Zalecenia po wyrwaniu zęba obejmują wskazówki odnośnie jedzenia i picia czy codziennych aktywności. Nawet z pozoru niewinne czynności mogą przeszkodzić w tworzeniu się skrzepu, dlatego wizyta w gabinecie stomatologicznym nie jest końcem leczenia. Pacjent powinien prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej i przestrzegać zaleceń od stomatologa przez co najmniej kilka kolejnych dni po zabiegu.
Wyrywanie zęba a gojenie się rany, czyli czego powinniśmy unikać po ekstrakcji?
Aby nie uszkodzić rany, przez co najmniej dobę po zabiegu chirurgicznym nie należy płukać jamy ustnej w okolicy pozabiegowej, spożywać gorących pokarmów i gorących napojów ani palić papierosów. Dym papierosowy to częsta przyczyna utraty skrzepu krwi, co grozi zakażeniem rany.
Po ekstrakcji zęba nie wolno:
- usuwać tamponu umieszczonego w ranie przez stomatologa (nie należy go usuwać przez kilka godzin po zabiegu);
- pić napojów przez słomkę;
- szczotkować zębów (przez 12 godzin po zabiegu);
- płukać jamy ustnej (przez 24 godziny po zabiegu);
- palić papierosów i pić alkoholu (w pierwszej dobie, a najlepiej przez 2-3 dni po zabiegu).
Kiedy można jeść po wyrwaniu zęba? Jedzenie i picie należy pozostawić na czas, gdy znieczulenie przestanie działać, a zaburzenia czucia miną – około 5 godzin po zabiegu usunięcia zęba. Inaczej nietrudno o przygryzienie języka lub policzka.
Ekstrakcja zęba – ile trwa proces gojenia?
Zabieg usunięcia zęba często wymaga nacięcia dziąsła. Niezależnie od tego, czy jest to chirurgiczne dłutowanie, czy ekstrakcja przy wykorzystaniu kleszczy tkanki zostają naruszone i stają się nadwrażliwe. Powstała rana poekstrakcyjna wymaga odpowiedniej pielęgnacji, tak aby proces gojenia przebiegał bez komplikacji.
Dyskomfort po wyrwaniu zęba zazwyczaj mija po 3 dniach po zabiegu. Czas ten wydłuża się, jeśli pacjent pali papierosy lub pije alkohol po wyrwaniu zęba. W zależności od tego, w jakim stanie jest jama ustna i czy pacjent stosuje się do zaleceń lekarza, gojenie tkanki trwa około 7-10 dni. Zanim jednak do tego dojdzie, stomatolog musi założyć szwy albo pozostawić pusty zębodół, w którym wytworzy się skrzep. To on zabezpiecza miejsce ekstrakcji do czasu, aż wykształcona zostanie nowa kość (mniej więcej 8 tygodni). Nowe dziąsło odzyskuje kształt po około pół roku od zabiegu.
Zalecenia po wyrwaniu zęba – jak złagodzić dolegliwości bólowe?
Po wyrwaniu zęba okolice rany poekstrakcyjnej są podrażnione. Ekstrakcja może powodować obrzęk i ból poekstrakcyjny, który pojawi się, kiedy znieczulenie zacznie słabnąć, czyli po około 5 godzinach od podania. W ciągu 24 godzin po zabiegu pacjent może też zauważyć niewielkie krwawienie z rany.
Dolegliwości bólowe złagodzą zimne okłady i lody. Gdy środki przeciwbólowe na bazie paracetamolu lub inne leki bez recepty (ibuprofen) nie przynoszą ulgi, należy udać się do dentysty. Lekarz sprawdzi, czy nie pojawiły się powikłania (suchy zębodół, stan zapalny) i przepisze leki przeciwbólowe na receptę lub leki znieczulające. W razie potrzeby może też kazać przepłukiwać okolice rany szałwią lub innym naparem o właściwościach antyseptycznych.
Może Cię także zainteresować:
- Resztki zęba w dziąśle po wyrwaniu a silny ból – na czym polega bolesne powikłanie rany po ekstrakcji zęba?
- Krwawienie po wyrwaniu zęba – jak uniknąć krwawienia po ekstrakcji?
- Promieniujący ból po wyrwaniu zęba – jak długo trwa silny ból, powikłania
- Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba – jak przyspieszyć czas gojenia rany po zabiegu ekstrakcji zęba?
- Jajecznica po wyrwaniu zęba – co i kiedy można spożywać po ekstrakcji?
- Osłabienie organizmu po wyrwaniu zęba – czy złe samopoczucie to powikłanie po ekstrakcji zęba?
- Alkohol po wyrwaniu zęba – jak picie alkoholu wpływa na znieczulenie?