Leczenie kanałowe wymaga niezwykłej precyzji. W szczególności dentyście potrzebna jest wiedza na temat tego, jaką długość ma kanał zęba poddanego leczeniu. Urządzenie to zmniejsza ryzyko niebezpiecznych powikłań – zakażenia tkanek okołowierzchołkowych. Dzięki temu zapobiega konieczności powtarzania leczenia kanałowego i pojawieniu się wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Już za chwilę dowiesz się, dlaczego tak ważne jest dokonanie pomiarów głębokości kanału zęba!
Powikłania po leczeniu kanałowym
Endodoncja, czyli leczenie kanałowe obejmuje zwykle kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym i wiele przygotowań. Na początku dentysta zaleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Musi bowiem dowiedzieć się, jak wygląda układ poszczególnych tkanek i w jakim stopniu są one zainfekowane próchnicą. Musi też zmierzyć długość kanału korzeniowego i w tym celu niezbędny jest endometr. Te działania mają zapobiec powikłaniom po leczeniu kanałowym, a należą do nich:
- niedokładne oczyszczenie kanału – pozostawienie w nim resztek zainfekowanej miazgi;
- przesunięcie materiału stomatologicznego poza kanał;
- niewystarczające wypełnienie kanału;
- perforacja kanału.
Jak działa endometr stomatologiczny?
Endometr to urządzenie, składające się z wyświetlacza, sygnalizatora oraz dwóch elektrod – czynnej i biernej. Elektroda czynna znajduje się na pilniku endodontycznym, z kolei elektrodę bierną stomatolog przyczepia na klipsie do wargi pacjenta. Po wprowadzeniu pilnika do otworu fizjologicznego urządzenie dokonuje pomiaru głębokości kanału i generuje sygnał świetlny lub dźwiękowy. Urządzenia najnowszej generacji wyposażone są w dodatkowe opcje:
- funkcję Root Zoom – umożliwia przybliżenie obrazu przywierzchołkowej części zęba;
- funkcję Root Vizard – pozwala dentyście obserwować, gdzie znajduje się pilnik i jak się przesuwa podczas opracowywania kanału.
Zalety stosowania endometru w stomatologii
Endometr to niezwykle przydatne urządzenie, dzięki któremu lekarz dentysta może skutecznie ograniczyć ryzyko niepowodzenia podczas przeprowadzania leczenia endodontycznego. Umożliwia dokładny pomiar długości roboczej kanału i prawidłowe jego opracowanie. Pomiar długości kanału korzenia może być wielokrotnie i bez ryzyka dla pacjenta powtarzany, w przeciwieństwie do zdjęć rentgenowskich. Ponadto może być bezpiecznie wykonywany u kobiet w ciąży, czego nie można powiedzieć o zdjęciach RTG. Pomiar trwa zaledwie kilka sekund i jest całkowicie dla pacjenta bezbolesny.
Endometry stomatologiczne
Technologia postępuje niemal w każdej dziedzinie, również w stomatologii. Pojawiają się coraz to nowsze urządzenia stomatologiczne, które mają ułatwić pracę dentysty i zminimalizować ryzyko niepowodzeń. Tak jest również w przypadku endometrów. Te najnowocześniejsze mają wiele dodatkowych opcji i charakteryzują się wysoką rozdzielczością obrazu. Oczywiście, są również bardziej kosztowne. Czy ma to jednak znaczenie dla pacjenta? Jak się okazuje tak. Leczenie kanałowe jest niejako ostatnią deską ratunku dla zęba. Im skuteczniej zostanie przeprowadzone, tym oczywiście większy komfort dla pacjenta na każdym etapie leczenia.
Może Cię także zainteresować:
- Leczenie kanałowe – antybiotyk w zębie po leczeniu endodontycznym. Po co go stosować?
- Leczenie kanałowe w ciąży – jak wygląda zabieg i kwalifikacja u dentysty?
- Ile kanałów ma ząb? Ważna informacja przy leczeniu kanałowym
- Ból zęba po leczeniu kanałowym – o czym świadczy, jak sobie z nim radzić? Kiedy wybrać się do dentysty?
- Czym jest reendo? Kiedy powtórnie leczy się kanałowo zęby?
- Endodoncja – co to jest? Jak przebiega leczenie kanałowe i kiedy jest konieczne?
- Sprawdź, czy leczenie kanałowe boli. Dowiedz się, od czego to zależy!