Proces gnilny po wyrwaniu zęba to powikłanie, którego można uniknąć. Tak jak silny ból poekstrakcyjny, obfite krwawienie czy wysoka gorączka wskazuje na problemy w obrębie miejsca ekstrakcji. Zazwyczaj wynikają one z zaniedbań pacjenta i wypłukania chroniącego pusty zębodół skrzepu.
Zabieg ekstrakcji zęba – jak przebiega proces gojenia się rany po ekstrakcji?
Od razu po wyrwaniu zęba rozpoczyna się proces gojenia rany. Jego końcem jest nowa tkanka kostna i tkanka miękka wypełniające pusty zębodół. Proces regeneracji tkanki łącznej dzieli się na trzy etapy.
- Pierwszy etap to zasklepianie się naczyń krwionośnych – zębodół wypełnia się krwią, która zmienia się w skrzep (włókna fibryny powstają w ciągu 15-45 minut po ekstrakcji). Jako biologiczny opatrunek chroni przed drobnoustrojami. Przerwanie ciągłości tkanek wywołuje skurcz naczyń i krzepnięcie krwi. Aktywacja kolejnych enzymów powoduje polimeryzację fibrynogenu (białka osocza krwi).
- Drugi etap to oczyszczanie się rany – ok. 12 godzin po zabiegu pojawia się stan zapalny. Poszerzenie naczyń umożliwia wnikanie do rany komórek odpornościowych (makrofagów i fibroblastów) oczyszczających brzegi rany z resztek tkankowych.
- etap to odbudowa uszkodzonej tkanki – uruchamiają się fibroblasty wytwarzające włókna kolagenu. W zależności od wielkości rany odradzanie się komórek zajmuje od 4 do nawet 40 dni.
Proces gnilny po wyrwaniu zęba – martwica tkanki po usunięciu zęba
Zgodnie z zaleceniami stomatologa co najmniej 24 godziny po ekstrakcji ósemki należy unikać drażnienia świeżej rany. Oznacza to zaniechanie płukania jamy ustnej, palenia papierosów i picia alkoholu. Jeśli po zabiegu usunięcia zęba proces gojenia rany nie przebiega prawidłowo, krew nie może krzepnąć i nie tworzy się skrzep (włóknik, ziarnina).
Co robić, gdy rana po wyrwaniu zęba śmierdzi? Nieprzyjemny zapach z ust może być związany z martwicą tkanki po przerwaniu jej ciągłości. Proces gnilny dziąsła wynika zazwyczaj z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Wypłukanie skrzepu powoduje ropne zapalenie zębodołu. Prowadzi do spowolnienia procesu gojenia i wywołuje narastający ból. Dentysta powinien oczyścić ranę roztworem soli fizjologicznej i przepisać antybiotyk.
Może Cię także zainteresować:
- Biały skrzep po wyrwaniu zęba – jak wygląda skrzep po ekstrakcji zęba, ile trwa gojenie się rany?
- Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba – jak przyspieszyć czas gojenia rany po zabiegu ekstrakcji zęba?
- Po wyrwaniu zęba widać coś białego – czym to jest spowodowane?
- Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba – oto jak goi się dziąsło!
- Włóknik po wyrwaniu zęba – jak wygląda gojenie rany?
- Dziura po wyrwaniu zęba – kiedy zębodół dobrze się goi?
- Resztki zęba w dziąśle po wyrwaniu a silny ból – na czym polega bolesne powikłanie rany po ekstrakcji zęba?