odciśnięte zęby na języku

Odciśnięte zęby na języku – co mówią o stanie twojego organizmu?

Jakub Kaczmarek
Odciśnięte zęby na języku mogą zwiastować problemy zdrowotne. Przeczytaj, jakie choroby się w ten sposób objawiają!

Już od setek lat medycy wykorzystują język do tego, aby diagnozować choroby. Czy wiesz, o czym mogą świadczyć odciśnięte zęby na języku? Odpowiadamy na to pytanie i wyjaśniamy, co można wyczytać ze stanu języka!

W skrócie:

  • Zdrowy język powinien być równomiernie różowy i sprężysty. Bruzdy, naloty, pęknięcia i ślady zębów na języku mogą świadczyć o chorobach.
  • Odciśnięte zęby na języku świadczą o jego powiększeniu, a to z kolei wskazuje na problemy z układem pokarmowym.
  • Uważa się, że ślady zębów po lewej stronie języka to objaw problemów z trzustką lub żołądkiem, a po prawej – z wątrobą.
  • Warto też zbadać się pod kątem niedoborów pokarmowych.

Odciśnięte zęby na języku – czy są powodem do niepokoju?

Zauważyłeś u siebie odciśnięte zęby na języku? Być może zastanawiasz się, czy taki stan rzeczy powinien cię zaniepokoić. Z całą pewnością warto się temu bliżej przyjrzeć, bo okazuje się, że język i wygląd jego powierzchni może pokazywać stan naszego zdrowia! Rozpoznawanie schorzeń a na podstawie wyglądu języka było już od dawna bardzo popularne w medycynie chińskiej. Sprawdźmy zatem, jaki jest związek między wyglądem języka a kondycją organizmu człowieka.

Wygląd języka a stan zdrowia  

Zdrowy język jest sprężysty, wilgotny i ma różowe zabarwienie. Medycyna chińska dzieli język na pięć stref: koniuszek, za koniuszkiem, centrum, tył oraz strony – prawa i lewa. Każda ze stref pokazuje stan różnych narządów. Czubek języka ma związek z sercem, część środkowa obrazuje stan żołądka i śledziony, a części boczne mogą wykazywać problemy z wątrobą lub woreczkiem żółciowym. Lekarz może wystawić diagnozę na podstawie barwy, nalotów, bruzd, obrzęków, pęknięć czy śladów zębów na języku. Język, który ucieka w bok, jest charakterystyczny między innymi przy stwardnieniu rozsianym, wylewach i paraliżach.

Co oznaczają odciśnięte zęby na języku?

Odciśnięte zęby na języku pojawiają się, gdy język się poszerza. Czy powinno cię to martwić? Co może sygnalizować taki wygląd języka?

Ślady zębów lub pofalowane brzegi języka = powiększony język lub nacisk na język.
Możliwe przyczyny:
- niedobór witamin z grupy B
- niedobór żelaza
- odwodnienie
- palenie papierosów
- zaburzenia pracy układu pokarmowego
- choroba stawu skroniowo-żuchwowego
- stres i zaburzenia lękowe.

Zęby odciśnięte po bokach języka świadczą o problemach trawiennych, które mogą wynikać z niedoborów pokarmowych. Warto również zwrócić uwagę, po której stronie języka widoczne są ślady zębów. Odciski po prawej stronie języka wskazują na zaburzenia pracy wątroby, natomiast po lewej stronie sygnalizują problemy z trzustką lub żołądkiem. Ślady zębów po bokach języka mogą również świadczyć o ukrytej nerwicy.

Okiem krytyka 👁️

Tradycyjna medycyna chińska opiera się na założeniach, które nie mają potwierdzenia w nauce. Nie ma dowodów na istnienie tzw. energii witalnej krążącej przez meridiany (określone miejsca na ciele). Dlatego w praktyce nie można diagnozować chorób organów wewnętrznych na podstawie języka czy innych widocznych części ciała. Jeśli podejrzewasz u siebie któreś z wymienionych wyżej schorzeń, wykonaj odpowiednie badania lekarskie, aby je potwierdzić lub wykluczyć.

O czym świadczą inne zmiany w strukturze języka?

Odciśnięte zęby na języku to nie jedyna zmiana, jaka może być widoczna. O stanie zdrowia człowieka mogą świadczyć wszelkie zmiany w strukturze tego narządu. Oto, co mówią zmiany na języku:

pęknięcia na językuzłe trawienie;
niewłaściwe wydzielanie żółci;
zbyt mało wody w komórkach;
zbyt gęsta krew
bąbelki na powierzchni językaproblemy z sercem;
choroby płuc
suchy i popękany językcukrzyca;
niewłaściwe nawodnienie organizmu
nabrzmiały językbrak składników odżywczych z powodu niewłaściwej diety
odciśnięte zęby na językuproblemy z układem trawiennym (wątrobą, żołądkiem lub trzustką)
rowki na językubrak witamin z grupy B;
złe przyswajanie składników odżywczych
napuchnięty językzaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia;
zaburzenia układu nerwowego;
problemy z sercem, nerkami lub śledzioną.

Co zatem zrobić, gdy zauważysz u siebie odciśnięte zęby na języku lub inne niepokojące zmiany? Lepiej nie działać na własną rękę, ale udać się do lekarza, który znajdzie rzeczywistą przyczynę problemu i wystawi diagnozę.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
prawidłowy zgryz

Prawidłowy zgryz oraz jego najczęstsze wady

Next Post
protruzja zębów

Protruzja zębów – co to takiego i czym różni się od przodozgryzu?

Related Posts
domowe sposoby na piekący język

Skuteczne domowe sposoby na piekący język – poznaj je!

Domowe sposoby na piekący język przydadzą się wszystkim, których dotknęła ta nieprzyjemna dolegliwość. Ich zastosowanie zazwyczaj przynosi szybką ulgę. Pamiętaj jednak, że pieczenie języka może być także objawem choroby jamy ustnej! Jeśli więc pojawiło się nagle i nie wiesz, z czego wynika, pomóż sobie domowymi sposobami, ale też koniecznie skontaktuj się z lekarzem!
Czytaj więcej