włochaty język

Włochaty język. Poznaj główne przyczyny oraz sposoby leczenia tej jakże przykrej dolegliwości.

Jakub Kaczmarek
Według różnych źródeł dolegliwość określaną jako włochaty język zgłasza mniej więcej 1,3% pacjentów. Dowiedzmy się więc, co może ją wywoływać i jak powinno się ją leczyć.

Z pojęciem włochatego języka zapewne nie spotykamy się na co dzień. Jednak w ujęciu medycznym problem taki jest znany i co ciekawe, wcale nie występuje bardzo rzadko. Jednak przyznać trzeba, że dolegliwość ta określana jest w sposób dosyć nieprzyjemny. Warto jednak od razu zaznaczyć, że nie jest to zjawisko bolesne ani niebezpieczne dla życia. Jak zatem kreślić pojęcie włochatego języka?  

Czym jest włochaty język?

Pojawienie się problemu takiego jak wspominany przez nas włochaty język może budzić u nas zrozumiały niepokój. Jednak dla uspokojenia podkreślmy już na samym początku, że w zdecydowanie większej części przypadków nie jest to oznaka jakiegoś poważniejszego problemu ze zdrowiem.

Włochaty język to tak naprawdę przejściowo pojawiający się nalot na języku, który jest niegroźną, ale mało przyjemną dolegliwością. 

Chociaż jej nazwa może sugerować pojawienie się na języku włosów, to jednak w rzeczywistości mówimy tutaj o przerośniętych i wydłużonych brodawkach nitkowatych, które na języku występują cały czas i to naturalnie. Jednak pod wpływem różnych czynników zrogowaciałe brodawki nie złuszczają się w sposób prawidłowy, przez co mogą osiągnąć ponad 3 mm długości i wyglądem przypominać włoski.

Włochaty język — przyczyny powstawania

Wiemy już, czym jest włochaty język, jednak nadal nie określiliśmy, dlaczego problem ten w ogóle się pojawia. Jak wspomnieliśmy, dolegliwość ta w medycynie określana jest jako nadmierny rozwój bakterii w jamie ustnej. Sytuacja taka może mieć różne przyczyny i zapewne znamy obecnie tylko część z nich. Jakby jednak nie było, uważa się, że jedną z przyczyn powstawania jeżyka określanego jako włochaty jest stosowanie, często nadmierne, antybiotyków, które to zaburzają naturalną florę bakteryjną występującą w jamie ustnej. 

Inne czynniki, które mogą mieć wpływ na wystąpienie opisywanej przez nas dolegliwości to niestosowanie ogólnych zasad codziennej higieny jamy ustnej oraz palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych, a także spożywanie nadmiernych ilości kawy lub herbaty. 

Jak wyleczyć włochaty język?

Wspomnieliśmy na początku, że włochaty język jest dolegliwością przejściową. Oznacza to, że nie wymaga on szczególnej terapii leczniczej, a jedynie ograniczenie czynnika, który go wywołał

Innymi słowy, jeśli dolegliwość ta jest wynikiem zażywania antybiotyków albo innych leków, warto porozmawiać o tym z lekarzem, który zapewne postara się zmienić medykament na inny. Jeśli natomiast problem pojawił się u osoby, która nie przyjmuje żadnych leków, to warto przeanalizować swoje nawyki żywieniowe oraz te związane z dbaniem o higienę. Może okazać się, że to styl życia i żywienia ma wpływ na pojawienie się i nawroty wspomnianego włochatego języka. 

Warto również zaznaczyć, że po ustaniu bądź wyeliminowaniu przyczyny problemu, powinniśmy nadal dbać o jamę ustną. Można dodatkowo płukać usta roztworem nadtlenku wodoru wymieszanego z wodą w proporcji 1:5, a następnie powtórzyć czynność stosując już tylko samą wodę. 

Bardzo ważne jest także regularne szczotkowanie zębów oraz samego języka. Oczywiście musimy robić to w delikatny sposób, ale dzięki takiej regularności zapobiegniemy ewentualnym nawrotom tej przykrej dolegliwości.

I jeszcze jedna niezwykle istotna sprawa. Jeśli borykamy się z problemem włochatego języka lub problem ten dotknie właśnie nas, nie miejmy oporów przed jak najszybszym udaniem się do lekarza stomatologa. Specjalista nie tylko prawidłowo zdiagnozuje problem, ale zapewne pomoże nam ustalić jego przyczynę i dokładnie wyjaśni co robić, aby ta mało sympatyczna dolegliwość jak najszybciej zniknęła z naszego życia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
ile jest zębów mądrości

Ile jest zębów mądrości? Jak i kiedy rosną ósemki?

Next Post
fluoryzacja w szkole

Fluoryzacja w szkole podstawowej – czy powinna być szkolnym obowiązkiem?

Related Posts
poparzenie języka

Poparzenie języka – domowe sposoby, jak uśmierzyć ból

Poparzenie języka to jedna z najpopularniejszych dolegliwości – choć raz przydarzyła się praktycznie każdemu! Lekko oparzony język nie jest zwykle powodem do niepokoju, a jego objawy (takiej jak pieczenie) szybko ustępują. Co jednak zrobić, gdy język jest w gorszym stanie? Poznaj domowe sposoby na złagodzenie objawów poparzenia jamy ustnej!
Czytaj więcej