wypadek hulajnoga elektryczna

Wypadek – hulajnoga elektryczna. Urazy głowy i uszkodzenia zębów – zobacz, dlaczego kask jest tak istotny!

Jakub Kaczmarek
To normalne, że podczas dynamicznej jazdy może zdarzyć się wypadek. Hulajnoga elektryczna również wymaga stosowania zabezpieczeń. Jakich dokładnie? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Kodeks ruchu drogowego długo nie uwzględniał istnienia takich pojazdów jak elektryczne hulajnogi. Brakowało precyzyjnych przepisów, powszechne było przerabianie sprzętu tak, by rozpędzał się do większych prędkości. Nawet powyżej 60 kilometrów na godzinę! Zresztą już 10–15 km/h wystarczy, by przytrafił się poważny wypadek – hulajnoga elektryczna jest traktowana przez prawo jako urządzenie transportu osobistego. UTO mogą mieć wymiary do 1,25 m długości i 0,9 m szerokości, a maksymalna dopuszczalna prędkość to 25 km/h na drodze rowerowej. Do jakich urazów dochodzi najczęściej podczas wypadku hulajnogi? Sprawdź!

Statystyki liczby wypadków na hulajnodze elektrycznej

Według Amerykanów średnio jedna na 5000 jazd takim pojazdem kończy się wypadkiem. 60% uczestników takich zdarzeń to mężczyźni, najczęściej między 20. a 40. rokiem życia. 3 na 10 ofiar wypadków z udziałem hulajnogi elektrycznej potrzebuje interwencji chirurgicznej. Jeśli chodzi o rodzaje obrażeń, badania opublikowane na łamach „Trauma Surgery & Acute Care Open” prezentują poniższy rozkład:

  • złamania i pęknięcia kości – 42%;
  • urazy twarzy – 26%;
  • krwawienie do mózgu – 18%;
  • wstrząs mózgu – 17%.

Uszkodzenia zębów lub kości szczęki/żuchwy stanowiły 20% urazów twarzy. Czyli statystycznie rzecz biorąc, ok. 5,2% wypadków z hulajnogą elektryczną oznacza konieczność wizyty u dentysty i zabiegu chirurgii stomatologicznej. Czasami również dla pieszego, który szedł chodnikiem.

Kierujący hulajnogą elektryczną również bywa sprawcą wypadku

I ponosi taką samą odpowiedzialność, jak kierowca samochodu. Brak ubezpieczenia OC oznacza, że ewentualne odszkodowanie i zadośćuczynienie sprawca będzie musiał wypłacić z własnej kieszeni. Kiedy dojdzie do niegroźnej w skutkach kolizji z pieszym, można mówić o pewnej dozie szczęścia. Może zdarzyć się też śmiertelny wypadek, w którym rozpędzona hulajnoga elektryczna przyczyni się do ciężkich obrażeń ciała, a całe zdarzenie zakończy się zgonem poszkodowanej osoby.

Dlatego warto przypomnieć limity prędkości dla e-hulajnóg. Nie tylko w trosce o własne zęby, ale też stan portfela. A przede wszystkim – zdrowie i życie innych:

  • chodnik – prędkość pieszego, ok. 8–10 km/h;
  • droga z ograniczeniem prędkości do 30 km/h dla pojazdów zmotoryzowanych – 20 km/h;
  • droga rowerowa – 25 km/h.

Co robić gdy zdarzy się wypadek? Hulajnoga elektryczna nijak nie chroni użytkownika

Trudno oczekiwać, żeby tego rodzaju sprzęt był wyposażany w odpowiednik poduszek powietrznych. Dlatego w pierwszej kolejności należy ocenić stan poszkodowanych, udzielić im pomocy i w razie potrzeby wezwać pogotowie ratunkowe. Skutki mogą być bardzo poważne, ze śmiertelnymi włącznie. Kask bez wątpienia zmniejsza ryzyko urazów głowy w wyniku wypadku.

Podczas użytkowania pojazdów może zdarzyć się wypadek. Hulajnoga elektryczna nie należy do wyjątków. E-hulajnogi biorą udział w mniejszej liczbie zdarzeń, ale to wynika z mniejszej liczby ich użytkowników w porównaniu do np. liczby rowerzystów. Część specjalistów twierdzi, że potrzeba nie tylko poprawy infrastruktury drogowej i jakości ścieżek rowerowych. Za niezbędne uważają też kursy doskonalące technikę jazdy, pokonywanie przeszkód oraz uczące dostosowywania prędkości do warunków do na jezdni i chodniku.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
bruksizm

Bruksizm – niebezpieczne dla zdrowia zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki. Jak leczyć ten nawyk?

Następny artykuł
pocałunek

Czy w aparacie ortodontyczny można się całować?

Podobne artykuły
hollywoodzki uśmiech

Jak uzyskać hollywoodzki uśmiech?

Nie od dziś wiadomo, że piękne i zadbane zęby są naszą wizytówką. W celu uzyskania uśmiechu prosto z Hollywood, warto postawić na ciekawe rozwiązania. Pomoc uzyskamy w gabinetach stomatologicznych, gdzie specjaliści oferują wiele zabiegów na nasze zęby. O czym trzeba wiedzieć? Jak mieć uśmiech niczym Julia Roberts?
Czytaj więcej
polski dentysta w paryżu

Polski dentysta w Paryżu – Twój przewodnik

Polski dentysta w Paryżu to gwarancja komunikacji bez barier językowych i bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Przywrócenie blasku Twojemu uśmiechowi nigdy nie było prostsze. Dowiedz się, jak profesjonalizm i zaangażowanie specjalistów mogą przekształcić Twoje doświadczenie stomatologiczne w stolicy Francji.
Czytaj więcej

Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Stan zapalny miazgi zęba wymaga interwencji stomatologicznej i tzw. Leczenia kanałowego. Cały proces można podzielić na kilka etapów – rozpoczyna się od diagnostyki, a kończy na opracowaniu zęba. Etapem poprzedzającym opracowanie jest zatrucie zęba. Leczenie kanałowe to postępowanie w stomatologii zachowawczej, które zapobiega konieczności ekstrakcji chorego zęba.
Czytaj więcej