Sedacja to prosta procedura medyczna. Dzięki niej pacjent może się rozluźnić przed zabiegiem, a jednocześnie zachować pełną świadomość. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu środków, które skutecznie hamują aktywność ośrodkowego układu nerwowego.
Lęk przed dentystą. Jakie są jego przyczyny?
Jak wynika z badań, aż 90% ludzi odczuwa lęk lub niepokój w związku z planowaną wizytą u dentysty. Niektórzy świetnie nad tymi emocjami panują, są jednak i tacy pacjenci, w przypadku których strach uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu w odpowiedni sposób.
Skąd bierze się dentofobia? Jej najczęstsze przyczyny to:
- złe doświadczenia z dzieciństwa;
- rekcja na zapachy i dźwięki charakterystyczne dla gabinetów dentystycznych;
- konieczność przebywania w bezruchu w otoczeniu aparatury wywołującej złe skojarzenia.
Jak każda fobia, tak i ta związana z dentystą może być skutecznie zwalczana. Pomagają w tym m.in. nowoczesne techniki leczenia zębów, powszechnie stosowane znieczulenie oraz sedacja, dzięki której przetrwanie zabiegu stomatologicznego staje się znacznie łatwiejsze.
Sedacja – co to jest?
Sedacja cieszy się wielką popularnością w gabinetach stomatologicznych, jednak możliwości korzystania z tej procedury są znacznie szersze. Zanim sprawdzisz, dlaczego dentyści i pacjenci tak chętnie z niej korzystają, poszerz ogólną wiedzę na temat takiej procedury medycznej.
Kiedy najczęściej stosowana jest taka procedura?
Z sedacji korzysta wiele dziedzin medycyny, m.in.:
- endoskopia;
- wazektomia;
- chirurgia;
- kosmetologia.
Sedację można też wykorzystać podczas niektórych badań kardiologicznych oraz w trakcie intubacji. Taka procedura medyczna jest też często stosowana u dzieci, które muszą przejść przez tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Dlaczego? Bo dzieciom trudno jest zapanować nad odruchami, tymczasem wymienione rodzaje badań wymagają pozostania w bezruchu przez dłuższy czas.
Sedacja a anestezja – co je różni?
Sedacja często kojarzona jest z anestezją (znieczuleniem ogólnym). Czy słusznie? I jedna, i druga procedura medyczna może być z powodzeniem stosowana w gabinecie stomatologicznym. Każda z nich ma łagodzić lęk i ból, dzięki czemu pacjent może się cieszyć większym komfortem podczas nieprzyjemnego badania lub zabiegu. Na czym polega różnica? Podczas sedacji pacjent jest senny, lecz zachowuje świadomość. Znieczulenie ogólne wiąże się z utratą świadomości na czas zabiegu, przez co niezbędna staje się obecność anestezjologa.
Rodzaje sedacji
Istnieje kilka rodzajów sedacji, z których korzysta współczesna medycyna. Zabieg ten może mieć formę:
- dożylną;
- doustną;
- domięśniową;
- doodbytniczą;
- wziewną.
Stan taki można też podzielić ze względu na poziom. Tu sedacja dzieli się na:
- minimalną, podczas której pacjent zachowuje świadomość;
- umiarkowaną, którą można porównać do płytkiego snu;
- głęboką, podczas której pacjent śpi, a jego czynności życiowe musi kontrolować specjalista.
Czy sedacja jest bezpieczna?
A co z bezpieczeństwem? Sporo zależy od rodzaju sedacji. W przypadku sedacji anestezjologicznej, podczas której podawane są leki nasenne i uspokajające, obecność lekarza specjalisty jest niezbędna. W przypadku sedacji wziewnej wsparcie anestezjologa nie jest już potrzebne. W jej przypadku pomiędzy lekarzem a pacjentem przez cały czas utrzymywany jest kontakt wzrokowy i słowny. Jeśli dasz się wprowadzić w taki stan, usłyszysz wszystkie polecenia dentysty oraz będziesz w stanie poinformować go o ewentualnych niedogodnościach.
Sedacja wziewna – cena. Czym jest i ile kosztuje takie udogodnienie?
