Osłabienie organizmu po wyrwaniu zęba

Osłabienie organizmu po wyrwaniu zęba – czy złe samopoczucie to powikłanie po ekstrakcji zęba?

Aneta Redzik
Osłabienie organizmu po wyrwaniu zęba utrzymujące się przez kilka dni to pierwszy objaw wskazujący na powikłania po ekstrakcji. Sprawdź, kiedy ogólne osłabienie organizmu powinno cię zaniepokoić.

Osłabienie organizmu po wyrwaniu zęba wiąże się z naruszeniem dziąsła. Po wykonaniu zabiegu okolica rany jest obolała i obrzęknięta. Dodatkowo ekstrakcja zęba może oznaczać problemy spowodowane przez utratę skrzepu z zębodołu. Są to zakażenia bakteryjne i stany zapalne, które sprawiają, że proces gojenia się rany przebiega wolniej i bardziej boleśnie. Ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej i stosowanie się do zaleceń stomatologa odnośnie spożywania pokarmów oraz codziennych aktywności.

Powikłania po usunięciu zęba – zakażenie, stan zapalny zębodołu, szczękościsk

Wyrwanie ósemek może doprowadzić do przykrych powikłań. Powikłania poekstrakcyjne najczęściej są spowodowane przez niesubordynację pacjenta, choroby ogólnoustrojowe czy nieprawidłowo wykonany zabieg. Gdy tkanka i naczynia krwionośne zostają naruszone proces gojenia się rany wymaga dbałości o stan jamy ustnej. Jeśli dodatkowo skrzep zostaje uszkodzony, dziąsło będzie goić się wolniej jednocześnie będąc narażonym na powikłania, np. suchy zębodół.

Objawy zapalenia kości zębodołu to m.in.:

  • obrzęk dziąsła;
  • ból promieniujący do ucha, oczu i skroni;
  • stan podgorączkowy;
  • krwawienie;
  • podwyższona temperatura ciała;
  • ogólne osłabienie organizmu.

Jeśli niepokojące objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni po zabiegu usunięcia zęba, pacjent powinien udać się na konsultację z lekarzem, który dokona ich diagnozy.

Osłabienie organizmu po wyrwaniu zęba – zalecenia po ekstrakcji zęba

Aby zminimalizować przykre powikłania poekstrakcyjne, bezpośrednio po zabiegu nie można jeść i pić przez co najmniej 2 godziny (aż znieczulenie przestanie działać). Zgodnie z zaleceniami dentysty pacjent powinien też unikać płukania jamy ustnej. Przy suchym zębodole wyjątek stanowią płukanki z szałwii i rumianku. Po ekstrakcji zęba nie wolno spożywać alkoholu i palić papierosów. Nie można pić napojów przez słomkę. Dozwolone jest miękkie, delikatne jedzenie takie jak kasze czy zupy.

Stomatolog może zalecić środki przeciwbólowe i leki przeciwzapalne, po których minie ból i gorączka po wyrwaniu zęba. Stan podgorączkowy trwający dłużej niż 2-3 dni po zabiegu może oznaczać zakażenie lub zmiany zapalne, dlatego konieczny jest antybiotyk.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Krwawienie po wyrwaniu zęba

Krwawienie po wyrwaniu zęba – jak uniknąć krwawienia po ekstrakcji?

Next Post
maść na gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba

Maść na gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba – kiedy warto stosować żel stomatologiczny?

Related Posts