ozonowanie zębów

Ozonowanie zębów jako metoda leczenia niewielkich zmian próchniczych

Anna Wiktor
Ozon to naturalny, silny środek dezynfekujący. Dzięki ozonowaniu zębów można pozbyć się potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów. Zabieg jest bezbolesny. Sprawdź, na czym polega ozonowanie zębów i czy zabieg ten jest odpowiedni również u dzieci.

Ozonowanie zębów to jedna z metod ich leczenia. Ozon jest silnym, ale naturalnym środkiem dezynfekującym. Znalazł zastosowanie m.in. w gabinetach stomatologicznych. Dentysta przeprowadzający ozonowanie zębów wykorzystuje bakteriobójcze działanie wspomnianego środka. Działa on jednocześnie antygrzybicznie i antywirusowo.

Ozonoterapia w stomatologii

Sam zabieg ozonowania zębów jest bezbolesny i polega na podaniu ozonu za pośrednictwem specjalnego urządzenia – ozonatora. Gaz dawkowany jest w miejsce objęte próchnicą, z wykorzystaniem silikonowego kapturka, który powinien zostać umieszczony w jamie ustnej. Ozon niszczy bakterie, ale nie naprawia ubytków. Dlatego nie jest to cudowna metoda na likwidację próchnicy.

Ozonowanie zębów mlecznych – czy to dobry pomysł?

Z uwagi na fakt, że ozonoterapia stomatologiczna nie sprawia bólu i szybko przebiega, można wykorzystać ją nie tylko w ramach profilaktyki rozwoju próchnicy w przypadku zębów stałych u dorosłych, ale również przeprowadzić ozonowanie zębów mlecznych. Ozon podany do jamy ustnej dziecka pozwala niemal natychmiast zdezynfekować pole zabiegowe lub tkanki zębów. Nie jest to sposób na leczenie zębów mlecznych czy zębów stałych. 

Trzeba pamiętać, że pomimo bakteriobójczego działania tego środka, tylko w nielicznych przypadkach można uniknąć tradycyjnego, mechanicznego usuwania ubytków. Ozonowanie zębów mlecznych jest skuteczne jako metoda leczenia we wczesnym stadium rozwoju próchnicy, gdy zaatakowała ona tylko zewnętrzną warstwę mleczaka – jego szkliwo. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
próchnica u dzieci

Próchnica u dzieci – profilaktyka, objawy i leczenie zębów

Next Post
czarne zęby u dzieci

Czarne zęby u dzieci – przyczyny powstawania próchnicy zębów mlecznych

Related Posts