Zdrowy uśmiech to marzenie niejednego z nas. Wiele osób wciąż jednak jak ognia unika dentystów. Tymczasem odpowiednia profilaktyka stomatologiczna może oszczędzić nam mnóstwa niepotrzebnych problemów i bólu. Jak często powinniśmy kontrolować stan uzębienia?
Piękny uśmiech – jak prawidłowo dbać o uzębienie w domu?
Nie da się ukryć, że regularne wizyty u dentysty pozwalają wykryć próchnicę w początkowej, a więc bardzo łatwej do wyleczenia fazie. Aby jednak uszkodzeń było jak najmniej, powinniśmy zadbać o prawidłową ochronę jamy ustnej w domu. Mimo coraz większej wiedzy oraz łatwej dostępności produktów do higieny, wciąż spora część osób zapomina o systematycznym szczotkowaniu zębów. Zaniedbanie tej czynności prowadzi do powstawania głębokich ubytków. Po jakimś czasie zaczynają one sprawiać ciężki do zniesienia ból, a ich leczenie jest zazwyczaj długotrwałe i niezwykle kosztowne. Aby więc oszczędzić sobie takich przeżyć, należy myć zęby przynajmniej 2 razy dziennie, nie zapominając również o czyszczeniu języka. Szczotkowanie zębów powinno trwać przynajmniej dwie minuty i odbywać się ruchem wymiatającym zanieczyszczenia z górnej powierzchni zęba ku dołowi. Należy zwrócić również uwagę na nacisk urządzenia. Zbyt lekko dociskając szczoteczkę, nie usuniemy wszystkich zabrudzeń, dociskając zbyt mocno, możemy z kolei uszkodzić dziąsła i spowodować krwawienie. Po nałożeniu pasty na szczoteczkę nie powinno się jej moczyć, ponieważ w ten sposób osłabiamy jej działanie. Podobnie z płukaniem jamy ustnej po umyciu. Dla wielu może wydawać się to szokiem, jednak po skończeniu szczotkowania nie należy tego robić. Woda zmywa bowiem wszystkie składniki (zwłaszcza fluor) dostarczone zębom wraz z pastą. Poza prawidłowym myciem warto również dokładnie nitkować zęby. Ma to na celu pozbycie się resztek jedzenia z miejsc, do których nie dotrze szczoteczka. Prawidłowa higiena jamy ustnej to duży krok w kierunku pięknego i zdrowego uśmiechu. Powinna być ona jednak uzupełniona regularnym przeglądem zębów u lekarza dentysty.
Sprawdź ofertę Estetique Wrocław!
Profilaktyczne wizyty u dentysty
Mimo dbałości o jamę ustną nie jesteśmy w stanie całkowicie zahamować powstawania kamienia nazębnego, a co za tym idzie próchnicy. Dlatego między innymi tak ważne są regularne wizyty u dentysty. W razie zauważenia czegoś niepokojącego nie należy czekać, tylko jak najszybciej udać się do gabinetu. Jeśli jednak wszystko wydaje nam się w porządku, warto zaplanować wizytę raz na pół roku. Podczas profilaktycznej wizyty dentysta jest w stanie dokładnie określić stan zdrowia jamy ustnej. Niektóre ubytki mogą być bowiem widoczne dopiero pod lampą, dzięki specjalnemu oświetleniu. Wczesne wykrycie pozwala natomiast na szybką i bezbolesną interwencję. Podczas profilaktycznej wizyty w gabinecie stomatologicznym często ma miejsce również usuwanie kamienia nazębnego. Na czym polega ten zabieg?
Usuwanie kamienia nazębnego – dlaczego jest tak istotne?
Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna, która zaczyna tworzyć się po upłynięciu kilkudziesięciu godzin od mycia zębów. Niekiedy podczas szczotkowania nie jesteśmy w stanie dokładnie jej usunąć, przez co zaczyna się ona krystalizować. Kamień jest nieco ciemniejszy od naturalnego koloru zębów. Zalega najczęściej w miejscach, które najtrudniej doczyścić (przestrzenie międzyzębowe czy okolice dziąseł). Usuwanie kamienia nazębnego (skaling) polega na rozbiciu złogów za pomocą ultradźwięków i usunięciu ich z powierzchni zębów. Regularne wykonywanie zabiegu jest niezwykle ważne, ponieważ zalegający kamień może prowadzić do wielu poważnych chorób, w tym paradontozy.
Zobacz wiecej tutaj: https://www.estetique-wroclaw.pl/higienizacja-zebow/usuwanie-kamienia-nazebnego-wroclaw/
Profilaktyka stomatologiczna – jakie zabiegi poza skalingiem warto wykonywać?
Poza regularnym usuwaniem kamienia nazębnego warto zdecydować się również na zabieg piaskowania. Specjalna piaskarka pozwala na usunięcie przebarwień i osadów. Po zabiegu skalingu i piaskowania polecane jest również lakierowanie (fluoryzacja). Polega ono na pokryciu zębów preparatem zawierającym wapń i fluor. Zabieg pozwala znacznie zredukować ryzyko próchnicy i nadwrażliwości, przez co polecany jest nawet najmłodszym.
Może Cię także zainteresować:
- None Found