Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałoweg

Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego? Sprawdź

Anna Wiktor
Wśród popularnych zabiegów stomatologicznych znajduje się endodoncja, czyli leczenie kanałowe. Stosuje się je w określonych przypadkach, gdy w miazdze zęba występuje stan zapalny i nie ma innej alternatywy. Sprawdź, jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego.

Wielu pacjentów obawia się leczenia kanałowego. Zazwyczaj wiąże się to z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Lekarz dentysta może stanąć przed koniecznością wdrożenia endodoncji, gdy zdiagnozuje zapalenie miazgi. Sprawdź, jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego. Pamiętaj jednak o tym, że to lekarz stomatolog w trakcie wizyty powinien przeprowadzić diagnozę i podjąć decyzję dotyczącą planu leczenia.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne to jedna z metod stosowanych przez stomatologów. Polega ona na usunięciu miazgi zębowej z kanałów, wykonaniu dezynfekcji i higienizacji, a także wypełnieniu kanałów dedykowanymi materiałami. Ostatnim krokiem jest wykonywanie korony klinicznej zęba. Zanim do tego dojdzie, pacjenta trzeba przygotować. W tym celu oczyszcza się tkanki wokół zębów, a także usuwa próchnicę i dezynfekuje jamę ustną. W ten sposób można uzyskać dojście do kanałów korzeniowych, co jest niezbędne w skutecznym leczeniu. Gdy dojście jest wystarczające, to oczyszcza się kanały, usuwa ewentualne bakterie i nawierca ząb. Usuwa się miazgę, a następnie powstały ubytek wypełnia materiałem dentystycznym, np. gutaperką z żywicą epoksydową. W ten sposób można szczelnie wypełnić kanał i przygotować ząb do dalszych zabiegów.

W jakich sytuacjach zabieg endodoncji jest konieczny?

Niestety leczenie kanałowe jest niezbędne w określonych przypadkach. Przede wszystkim jest to martwica miazgi, która jest spowodowana przez rozwijający się stan zapalny. Zbyt późna wizyta u dentysty z bólem zęba może doprowadzić do nieodwracalnych skutków. W związku z tym pacjent powinien niezwłocznie reagować i udać się z bolącym zębem do dentysty. W dużym procencie przypadków da się jeszcze uratować sytuację, wyleczyć stan zapalny i uniknąć obumarcia miazgi. Odpowiednia higiena jamy ustnej i zębów zmniejsza ryzyko stanu zapalnego, który najczęściej spowodowany jest przez ubytki próchnicowe. Do obumarcia miazgi mogą doprowadzić także inne czynniki, w tym przede wszystkim: zwichnięcie zęba, odłamanie korony, starcie, czy też zapalenie przyzębia. Ponadto dentysta w gabinecie stomatologicznym może wskazać leczenie kanałowe jako konieczne przed wdrożeniem leczenia protetycznego.

Do wskazań do stosowania endodoncji należą jeszcze:

  • zmiany okołowierzchołkowe;
  • niedopełnione kanały korzeniowe;
  • pęknięcie zęba (w określonych przypadkach).

Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego?

Istnieją określone objawy, które mogą sugerować potrzebę wdrożenia leczenia kanałowego. Wśród nich wymienia się przede wszystkim takie objawy jak:

  • ostry ból zęba (promieniujący, z którym nie radzi sobie nawet środek przeciwbólowy);
  • opuchnięte dziąsła;
  • zmiana koloru dziąseł lub zęba;
  • przetoka;
  • wielki ubytek;
  • rozluźnienie zęba.

Oczywiście powyższe dolegliwości nie zawsze muszą być związane z problemem zdrowotnym, który wymaga wdrożenia kanałowego leczenia. System korzeniowy jest mocno unerwiony i ból może być spowodowany innymi bodźcami i czynnikami. Właśnie dlatego niezbędna jest wizyta w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Lekarz w celu postawienia dokładnej diagnozy może zlecić badanie RTG uzębienia. Ma ono pomóc w zlokalizowaniu ewentualnych uszkodzeń i ubytków w zębach, a także utwierdzić specjalistę w zasadności wdrożenia leczenia endodontycznego. Obecnie jedną ze sprawdzonych metod stomatologów jest leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Jak krok po kroku przebiega endodoncja?

Czy leczenie kanałowe boli? Kanałowe leczenie to coś, czego obawia się wielu pacjentów. Wszystko dlatego, że zazwyczaj kojarzy się ono z dużymi dolegliwościami bólowymi. Cały proces leczenia można podzielić na kilka kroków. Są to:

  • badanie diagnostyczne i rozpoznanie problemu;
  • nałożenie koferdamu na leczony ząb;
  • opracowanie ubytku;
  • higienizacja i kształtowanie zęba (m.in. usunięcie próchnicy ze szkliwa);
  • irygacja;
  • zastosowanie wypełnienia w kanale zębowym.

Jak rozpoznać martwy ząb?

Leczenie kanałowe stosuje się także w przypadku martwego zęba. Dzięki temu można go zaleczyć, a także uniknąć potrzeby usuwania zęba. Warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób można rozpoznać martwicę zębową. Powodami do niepokoju są przede wszystkim zmiana barwy zęba, a także utrzymujący się od kilku dni silny ból. Ponadto w jego okolicy może pojawić się wrzód, który powoduje obrzęk i utrudnia normalne funkcjonowanie pacjenta. Kolejnym powodem do niepokoju jest rozchwianie zęba. Ten martwy może zacząć się ruszać bez konkretnej przyczyny. Każdy niepokojący sygnał ze strony uzębienia powinien być konsultowany z lekarzem specjalistą. Wszystko dlatego, że zęby pełnią niezwykle ważną rolę w kontekście funkcjonowania ludzkiego organizmu. Ich stan przekłada się na występowanie innych problemów zdrowotnych, dlatego nie powinno bagatelizować się nawet najmniejszego bólu. Szybkie zgłoszenie się do lekarza może sprawić, że problem szybko uda się zażegnać, a koszty z tym związane nie będą wysokie.

Ewentualne powikłania po kanałowym leczeniu

W sporadycznych przypadkach po kanałowym leczeniu mogą pojawiać się określone powikłania. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy stan zapalny jest bardzo duży. Wówczas dolegliwości bólowe są silne, a u niektórych pacjentów nie można stosować wybranych leków znieczulających. Jest to związane ze współistniejącymi jednostkami chorobowymi, z którymi się borykają. Leczenie może powodować dodatkowe podrażnienia, co także wiąże się z bólem. Powinien przechodzić on już w ciągu dwóch tygodni po zabiegu, a najbardziej dokuczliwy jest w kilku dniach po nim. Jeżeli wypełnienie nie będzie wystarczająco szczelne, to może nie zamykać kanałów zębowych. Wówczas pacjent może zostać zmuszony do wykonania powtórnego leczenia kanałowego. Aby tego uniknąć, warto postawić na uznany gabinet stomatologiczny i dobrej jakości specjalistę.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
fluor

Fluor w stomatologii – jak działa?

Next Post
Gorączka po wyrwaniu zęba

Gorączka po wyrwaniu zęba – najczęstszy powód do niepokoju

Related Posts