Stomatologia chętnie korzysta z sedacji wziewnej, czyli podania leków uspokajających poprzez drogi oddechowe. Jak wygląda to w praktyce?
Na czym polega sedacja podtlenkiem azotu?
Sedację, w której główną rolę odgrywa azot, powszechnie stosuje się w gabinetach dentystycznych na całym świecie. Co czeka cię w chwili, gdy skorzystasz z takiego wsparcia? Drogą wziewną otrzymasz środek farmakologiczny (tzw. gaz rozweselający), będący mieszaniną tlenu i podtlenku azotu. Po jego podaniu odczujesz natychmiastowe rozluźnienie.
Dlaczego warto stosować sedację wziewną?
Sedacja w stomatologii pomaga na wiele sposobów. Jakie są najczęstsze wskazania do sedacji w trakcie leczenia stomatologicznego? Mieszanka podtlenku azotu i tlenu znacznie ułatwia leczenie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które boją się zabiegów dentystycznych, oraz dorosłych, którzy źle radzą sobie ze stresem i bólem.
Przeciwwskazania do sedacji wziewnej
Sedacja pozwala skutecznie uspokoić się przed planowanym zabiegiem stomatologicznym, jednak nie każdy pacjent może z niej skorzystać.
Możliwość skorzystania z takiej metody łagodzenia lęku wykluczają m.in.:
- nieżyt górnych dróg oddechowych;
- choroby układu oddechowego;
- stosowanie leków psychotropowych;
- stwardnienie rozsiane;
- wrodzona wada serca.
Musisz liczyć się też z tym, że po zakończeniu takiej procedury wystąpią pewne powikłania. Być może będziesz się przez pewien czas mierzyć z odruchem wymiotnym, być może wystąpią u ciebie nudności. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, zrezygnuj z jedzenia tuż przed sedacją.
Czym jest sedacja głęboka?
U pacjentów z dentofobią często stosuje się sedację głęboką. Chcesz z niej skorzystać? W takim przypadku lekarz musi sięgnąć po specjalistyczne środki podawane dożylnie, dzięki którym zapadniesz w płytki sen. W takim stanie nie jesteś jednak w stanie wykonywać poleceń lekarza, niezbędna staje się też obecność anestezjologa. Wszystko to sprawia, że stan głębokiej sedacji w gabinetach stomatologicznych wykorzystywany jest bardzo rzadko.
Ile kosztuje skorzystanie z sedacji wziewnej i głębokiej?
Jeśli chcesz wykorzystać moc podtlenku azotu, musisz liczyć się z tym, iż rachunek za wizytę i leczenie będzie nieco wyższy. Ile kosztuje możliwość rozluźnienia się przed borowaniem? Każdy gabinet ma swój własny cennik, najczęściej jednak spotkasz się z cenami od 150 do 200 złotych za 30 minut. W przypadku sedacji głębokiej to nawet 600 złotych za 30 minut.
Zabiegi wykonywane w stanie sedacji cieszą się dużą popularnością. Dzięki odpowiednim środkom lekarz może utrzymać świadomość pacjenta, a jednocześnie uwolnić go od lęku. Taka alternatywa dla znieczulenia miejscowego jest też idealna dla dzieci, które nie tylko łatwiej przejdą przez proces borowania, ale też nie będą kojarzyć go z bólem i nieprzyjemnymi doświadczeniami.
Może Cię także zainteresować:
- Czym jest gaz rozweselający i czy jego stosowanie jest bezpieczne?
- Leczenie zębów pod narkozą. Kiedy należy je wykonać i czy jest w pełni bezpieczne?
- Leczenie zębów mlecznych – czy leczenie mleczaków ma sens?
- Jak długo boli po wszczepieniu implantu zęba i jak sobie z tym radzić?
- Autotransplantacja zęba w chirurgii stomatologicznej. Na czym polega taka implantologia?
- Czy leczenie kanałowe mleczaków jest możliwe? Jak wykonuje się ten zabieg i czy jest bezpieczny?
- Pulpotomia to leczenie endodontyczne zębów mlecznych, w których próchnica spowodowała chorobę miazgi koronowej