Zdrowych nawyków powinniśmy uczyć się już od maleńkości. Wszystko po to, by regularne wizyty u dentystów nie były nam obce. Dzięki nim stomatolog jest w stanie wykryć zmiany w jamie ustnej na tyle wcześnie, że ominie nas wiele przykrych konsekwencji.
Higienizacja zębów – podstawy
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Powinniśmy myć zęby minimum 2 razy dziennie, a najlepiej – po każdym posiłku. Zapobiegnie to gromadzeniu się bakteryjnej płytki nazębnej, która pozostawiona na powierzchni zęba przyczynia się do powstania kamienia nazębnego, a później próchnicy. Warto stosować również płyny do płukania jamy ustnej z fluorem. Zdaniem dentystów, wiele osób nie przykłada się do mycia zębów, przez co robi to zbyt rzadko i niedokładnie. Zęby powinno się myć okrężnymi ruchami, ze szczoteczką ustawioną pod kątem 45 stopni.
Domowa profilaktyka
Podczas mycia zębów nie możemy zapominać o języku oraz podniebieniu – tam również zbierają się szkodliwe bakterie. W wyczyszczeniu trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych pomogą nici dentystyczne. Obecnie mamy na rynku ogromny wybór szczoteczek elektrycznych. Najnowsze urządzenia mają wbudowaną funkcję mierzenia czasu mycia, zróżnicowane tryby pracy czy czujnik siły nacisku. Pamiętaj, że niezależnie jaką szczoteczkę używasz, należy zmieniać końcówkę co 2-3 miesiące. Zużyte włosie nie będzie dobrze usuwało nalotu na zębach, przez co mycie będzie mało skuteczne.
Zdrowe nawyki
W przypadku jamy ustnej zdrowe nawyki nie dotyczą wyłącznie zakupu odpowiedniej szczoteczki czy regularnych wizyt kontrolnych. Bardzo ważna jest również zdrowa, zróżnicowana dieta. Nadmiar słodyczy, cukru, przekąsek gazowanych napojów prowadzi do próchnicy, dlatego powinniśmy zachować umiar w jedzeniu tych węglowodanów. Warto zwiększyć ilość warzyw, owoców, czy produktów bogatych w białko.
Czym jest higienizacja zębów?
Higienizacja zębów to coś więcej niż zdrowe nawyki. To również zabieg uzupełniający domową pielęgnację jamy ustnej. Polega na dogłębnym oczyszczeniu zębów z kamienia, płytki bakteryjnej oraz osadów. Dentyści zalecają przeprowadzać zabieg higienizacji zębów min. raz w roku, a w przypadku pacjentów podatnych na tworzenie się kamienia, nawet 2 razy w roku. Pełna higienizacja zawiera: skaling, piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzację.
Usuwanie kamienia nazębnego
Przyczynami powstania kamienia nazębnego są, m.in. palenie papierosów, nieodpowiednia higiena jamy ustnej, dieta bogata w cukry proste czy uwarunkowania genetyczne. Kamień nazębny jest zmineralizowaną płytką nazębną. To twardy, ciemny osad, który przyczynia się do powstawania próchnicy, a także ubytków w uzębieniu. Kamień może doprowadzić do stanu zapalnego dziąseł, objawiającego się krwawieniem, a także do paradontozy. Charakteryzuje go również przykry zapach z ust.
Etapy higienizacji zębów
Skaling
To pierwszy etap, mający na celu usunięcie kamienia nazębnego znajdującego się w pobliżu dziąseł oraz przestrzeni międzyzębowych. Skaling jest bezbolesny, o ile pacjent nie doprowadził do stanu zapalnego dziąseł. Wtedy możliwe jest podanie znieczulenia miejscowego. Skaling naddziąsłowy oczyszcza korony zębowe za pomocą urządzeń ultradźwiękowych lub specjalistycznego lasera. Zabieg jest bezpieczny, jednak istnieją pewne przeciwskazania do jego wykonania: ciąża oraz rozrusznik serca. Z kolei skaling poddziąsłowy polega na ręcznym usuwaniu kamienia wraz z polerowaniem powierzchni zęba.
