wypadek hulajnoga elektryczna

Wypadek – hulajnoga elektryczna. Urazy głowy i uszkodzenia zębów – zobacz, dlaczego kask jest tak istotny!

Jakub Kaczmarek
To normalne, że podczas dynamicznej jazdy może zdarzyć się wypadek. Hulajnoga elektryczna również wymaga stosowania zabezpieczeń. Jakich dokładnie? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Kodeks ruchu drogowego długo nie uwzględniał istnienia takich pojazdów jak elektryczne hulajnogi. Brakowało precyzyjnych przepisów, powszechne było przerabianie sprzętu tak, by rozpędzał się do większych prędkości. Nawet powyżej 60 kilometrów na godzinę! Zresztą już 10–15 km/h wystarczy, by przytrafił się poważny wypadek – hulajnoga elektryczna jest traktowana przez prawo jako urządzenie transportu osobistego. UTO mogą mieć wymiary do 1,25 m długości i 0,9 m szerokości, a maksymalna dopuszczalna prędkość to 25 km/h na drodze rowerowej. Do jakich urazów dochodzi najczęściej podczas wypadku hulajnogi? Sprawdź!

Statystyki liczby wypadków na hulajnodze elektrycznej

Według Amerykanów średnio jedna na 5000 jazd takim pojazdem kończy się wypadkiem. 60% uczestników takich zdarzeń to mężczyźni, najczęściej między 20. a 40. rokiem życia. 3 na 10 ofiar wypadków z udziałem hulajnogi elektrycznej potrzebuje interwencji chirurgicznej. Jeśli chodzi o rodzaje obrażeń, badania opublikowane na łamach „Trauma Surgery & Acute Care Open” prezentują poniższy rozkład:

  • złamania i pęknięcia kości – 42%;
  • urazy twarzy – 26%;
  • krwawienie do mózgu – 18%;
  • wstrząs mózgu – 17%.

Uszkodzenia zębów lub kości szczęki/żuchwy stanowiły 20% urazów twarzy. Czyli statystycznie rzecz biorąc, ok. 5,2% wypadków z hulajnogą elektryczną oznacza konieczność wizyty u dentysty i zabiegu chirurgii stomatologicznej. Czasami również dla pieszego, który szedł chodnikiem.

Kierujący hulajnogą elektryczną również bywa sprawcą wypadku

I ponosi taką samą odpowiedzialność, jak kierowca samochodu. Brak ubezpieczenia OC oznacza, że ewentualne odszkodowanie i zadośćuczynienie sprawca będzie musiał wypłacić z własnej kieszeni. Kiedy dojdzie do niegroźnej w skutkach kolizji z pieszym, można mówić o pewnej dozie szczęścia. Może zdarzyć się też śmiertelny wypadek, w którym rozpędzona hulajnoga elektryczna przyczyni się do ciężkich obrażeń ciała, a całe zdarzenie zakończy się zgonem poszkodowanej osoby.

Dlatego warto przypomnieć limity prędkości dla e-hulajnóg. Nie tylko w trosce o własne zęby, ale też stan portfela. A przede wszystkim – zdrowie i życie innych:

  • chodnik – prędkość pieszego, ok. 8–10 km/h;
  • droga z ograniczeniem prędkości do 30 km/h dla pojazdów zmotoryzowanych – 20 km/h;
  • droga rowerowa – 25 km/h.

Co robić gdy zdarzy się wypadek? Hulajnoga elektryczna nijak nie chroni użytkownika

Trudno oczekiwać, żeby tego rodzaju sprzęt był wyposażany w odpowiednik poduszek powietrznych. Dlatego w pierwszej kolejności należy ocenić stan poszkodowanych, udzielić im pomocy i w razie potrzeby wezwać pogotowie ratunkowe. Skutki mogą być bardzo poważne, ze śmiertelnymi włącznie. Kask bez wątpienia zmniejsza ryzyko urazów głowy w wyniku wypadku.

Podczas użytkowania pojazdów może zdarzyć się wypadek. Hulajnoga elektryczna nie należy do wyjątków. E-hulajnogi biorą udział w mniejszej liczbie zdarzeń, ale to wynika z mniejszej liczby ich użytkowników w porównaniu do np. liczby rowerzystów. Część specjalistów twierdzi, że potrzeba nie tylko poprawy infrastruktury drogowej i jakości ścieżek rowerowych. Za niezbędne uważają też kursy doskonalące technikę jazdy, pokonywanie przeszkód oraz uczące dostosowywania prędkości do warunków do na jezdni i chodniku.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
bruksizm

Bruksizm – niebezpieczne dla zdrowia zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki. Jak leczyć ten nawyk?

Następny artykuł
pocałunek

Czy w aparacie ortodontyczny można się całować?

Podobne artykuły

Ile zarabia dentysta w Polsce?

Gabinety stomatologiczne wciąż nie są tymi placówkami medycznymi, na które stać każdego przeciętnego rodaka. Większość z nich nie ma podpisanej umowy z NFZ, dlatego też leczenie dentystyczne pozostaje jednym z najdroższych w naszym kraju. Czy ceny usług dentystycznych przekładają się na wysokie zarobki stomatologów w Polsce?
Czytaj więcej

Licówki – idealna alternatywa dla wybielania

Zęby są niesamowitym atrybutem dosłownie każdego z nas. To właśnie one pozwalają nam szeroko się uśmiechać, a jednocześnie dodają nam pewności siebie i niekwestionowanego uroku. Niemniej jednak warto wiedzieć, że żadne zęby nie będą zachwycać swoją śnieżną bielą, o ile nie będziemy wstanie o nie odpowiednio zadbać. Mowa tu przede wszystkim o regularnej higienie jamy ustnej, od której tak naprawdę wiele zależy.
Czytaj więcej

Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Stan zapalny miazgi zęba wymaga interwencji stomatologicznej i tzw. Leczenia kanałowego. Cały proces można podzielić na kilka etapów – rozpoczyna się od diagnostyki, a kończy na opracowaniu zęba. Etapem poprzedzającym opracowanie jest zatrucie zęba. Leczenie kanałowe to postępowanie w stomatologii zachowawczej, które zapobiega konieczności ekstrakcji chorego zęba.
Czytaj więcej

Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO – na czym polega ich fenomen?

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie dbać o zęby każdego dnia, aby uniknąć kosztownych wizyt u dentysty. W takim wypadku bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej szczoteczki, która umożliwi dokładne umycie zębów, języka i przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO to absolutny hit na rynku szczoteczek do zębów. Na czym polega ich fenomen?
Czytaj więcej
Botoks na zgrzytanie zębami

Zgrzytasz zębami w nocy? Botoks może pomóc

Jeśli należysz do osób, które podczas snu zaciskają zęby i nimi zgrzytają, pomóc może Ci zastrzyk botoksu. Okazuje się, że substancja ta sprawdza się nie tylko w odmładzaniu twarzy, ale też leczeniu niektórych schorzeń, takich jak właśnie bruksizm – niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu.
Czytaj więcej

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

Zdrowe, lśniące zęby są wizytówką człowieka. Żeby pięknie się prezentowały, należy prawidłowo dbać o higienę swojej jamy ustnej. Kwestia ta jest niezwykle istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, ponieważ nieleczona próchnica wpływa nie tylko na zęby i jamę ustną, ale na cały organizm. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej. Jak powinna ona wyglądać? Podpowiadamy.
Czytaj więcej