metaliczny posmak w ustach

Metaliczny posmak w ustach – przyczyny i zapobieganie. Sprawdź, jak pozbyć się metalicznego posmaku w ustach!

Anna Wiktor
Pacjenci często skarżą się na nieprawidłowości związane ze zmysłem smaku. Najczęściej chodzi o metaliczny posmak w ustach i gardle. Może to być spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej, ale także innymi schorzeniami. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny!

Metaliczny posmak w ustach może mieć wiele przyczyn. Czasami przyczyną jest niewystarczająca higiena jamy ustnej, ale bywa też, że ta dolegliwość spowodowana jest jakimś schorzeniem. Nie należy więc ignorować tego objawu i trzeba udać się do lekarza specjalisty, który zdiagnozuje przyczynę i dobierze odpowiedni rodzaj leczenia. W języku fachowym spaczenie smaku to dysgeuzja lub parageuzja.

Co oznacza metaliczny posmak w ustach?

Wbrew pozorom metaliczny posmak w ustach nie musi oznaczać nic groźnego. Najczęściej wiąże się on z nieprawidłową higieną, ale przyczyny mogą być poważniejsze. Przykładowe problemy to:

  • ubytki próchnicze;
  • grzybica jamy ustnej;
  • stany zapalne dziąseł;
  • zbyt rzadkie mycie zębów;
  • zła higiena języka i podniebienia.

Ostatecznej diagnozy powinien dokonać lekarz. W pierwszej kolejności pacjent powinien udać się do stomatologa, który stwierdzi, czy to stan uzębienia jest przyczyną metalicznego posmaku w ustach. Jeżeli stomatolog stwierdzi, że zęby są w dobrym stanie, dalszą diagnostykę powinien przeprowadzić lekarz POZ. Niebezpieczne choroby, które mogą wpływać na zmysł smaku, to między innymi:

  • schorzenia neurologiczne;
  • sarkoidoza;
  • choroby nerek i wątroby;
  • cukrzyca.

Metaliczny posmak w ustach i ból brzucha

Jeżeli pacjent odczuwa metaliczny smak w ustach połączony z bólem brzucha, to mogło dojść do zatrucia chromem. Pierwiastek ten obecny jest w suplementach diety wspomagających odchudzanie. Nadmiar chromu jest niebezpieczny dla organizmu. Może on spowodować zmiany narządowe, wśród których wymienia się uszkodzenia nerek, wątroby i płuc. Nadmiar tego pierwiastka w organizmie powoduje objawy takie jak zapalenie żołądka i jelit, co prowadzi do silnych bólów brzucha. Jeżeli istnieje podejrzenie zatrucia chromem, jak najszybciej udaj się do lekarza.

Metaliczny posmak w ustach a COVID-19

Zakażanie koronawirusem może objawić się na wiele sposobów. Zdarza się, że pacjenci skarżą się również na metaliczny posmak w ustach. Infekcja wirusem może powodować nie tylko utratę zmysłu węchu i smaku, ale także nieprawidłowości takie jak posmak metalu w ustach. Powodem tego jest zablokowanie kubków smakowych, które jest też częste podczas zapalenia zatok, gardła i innych infekcji górnych dróg oddechowych.

Odwodnienie a nieprawidłowy smak w ustach

Jedną z przyczyn metalicznego posmaku w ustach może być zmniejszona ilość śliny w jamie ustnej. Jest to szczególnie częste u osób starszych – seniorzy odczuwają dużo mniejsze pragnienie. Metalowy posmak jest więc jednym z objawów, który świadczyć może o pierwszym stopniu odwodnienia organizmu. W ciągu dnia należy tak rozplanować przyjmowanie płynów, aby nie doprowadzić do odczuwania pragnienia.

Metaliczny posmak w ustach w czasie ciąży

Jest to jeden z częstych objawów podczas trwania ciąży. Wiąże się to głównie z burzą hormonalną, jaka zachodzi w organizmie kobiety. Hormony wpływają nie tylko na funkcjonowanie układu nerwowego i rozrodczego, ale taż na odczuwanie smaku. Jego nieprawidłowe odczuwanie może być jednym z pierwszych objawów ciąży, jednak często jest to przytłumione przez inne dolegliwości, takie jak wymioty i mdłości. Wiele kobiet przez smak metalu w ustach nie ma apetytu, poleca się im wtedy kwaśne przekąski i płukanie ust roztworem sody oczyszczonej. Najczęściej ta dolegliwość pojawia się w 3. trymestrze ciąży.