Piaskowanie
Do tej części zabiegu używa się specjalnej piaskarki, która szybko i bezboleśnie usuwa przebarwienia (np. powstałe w wyniku picia kawy, herbaty lub palenia papierosów) oraz osad nazębny. Urządzenie wypuszcza pod wysokim ciśnieniem strumień wody, powietrza i piasku stomatologicznego. Zabieg jest bezpieczny i nie uszkadza szkliwa. Piaskowanie usuwa szkodliwe bakterie oraz poprawia estetykę uśmiechu, dzięki rozjaśnieniu się szkliwa. Przeciwskazania: alergia na sodę, owrzodzenia i rany jamy ustnej, zaburzenia czynności płuc. Wtedy zamiast piaskarki trzeba użyć specjalnych past ściernych, które oczyszczają osad.
Polerowanie
Podczas polerowania zębów powierzchnia zęba jest wygładzana, za pomocą pasty polerskiej. Zabezpiecza to zęby przed ponownym odkładaniem się kamienia i osadu. Polerowanie pozostawia przyjemne uczucie gładkości oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy.
Fluoryzacja
Fluoryzacja ma na celu wzmocnienie szkliwa zębów oraz odporności na próchnicę. To krótki zabieg, polegający na nałożeniu preparatu (np. żelu lub pianki) z dużą ilością fluoru. Dzięki niemu zęby są bardziej odporne na bakterie i kwasy. Fluor ogranicza nadwrażliwość zębów oraz szyjek zębowych. W przypadku niektórych pacjentów zabieg fluoryzacji musi być powtarzany w zaplanowanych odstępach czasu. Należy pilnować harmonogramu i zgłaszać się na wizyty w wyznaczonych terminach.
Zalecenia po zabiegu
Przede wszystkim przez godzinę nie wolno spożywać żadnych pokarmów. W czasie najbliższej doby należy unikać produktów, które przebarwiają powierzchnię zębów, tzn. kawy, buraków, jagód, czerwonego wina, marchewki, pomidorów czy coca-coli. Po zabiegu może być odczuwalna delikatna nadwrażliwość. Należy stosować szczoteczki z miękkim włosiem oraz delikatne pasty do zębów.
Higienizacja zębów – podsumowanie
Profesjonalny zabieg higienizacji jamy ustnej polega na dogłębnym czyszczeniu zębów. Zabieg obejmuje 4 etapy: skaling, piaskowanie zębów oraz polerowanie i fluroryzacja. Jednak nawet najlepszy stomatolog nie może zagwarantować zdrowia zębów, gdy sami nie dbamy odpowiednio o stan jamy ustnej. Musimy pamiętać, by szczotkować zęby min. 2 razy dziennie oraz wymieniać szczoteczkę do zębów, gdy jest już zużyta. Higienizacja stomatologiczna pozwala usunąć nieestetyczny osad, przebarwienia zębów oraz zapobiega chorobom jamy ustnej.
Może Cię także zainteresować:
- Właściwa higiena jamy ustnej dzieci i dorosłych. Jak prawidłowo zadbać o zęby? Sprawdź w naszym artykule o profilaktyce!
- Sanacja jamy ustnej – proces stomatologiczny, który może wymagać zastosowania różnych metod leczenia zębów
- Czy fluor jest szkodliwy? Pasta do zębów – z fluorem czy bez?
- Wędzidełko górne, czyli kłopotliwy fałd błony śluzowej, dzielący jamę ustną na prawą i lewą
- Metody szczotkowania zębów, czyli jak dbać o higienę jamy ustnej, by sobie nie zaszkodzić?
- Czyścik do języka – jak wygląda to narzędzie i jak powinno się je używać?
- Opuchlizna od zęba — domowe sposoby na złagodzenie obrzęku