Zaplombowany ząb reaguje na zimno

Zaplombowany ząb reaguje na zimno – co to oznacza?

Anna Wiktor
Nadwrażliwość zębów do powszechny problem, który nie zawsze musi oznaczać coś niepokojącego. Co jednak, gdy zaplombowany ząb reaguje na zimno? Początkowo to nic niepokojącego. Tylko początkowo.

Założenie plomby w zębie to zabieg, który wymaga rozwiercenie pokrytego próchnicą zęba. Oznacza to dość ostrą ingerencję w strukturę, co prowadzi do pojawienia się bólu. Nie tylko w czasie samego zabiegu, ale również później. Nie powinno więc dziwić, że w początkowej fazie zaplombowany ząb reaguje na zimno. Gorzej, jeśli takie objawy z czasem nie zanikają.

Zaplombowany ząb reaguje na zimno – nadwrażliwość zębów po założeniu plomby

Ingerencja w miazgę zęba, a następnie wypełnienie ubytku to powszechnie stosowany zabieg, którego celem jest poprawa jakości uzębienia. Nieleczona próchnica może doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, dlatego zakładanie plomb powinno być kluczowym zabiegiem dla każdego z nas. Dentysta podczas wizyty kontrolnej z łatwością jest w stanie stwierdzić, w jakim stanie jest uzębienie.

Jeśli po zaplombowaniu ząb reaguje na zimno, słodkie jedzenie czy picie, nie powinniśmy się martwić. Może tak być do kilku dni po zabiegu, ale uczucie dyskomfortu powinno być z czasem coraz mniejsze, aż do całkowitego ustąpienia. Leczenie zębów narusza ich strukturę, może być również obciążeniem dla dziąseł, co może doprowadzić do pojawienia się niewielkiego stanu zapalnego. Stąd czasowa nadwrażliwość zębów, która powinna ustąpić. Gorzej jednak, gdy sytuacja z czasem się nie poprawia. Wówczas niezbędna może okazać wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Jak postępować w przypadku długotrwałego dyskomfortu po plombowaniu?

Nieustępujący ostry ból po leczeniu zęba może oznaczać różnego rodzaju powikłania – związane chociażby z kanalikami zębinowymi czy dziąsłami. Jeśli po kilku dniach dyskomfort jest odczuwalny, warto wybrać się do stomatologa na kontrolę leczonego obszaru. Ustali on, czy nie doszło do nieprzewidzianego problemu. Może on dotyczyć na przykład zębiny, dużo delikatniejszej i podatnej na uszkodzenia, niż szkliwo. Ból zęba po założeniu plomby powinien ustąpić dość szybko, o czym warto wiedzieć i w razie potrzeby reagować, a nie brać kolejne leki przeciwbólowe. One maskują, a nie rozwiązują problem. Jeśli więc zaplombowany ząb reaguje na zimno, może to być pierwsza oznaka głębszego problemu.

Badanie przeprowadzone przez dentystę, który może zalecić na przykład RTG, powinno rozwiać wszelkie wątpliwości. Na tej podstawie podejmie on kolejne kroki mające na celu rozwiązanie problemu – należy się liczyć z tym, że może zakończy się to leczeniem kanałowym. Bardziej inwazyjnym, ale w niektórych sytuacjach niezbędnym.

Jeśli po założeniu plomby występuje ból zęba przy nagryzaniu albo ostra reakcja na zimno, warto być czujnym. Jeśli po kilku dniach sytuacja się nie poprawia, nie ma sensu zwlekać – im szybciej zbada ten problem lekarz, tym lepiej. Szczotkowanie i odpowiednia higiena jamy ustnej jest ważna, ale nie pozwala na pozbycie się wszystkich dolegliwości. Ważne jest, żeby swobodnie gryźć i pić zimne napoje – to wygoda codzienności, z której nie warto rezygnować. Jak pokazują przypadki innych pacjentów, dyskomfort mogą spowodować różne czynniki. Stomatolog już na pierwszej wizycie będzie w stanie ocenić, gdzie tkwi problem.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
leczenie stomatologiczne finansowane pożyczką

Pożyczka online na leczenie stomatologiczne

Next Post
Jak długo umiera ząb po zatruciu

Jak długo umiera ząb po zatruciu?

Related Posts
pantomogram jak odczytać

Pantomogram – jak odczytać zdjęcia RTG?

Pantomogram to inaczej zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów i kości szczęki (określane też jako zdjęcie panoramiczne). Kiedy i dlaczego warto je zrobić? Co tak naprawdę widać, gdy wykona się pantomogram: jak odczytać obraz ze zdjęcia? I najważniejsze – czy promieniowanie podczas rentgenu nie jest niebezpieczne dla zdrowia? Jeśli zastanawiają cię te i podobne kwestie, czytaj dalej!
Czytaj więcej