ból po wyrwaniu zęba

Ból po wyrwaniu zęba – jak długo się utrzymuje? Jak skutecznie złagodzić ból po ekstrakcji zęba?

Jakub Kaczmarek
Ból po wyrwaniu zęba jest zupełnie normalny i pojawia się, gdy znieczulenie przestaje działać. Gdy jednak trwa przez dłuższy czas lub jest bardzo silny, to warto skonsultować się ze stomatologiem. Jak długo mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe? Sprawdź!

Ból po wyrwaniu zęba powinien stopniowo ustępować. Aby nieco złagodzić uciążliwe objawy, możesz sięgnąć po dostępne bez recepty środki przeciwbólowe lub zastosować zimne okłady na policzek. Gdy jednak ból się nasila lub pojawia się dopiero po dłuższym czasie po zabiegu chirurgicznym, to może świadczyć o powikłaniach. Wtedy zaleca skontaktowanie się ze stomatologiem, który sprawdzi, czy coś złego dzieje się po usunięciu zęba i w razie potrzeby wdroży odpowiednie postępowanie. Dowiedz się, jak długo boli po wyrwaniu zęba!

Silny ból po wyrwaniu zęba – jak długo trwa?

Najczęściej ból po wyrwaniu zęba trwa około 23 dni, choć warto podkreślić, że czas ten jest uzależniony od wielu czynników. To, jak długo będzie boleć po ekstrakcji zęba, zależy m.in. od sposobu przeprowadzenia zabiegu, miejsca ekstrakcji zęba, a także od tego, czy pacjent ma problemy z zatokami. Bardzo ważne jest to, że po wyrwaniu zęba boli ząb obok i to zwykle jest całkowicie normalne i może wynikać m.in. z trudności z rozchwianiem zęba przed jego usunięciem.

Ból dziąsła

Ból dziąsła po wyrwaniu zęba powinien szybko minąć, aczkolwiek gdy podczas zabiegu doszło do uszkodzenia nerwu trójdzielnego (najczęściej zdarza się to po usunięciu ósemek), to uciążliwe dolegliwości mogą utrzymywać się nawet przez 2–3 miesiące, co zależy od skuteczności leczenia. U niektórych pacjentów pojawia się także zapalenie zębodołu i związane z nim zapalenie może wystąpić po około 2–4 dniach po ekstrakcji i zwykle ustępuje w ciągu 2 tygodni.

Jakie mogą być przyczyny utrzymującego się bólu po usunięciu zęba?

W sytuacji, gdy ból po wyrwaniu zęba utrzymuje się dłużej niż 3 dni, to najprawdopodobniej powstał suchy zębodół, inaczej ból poekstrakcyjny, czy poekstrakcyjny stan zapalny kości zębodołu. To bolesne powikłanie po ekstrakcji zęba stałego pojawiające się średnio u 2–4% pacjentów. Pojawia się, gdy nie dochodzi do powstania skrzepu podczas zasklepiania rany. To natomiast prowadzi do odsłonięcia zębodołu i narażenia go na działanie drobnoustrojów. W takiej sytuacji wizyta u dentysty jest niezbędna w celu wyczyszczenia lub przepłukania zębodołu i założenia specjalnego opatrunku. Problemy z prawidłowym procesem gojenia się rany po wyrwaniu zęba najczęściej pojawiają się u osób z zaburzeniami krzepliwości krwi, niedoborem witamin i u cukrzyków.

Jak złagodzić ból po wyrwaniu zęba?

Intensywność bólu po wyrwaniu zęba w dużej mierze zależy od wrażliwości pacjentów. Wiedz jednak, że zawsze można go złagodzić, stosując się do zaleceń stomatologa. Dentyści zwykle polecają przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych takich jak np. ibuprofen czy paracetamol. Można też zastosować preparat, którego składnikiem jest lidokaina, która znieczula miejscowo i przynosi błyskawiczną ulgę w bólu.

Po wyrwaniu zęba, istnieje kilka sposobów, aby złagodzić ból i dyskomfort. Zalecamy stosowanie zimnych okładów na zewnętrznej stronie twarzy w miejscu ekstrakcji, przyjmowanie przepisanych przez dentystę leków przeciwbólowych oraz unikanie ciepłych i twardych pokarmów przez pierwsze dni po zabiegu. Pamiętaj, aby utrzymać higienę jamy ustnej i unikać ssania miejsca ekstrakcji, aby nie utrudnić gojenia się rany.

Podkreślają specjaliści z portalu Ratownikmed.pl

Domowe sposoby na łagodzenie bólu po ekstrakcji zęba

Aby zmniejszyć ból, bardzo pomocne mogą okazać się też domowe sposoby takie jak m.in. zimne okłady na policzek, ponieważ obkurczają naczynia krwionośne, jednocześnie hamują tworzenie mikrowysięku i zmniejszają obrzęk. Pamiętaj jednak, aby nie trzymać zimnych okładów zbyt długo w jednym miejscu, ponieważ zwiększa to ryzyko powstania zmian niedokrwiennych w tkankach.

Jakie są zalecenia po usunięciu zęba?

Jeśli niebawem czeka cię zabieg ekstrakcji zęba, to pamiętaj o kilku bardzo ważnych zaleceniach, aby uniknąć powikłań. Oto kilka z nich:

  • po zabiegu usunięcia zęba należy trzymać w ustach tampon minimum 30 minut;
  • nie wolno niczego jeść ani pić przez 2 godziny po zabiegu;
  • nie dopuszcza się palenia papierosów i picia alkoholu;
  • nie powinno się jeść twardych produktów ani pić gorących napojów;
  • należy szczotkować zęby, aby ograniczyć odkładanie się płytki nazębnej, omijając miejsce po ekstrakcji;
  • nie zaleca się intensywnego wysiłku fizycznego – zwłaszcza gdy występuje gorączka.

Po usunięciu zęba należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i omijać okolicę usuniętego zęba oraz płukać jamę ustną płynem zawierającym m.in. chlorheksydynę. Możesz również skorzystać z zabiegu laserem biostymulacyjnym, który znajdziesz w ofercie wielu gabinetów stomatologicznych.

Wiesz już, jak skutecznie usunąć ból po wyrwaniu zęba. Pamiętaj, że jeśli jesteś po tym zabiegu i pojawiły się u ciebie jakiekolwiek niepokojące objawy, to od razu powinieneś skontaktować się ze stomatologiem – w końcu chodzi tutaj o twoje zdrowie!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
odruch wymiotny przy myciu zębów

Odruch wymiotny przy myciu zębów – problem przy codziennej pielęgnacji

Następny artykuł

Wybór implantów zębowych – poradnik pacjenta

Podobne artykuły