrzymany – przyczyny

Do zatrzymania zęba w kości dochodzi wtedy, gdy nie ma on wystarczającej ilości miejsca w szczęce. Taka sytuacja może mieć miejsce np. wtedy, gdy zęby mleczne wypadły ci dość późno i przed długi czas stanowiły przeszkodę dla zęba stałego. Nie zawsze jednak to zęby mleczne są problemem. Ząb zatrzymany pojawia się także u osób z problemami hormonalnymi, niedoborami witamin A i D czy takich, u których zęby w przeszłości były leczone nieprawidłowo.

Czy ząb zatrzymany zawsze się usuwa?

Samo stwierdzenie faktu, że ma się ząb zatrzymany, jest dość proste, zwłaszcza w przypadku ósemek – wówczas sygnałem będzie po prostu dodatkowe miejsce z tyłu szczęki. To jednak nie wszystko – aby stwierdzić, jaka część zęba została zatrzymana w kości, w jakiej pozycji się on znajduje i czy zagraża twojemu uzębieniu, konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Co dalej? Czy rozwiązaniem przy zębie zatrzymanym zawsze jest usunięcie zęba? Przeważnie dochodzi do takiego zabiegu wykonywanego przez chirurga szczękowego. Czy wiesz jednak, że w niektórych przypadkach stomatolog może zdecydować o ściągnięciu zęba w trakcie leczenia ortodontycznego? Wówczas wykonuje się odsłonięcie zęba chirurgicznie, zakłada aparat i czeka (często kilka lat), aż ząb pojawi się na powierzchni.

Ząb zatrzymany może przez wiele lat pozostawać w ukryciu. Mimo to nie powinno się go ignorować. W przeciwnym wypadku może być przyczyną parodontozy, stanów zapalnych dziąseł, a także przewlekłego bólu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
pęknięte szkliwo

Pęknięte szkliwo – zagrożenie dla zdrowia twoich zębów. Dowiedz się, jak mu zapobiegać

Next Post
próchnica wtórna

Próchnica wtórna – czym różni się od zwykłej próchnicy? Jak ją rozpoznać?

Related Posts