Kiedy rosną zęby? Zawiązki zębów tworzą się już w 7. tygodniu życia płodowego, jednak wyrzynają się one dopiero około 6.–12. miesiąca życia i są to siekacze przyśrodkowe, czyli „jedynki”. Wcale nie musi być to jednak reguła! Czas i kolejność wyrzynania zębów to kwestie indywidualne i zależą od wielu czynników. Sprawdź, jaka jest kolejność wychodzenia zębów i jak pomóc dziecku (temu młodszemu podczas ząbkowania i starszemu, gdy zaczynają się wyrzynać zęby stałe).
Kiedy pojawiają się zęby mleczne?
Pierwsze zęby w początkowym okresie życia dziecka to oczywiście zęby mleczne – mniejsze, bielsze i bardziej owalne niż późniejsze zęby stałe. Czas wyrzynania się zębów jest określony z grubsza – może to być zarówno ząbkowanie wczesne (3.–4. miesiąc życia), jak opóźnione (9.–11. miesiąc życia), a nawet ząbkowanie późne, po 12. miesiącu życia. Jeśli pierwszy ząbek twojego maluszka jeszcze się nie pojawił, nie panikuj! Nawet ząbkowanie późne nie jest oznaką problemów, a na sam czas ząbkowania ma wpływ wiele czynników, w tym genetyka.
Rzadkim przypadkiem, ale jak najbardziej realnym, jest także przedwczesne ząbkowanie – w takim przypadku pierwsze zęby mleczne stwierdza się już u noworodków.
Jaka jest kolejność wychodzenia zębów mlecznych? Pierwsze ząbki!
W jakiej kolejności wychodzą zęby mleczne? Istnieje tzw. kalendarz ząbkowania, który określa kolejność wyrzynania się zębów. Pamiętaj jednak, że w przypadku twojego malucha kolejność może być inna. To znów nie jest powód do obaw, szczególnie jeśli dbasz o właściwą dietę, bogatą w wapń i witaminę D.
Rodzaje zębów:
- jedynki – dolne pierwsze siekacze 6.–8. miesiąc, górne pierwsze siekacze: 8.–12. miesiąc;
- dwójki – dolne drugie siekacze 10.–16. miesiąc, górne pierwsze siekacze: 9.–13. miesiąc;
- trójki – dolne kły 17.–23. miesiąc, górne kły 16.–22. miesiąc;
- czwórki – dolne pierwsze trzonowce 14.–18. miesiąc, górne pierwsze trzonowce 13.–19. miesiąc;
- piątki – dolne drugie trzonowce 23.–31. miesiąc, górne dolne trzonowce 25.–33. miesiąc.
Pierwsze zęby trzonowe (szóstki) to już zęby stałe i pojawiają się dopiero około 6. roku życia. Oznacza to, że uzębienie mleczne liczy sobie tylko 20 zębów mlecznych. Zapamiętaj tę informację i nie myśl, że szóstki są także zębami mlecznymi, które i tak wypadną!
Siódemki i ósemki pojawiają się jeszcze później – tak zwane zęby mądrości mogą wyrzynać się nawet po 25. roku życia!
Co robić, gdy rozpoczyna się ząbkowanie? Kolejność wychodzenia zębów i ich higiena
Gdy niemowlę zacznie się ślinić, być marudne, cierpieć na brak apetytu czy płaczliwość – oznacza to, że rozpoczął się proces wyrzynania się zębów mlecznych. Jeśli objawy są nasilone, w aptekach znajdziesz preparaty, które pomogą złagodzić stany zapalne i dolegliwości bólowe, bardzo charakterystyczne objawy ząbkowania. Możesz też stosować leki przeciwbólowe i gorączkowe dla (ibuprofen albo paracetamol), ale pamiętaj, że bezpieczna dawka dla dzieci będzie zdecydowanie mniejsza niż dla dorosłego!
Przydatne będą też schłodzone napary z rumianku lub mięty – przemywaj dziąsła nasączonymi nimi wacikami.
Nie ignoruj też nauki dbania o higienę jamy ustnej i nakazuj dziecku dbanie o pierwsze zęby tak jak o późniejsze zęby stałe. Zęby mleczne są mniej zmineralizowane, co oznacza też, że bardziej podatne na próchnicę. Co prawda zęby mleczne wypadną przy wyrzynaniu się zębów stałych, ale jeśli stanie się to wcześnie, może być początkiem poważnych problemów z kształtowaniem się zgryzu! To oznacza dla ciebie jako rodzica poważne wydatki związane z leczeniem ortodontycznym, a dla twojej pociechy – dużo dyskomfortu.
Gdy pojawiają się pierwsze zęby u niemowlaka, jest to nieodłącznie związane z nieprzyjemnym uczuciem – okres wyrzynania możesz jednak złagodzić. Prawdopodobnie dziecko najgorzej zareaguje na pojawianie się jedynek i dwójek, gdy jeszcze nie jest w pełni świadome tego, co się dzieje. Pamiętaj, by dbać o mleczaki już od pierwszych miesięcy życia dziecka – chociaż te zęby kilka lat później wypadną, to pełnią bardzo istotną funkcję w kształtowaniu prawidłowej budowy szczęki i żuchwy.
Zniszczone próchnicą pierwsze mleczaki mogą skutkować poważnymi problemami już po okresie ząbkowania! Gdy wiesz już, jaka jest kolejność wychodzenia zębów, łatwiej będzie ci kontrolować, czy proces wyrzynania przebiega prawidłowo.
Może Cię także zainteresować:
- Kiedy wychodzą zęby 5-tki? Jakie objawy powodują? Sprawdź, jak łagodzić dolegliwości bólowe u dziecka
- Późne ząbkowanie u dzieci
- Kiedy wypadają mleczaki i wyrastają zęby stałe? Sprawdź, jaka jest kolejność wypadania zębów mlecznych twojego dziecka!
- Zęby trzonowe u dziecka – kiedy zaczynają się wyrzynać te zęby mleczne?
- Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka?
- Bolesne ząbkowanie – jak pomóc dziecku, gdy zaczyna ząbkować?
- Ile jest zębów mlecznych? Poznaj wszystkie mleczaki malucha