aparat bezligaturowy

Czym jest aparat bezligaturowy i czy warto się na niego zdecydować?

Jakub Kaczmarek
W leczeniu ortodontycznym aparat bezligaturowy zdobywa coraz większą popularność. Jest bardziej dyskretny, zapewnia mniejsze uczucie dyskomfortu podczas prostowania zębów i sprawia, że nie trzeba tak częstych wizyt kontrolnych. Przeczytaj o nim więcej!

Masz problemy ortodontyczne, ale nadal chcesz zachować estetykę uśmiechu? Nie brakuje osób, które w trakcie leczenia coraz chętniej sięgają po kosmetyczny aparat bezligaturowy. Co sprawia, że takie rozwiązanie zyskuje popularność? Jakie są jego zalety? Czy każdy może sobie pozwolić na taki aparat? Odpowiadamy!

Co to jest aparat bezligaturowy?

Taki sprzęt ortodontyczny bazuje na klamrach umiejscowionych w zamkach, które podtrzymują łuk aparatu. Nie ma tradycyjnych gumek napinających, naciąg szyny jest bardziej płynny i jednolity, a sam ruch łuku po zębach nie wywołuje tak dużego efektu tarcia. Aparat bezligaturowy jest również bardziej estetyczny dzięki mniejszej liczbie widocznych elementów. Może występować w wersjach metalowych, ceramicznych lub kryształowych.

Najważniejsze cechy aparatu bezligaturowego

Co jeszcze decyduje o rosnącej popularności takiego aparatu? Podstawowe zalety to:

  • mniejsza widoczność dla osób postronnych;
  • zwiększenie komfortu noszenia dzięki mniejszym wymiarom elementów;
  • mniejszy dyskomfort (zmniejszenie efektu tarcia);
  • rzadsze wizyty kontrolne u ortodonty;
  • krótszy okres leczenia względem tradycyjnych aparatów ortodontycznych;
  • możliwość założenia u osób dorosłych i dzieci.

Czy aparat bezligaturowy jest dla każdego?

W zasadzie każdy jest w stanie sobie pozwolić na założenie takiego aparatu. Jedyna trudność może się pojawić w momencie finalizacji zakupu. Aparat bezligaturowy jest droższy od standardowych rozwiązań i zwykle koszt za jeden łuk to od 2500 zł wzwyż. Ceny mogą się różnić w zależności od wybranej wersji i lokalizacji gabinetu ortodontycznego. 

Jeśli zdecydujesz się na wydatek, będziesz mógł się spodziewać krótszego leczenia (zwłaszcza względem tradycyjnych aparatów ortodontycznych) i zmniejszenia liczby płatnych wizyt kontrolnych. Jednak przed podjęciem decyzji o założeniu takiego aparatu warto dokładnie obliczyć koszty związane z pełnym leczeniem i zapytać o nie lekarza.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
aparat samoligaturujący przed i po

Aparat samoligaturujący przed i po – co musisz wiedzieć, zanim pójdziesz do ortodonty?

Next Post
aparat przezroczysty

Czym jest aparat przezroczysty i dla kogo został stworzony? Sprawdź, jak go nosić!

Related Posts