Zastanawiasz się, jak czyścić aparat ortodontyczny? Kluczowa jest częstotliwość, ale znaczenie ma także stosowanie odpowiednich preparatów i narzędzi. Co to oznacza w praktyce? Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj nasz krótki artykuł!
Jak czyścić aparat ortodontyczny – częstotliwość
Zachowanie higieny jamy ustnej wymaga częstego mycia zębów. A jak czyścić aparat ortodontyczny i ile razy dziennie to robić? Ze względu na elementy stale zamocowane na zębach konieczne jest częstsze pozbywanie się wszelkich resztek pokarmowych. Ortodonci zalecają szczotkowanie zębów i czyszczenie aparatu co najmniej 4 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Jedynie o pobieżne mycie przy użyciu tradycyjnej szczoteczki nie wystarczy.
Jak czyścić aparat ortodontyczny – podstawowe kroki
- Konieczne jest pozbycie się wszelkich ruchomych części aparatu. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie dotrzeć do zakamarków w zamkach. Tylko wtedy czyszczenie aparatu można nazwać skutecznym.
- Specjaliści zalecają wykorzystanie dedykowanych szczoteczek z włosiem w kształcie litery V, które ułatwiają docieranie do przestrzeni między zębami a elementami ortodontycznymi.
- Poza tym niezbędne jest wykonywanie odpowiednich ruchów. Zaleca się mycie zębów i aparatu ruchami wymiatającymi, a samą szczoteczkę należy trzymać pod kątem 45°.
- Kluczowa jest również siła nacisku szczoteczki. Nie można z nią przesadzić, by nie uszkodzić aparatu.
- Poświęć każdej części aparatu co najmniej 10 sekund.
Jak skutecznie czyścić aparat – potrzebne narzędzia
Jak czyścić aparat, by rzeczywiście przyniosło to efekty? Absolutna podstawa to ortodontyczna szczoteczka do zębów. Kolejne elementy to nić dentystyczna i irygator do wypłukiwania resztek pożywienia po posiłku. Jeśli skorzystasz z tych produktów, o wiele łatwiej będzie ci pozbyć się płytki nazębnej i skuteczniej zadbać o piękny uśmiech.
Pamiętaj, że kondycja aparatu ortodontycznego i jakość leczenia w dużej mierze zależy od higieny jamy ustnej. Nie zaniedbuj jej, by nie narazić się na bolesne dolegliwości.
Może Cię także zainteresować:
- Jak dbać o aparat ortodontyczny, a jednocześnie też o higienę zębów i jamy ustnej?
- Ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny?
- Aparat ortodontyczny – co jeść a czego unikać?
- Aparat ruchomy – komu jest polecany ten typ aparatu ortodontycznego? Jakie zalety ma ruchomy aparat ortodontyczny?
- Jak działa aparat ortodontyczny? Charakterystyka działania na różnych typach aparatów
- Czym jest aparat na podniebienie i dlaczego się go stosuje?
- Ile po wyrwaniu zęba można założyć aparat? Dlaczego czekanie jest konieczne i jak długo powinno wynieść?