dentofobia

Dentofobia – co to za przypadłość i jak można z nią walczyć?

Anna Wiktor
Strach przed dentystą wcale nie jest czymś, co powinno się ignorować ani bagatelizować. Nieleczona dentofobia może negatywnie wpłynąć na zdrowie zębów i jamy ustnej. Jak sobie z nią radzić, by nie doprowadzić do takich ubytków na swoim zdrowiu?

Dentofobia to strach przed wizytą u stomatologa. Niestety, jest to realna przypadłość, która zdarza się dość często. W większym lub mniejszym stopniu została stwierdzona wśród prawie połowy Polaków. Silny lęk przed dentystą skutkuje ograniczeniem wizyt w gabinecie, a tym samym pogorszonym zdrowiem zębów i jamy ustnej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Skąd bierze się dentofobia?

Żadna ilość znieczulenia może nie pomóc z lękiem przed zabiegami stomatologicznymi. Dla osób wrażliwych nawet zwykły przegląd może być bardzo nieprzyjemny. 

Dentofobia najczęściej wynika z konkretnych negatywnych przeżyć, najczęściej z okresu dzieciństwa. Najczęściej można doszukać się takich przyczyn jak:

  • przetrzymywanie dziecka na siłę w fotelu dentystycznym;
  • wyrywanie zębów, szczególnie bez odpowiedniego znieczulenia;
  • leczenie endodontyczne.

Często bywa, że uwarunkowanie społeczne jeszcze bardziej nasila lęki wyciągnięte z młodości i nie zachęca do ich przełamywania. Jest to szczególnie widoczne wśród dzieci – jeżeli ich rodzic odczuwa strach lub niechęć przed wizytami u dentysty, prawdopodobnie maluch będzie zachowywał się tak samo.

Dentofobia – jak leczyć?

Pozbycie się dentofobii musi zacząć się od rozpoznania problemu. Wymaga to przede wszystkim chęci pacjenta. Konieczne jest też znalezienie odpowiedniego lekarza, który zrozumie problem i nie będzie go bagatelizował. Można zastosować też naturalne środki odprężające lub znieczulające.

Pierwsza wizyta powinna wówczas ograniczyć się do przeglądu i ułożenia planu leczenia. Kolejna może polegać na wyleczeniu drobnego ubytku. Stomatolog powinien cały czas dokładnie tłumaczyć, co robi i dlaczego. Niepewność często wzmaga uczucie lęku. Najważniejsze jest więc ustalenie relacji zaufania i szczerość pomiędzy pacjentem a lekarzem. 

Dentofobia bywa często bagatelizowana jako infantylny problem. W rzeczywistości jest to jednak poważna dolegliwość, która może odbić się negatywnie na zdrowiu jamy ustnej pacjenta. Dlatego jej rozpoznanie i leczenie jest bardzo ważne.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
inlay i onlay

Inlay i onlay – poznaj nowoczesne, naturalnie wyglądające wypełnienia koron zębowych

Next Post
ból zęba w nocy

Ból zęba w nocy – co robić? Domowe sposoby i leczenie wieczornego bólu zębów

Related Posts
model zęba z widocznymi korzeniami

Ile kosztuje leczenie kanałowe w 2024 roku?

Cena leczenia kanałowego zęba stanowi istotny czynnik, który wpływa na decyzje pacjentów dotyczące dbałości o zdrowie jamy ustnej. Wielu z nich obawia się, że leczenie to jest finansowym wyzwaniem, któremu nie podołają. Trzeba jednak pamiętać, że celem leczenia kanałowego jest uratowanie zęba, którego nie da się już uratować za pomocą innych, prostszych metod leczenia.
Czytaj więcej

Licówki – idealna alternatywa dla wybielania

Zęby są niesamowitym atrybutem dosłownie każdego z nas. To właśnie one pozwalają nam szeroko się uśmiechać, a jednocześnie dodają nam pewności siebie i niekwestionowanego uroku. Niemniej jednak warto wiedzieć, że żadne zęby nie będą zachwycać swoją śnieżną bielą, o ile nie będziemy wstanie o nie odpowiednio zadbać. Mowa tu przede wszystkim o regularnej higienie jamy ustnej, od której tak naprawdę wiele zależy.
Czytaj więcej
prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty

Prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty – czy można?

Wiele osób zastanawia się, czy po wizycie u dentysty, podczas której otrzymali znieczulenie, mogą bezpiecznie prowadzić samochód. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. W tym artykule omówimy, co mówią specjaliści na temat prowadzenia samochodu po znieczuleniu u dentysty oraz jakie są zalecenia dotyczące bezpiecznego prowadzenia pojazdów po wizycie u stomatologa.
Czytaj więcej

Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Stan zapalny miazgi zęba wymaga interwencji stomatologicznej i tzw. Leczenia kanałowego. Cały proces można podzielić na kilka etapów – rozpoczyna się od diagnostyki, a kończy na opracowaniu zęba. Etapem poprzedzającym opracowanie jest zatrucie zęba. Leczenie kanałowe to postępowanie w stomatologii zachowawczej, które zapobiega konieczności ekstrakcji chorego zęba.
Czytaj więcej