poluzowany implant zęba

Poluzowany implant zęba – jak poradzić sobie z problemem?

Anna Wiktor
Po założeniu implantu poczułeś, że się on rusza? Nie wpadaj w panikę! Poluzowany implant zęba może mieć wiele przyczyn, również tych niegroźnych. Zanim zaczniesz się martwić, dowiedz się, jakich.

Poluzowany implant zęba zwykle wywołuje sporo stresu u pacjentów. Nie zawsze jednak jest się czym martwić! Sprawdź, jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy i co zrobić, by ustabilizować element.

W skrócie:

  • Pacjenci często myślą, że przyczyną ich niepokoju jest luźny implant zęba, podczas gdy w rzeczywistości jest to często poluzowana korona.
  • Dokręcenie lub wymiana korony powinna przywrócić komfort i spokój.
  • W przypadku niepokojących objawów ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który przeprowadził zabieg wszczepienia implantu, w celu ustalenia, czy konieczne jest jakiekolwiek leczenie.

Poluzowany implant zęba czy… korona?

Bardzo często, kiedy pacjenci zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych z problemem poluzowanego implantu zęba, okazuje się, że to wcale nie implant! Pacjenci wyczuwają ruch i luz na poziomie korony – i to jej dotyczy problem. W takim przypadku wystarczy dokręcić, ustabilizować, a w ostateczności wymienić założoną koronę, by pacjent odzyskał pełen komfort i spokój. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów zachowaj więc spokój i po prostu umów się na wizytę do swojego lekarza.

w przypadku wystąpienia niepokojących objawów umów się na wizytę do swojego lekarza

Implant a śruba gojąca

Czasem dochodzi też do sytuacji, w której nie tyle jest poluzowany implant zęba, ile śruba gojąca. Bardzo rzadko zdarza się, że samoistnie się ona odkręci lub poluzuje. W takiej sytuacji nie powinieneś nadmiernie się martwić! Skonsultuj się z lekarzem, który zakładał śrubę i przedstaw mu problem. Specjalista szybko sobie z nim poradzi.

Kiedy naprawdę poluzuje się implant

Czasem faktycznie dochodzi do sytuacji, w której zostaje poluzowany implant zęba. Wówczas jak najszybciej udaj się na konsultację do lekarza, który go wszczepiał. Najczęściej za poluzowanie się implantu odpowiada jedna z dwóch przyczyn:

  • odkręcił się łącznik;
  • implant stracił stabilizację. 

Ważne

Ta druga sytuacja jest poważniejsza – najczęściej wiąże się z chorobami przyzębia. Nie da się jednak tego jednoznacznie stwierdzić bez konsultacji lekarskiej. 

Poluzowany implant zęba może – choć wcale nie musi – okazać się poważnym problemem. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie czekaj! Jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadził u ciebie zabieg wszczepienia implantów zębowych. Rozwieje on twoje wątpliwości i wdroży konieczne leczenie, które powinno usunąć problem.

Często zadawane pytania

Jak rozpoznać odrzucenie implantu?

Objawy odrzucenia implantu mogą obejmować ból, obrzęk, zaczerwienienie, krwawienie, luźny implant lub zmiany wokół dziąseł. W razie wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast skonsultować się z dentystą.

Czego nie wolno robić mając implanty?

Po wszczepieniu implantów zaleca się unikanie twardych i lepkich pokarmów, a także palenia tytoniu. Należy również zachować ostrożność podczas szczotkowania zębów, aby nie uszkodzić implantów.

Ile czasu wytrzymuje implant zęba?

Czas wytrzymywania implantu zęba zależy od wielu czynników, w tym od jakości implantu, od opieki pacjenta nad implantem oraz od jego stanu ogólnego zdrowia. W przeciętnym przypadku implant może wytrzymać kilkanaście lat.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
czarny język

Czarny język – kiedy i dlaczego pojawia się ciemny nalot

Next Post
proteza akronowa

Proteza akronowa – czym jest oraz jakie ma zalety i wady?

Related Posts