Czy leki mogą być przyczyną dziwnego posmaku w ustach?

Nieprzyjemny posmak w ustach może być spowodowany przyjmowaniem niektórych leków kardiologicznych i antybiotyków. Mogą go spowodować też leki zawierające lit lub stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Przyczyną bywa także hiperkalemia, czyli zbyt duża ilość potasu we krwi. W tym wypadku pojawić się mogą także zaburzenia rytmu serca i skurcze mięśni. W tym wypadku konieczna jest szybka interwencja lekarska.

Hiperkalemia a metaliczny posmak w ustach

Jedną z przyczyn niewłaściwego odczuwania smaku może być hiperkalemia. Jest to wzrost stężenia potasu we krwi powyżej 5,5 mmol/L. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest przyjmowanie leków, które upośledzają wydalanie potasu przez nerki. Choroba ta może być bezobjawowa, ale pojawić się mogą też nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśniowego. Osoby cierpiące na to schorzenie mogą ponadto mieć osłabione odruchy kolanowe, a także cierpieć na zaburzenia rytmu serca. Pojawiają się również zmiany w zapisie EKG.

Grzybica jamy ustnej a metaliczny posmak w ustach

Jedną z przyczyn metalicznego posmaku w gardle i ustach może być grzybica jamy ustnej. Może być ona spowodowana przez nieodpowiednią higienę lub przyjmowanie niektórych antybiotyków. Najczęściej objawia się przez biały nalot na języku i wewnętrznej stronie policzków, ale także i przez nieprawidłowości związane z posmakiem w ustach. Na to schorzenie cierpią też osoby, które nadużywają wyrobów tytoniowych i alkoholowych. W przypadku podejrzenia grzybicy lekarz skieruje pacjenta na wymaz z gardła i ust, a później przepisze leki, które pozwolą pozbyć się zaburzeń smaku.

Metaliczny posmak w ustach – jak się pozbyć?

Sposób na pozbycie się metalicznego posmaku w ustach zależy od przyczyny tego schorzenia. Przede wszystkim należy jednak dbać o odpowiednią higienę uzębienia, jamy ustnej oraz gardła. Jeżeli to nie pomoże, to trzeba zgłosić się do lekarza, który dokładnie zbada przyczynę tej dolegliwości.

Może być konieczne pobranie wymazów z gardła i ust oraz krwi do badań, za pomocą których lekarz stwierdzi, czy nie doszło do zatrucia chromem lub potasem. Chociaż uczucie metalicznego smaku najczęściej nie jest związane z żadnymi poważnymi chorobami, to nie należy tego ignorować. Zdarza się, że lekarze kierują pacjentów na USG jamy brzusznej, żeby wykluczyć nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego.

Czujesz metaliczny posmak w ustach? Nie panikuj! Najczęściej jest to objaw niedostatecznej higieny jamy ustnej. Jeżeli zmiana nawyków higienicznych nie sprawiła, że objaw ten zniknął, udaj się do lekarza, który przeprowadzi diagnostykę i zdecyduje o dalszym leczeniu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
odsłonięte szyjki zębowe

Odsłonięte szyjki zębowe – na czym polega leczenie recesji dziąseł? O czym pamiętać podczas codziennej pielęgnacji zębów?

Next Post
grzybica jamy ustnej

Grzybica jamy ustnej – przyczyny, zapobieganie, objawy i leczenie, co warto wiedzieć?

Related Posts
domowe sposoby na piekący język

Skuteczne domowe sposoby na piekący język – poznaj je!

Domowe sposoby na piekący język przydadzą się wszystkim, których dotknęła ta nieprzyjemna dolegliwość. Ich zastosowanie zazwyczaj przynosi szybką ulgę. Pamiętaj jednak, że pieczenie języka może być także objawem choroby jamy ustnej! Jeśli więc pojawiło się nagle i nie wiesz, z czego wynika, pomóż sobie domowymi sposobami, ale też koniecznie skontaktuj się z lekarzem!
Czytaj więcej