zakażenie zęba śmierć

Zakażenie zęba a śmierć, czyli do czego mogą prowadzić choroby zębów?

Anna Wiktor

W skrócie:

  • Zakażenie zęba statystycznie rzadko prowadzi do śmierci. 🦷
  • Leczone zakażenie stanowi dużo mniejsze zagrożenie dla życia niż nieleczone. 🦷
  • Brak właściwej higieny jamy ustnej, prowadzący do zakażeń zębów może skutkować poważnymi infekcjami, a nawet stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej. Dotyczy to zwłaszcza osób z rozległą próchnicą, z nieszczelnymi wypełnieniami zębów, niedoleczonymi kanałami lub też z zębami martwymi oraz zgorzelinowymi. 🦷
  • Zdarza się, że powodem ognisk zapalnych stają się też zęby zatrzymane – np. całkowicie zatrzymane ósemki. Tego typu sytuacje mogą prowadzić w efekcie do zapalenia dziąseł, paradontozy i zapalenia kości. W skrajnych przypadkach można się to skończyć nawet śmiercią. 🦷

Zakażenie zęba śmierć – czyli czym grożą infekcje zębów?

Zepsuty ząb może w skrajnych sytuacjach doprowadzić do rozległej infekcji w organizmie i do śmierci. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się osoby, które zmagają się z chorobami przewlekłymi, choć tak naprawdę bezpośredni stan zagrożenia życia zagraża każdemu kto nie dba o właściwą higienę jamy ustnej. 

Medycyna zna przypadki, w których nie udało się uratować pacjenta po tym jak zaczął odczuwać ból w jamie ustnej, a następnie w gardle, w plecach i w ramieniu, w efekcie czego doszło do zatrzymania krążenia. Powodem tego był zepsuty ząb, ponieważ zalegająca w nim ropa doprowadziła do przerwania kości, a bakterie z zębodołu rozprzestrzeniły się do organizmu, co doprowadziło do niewydolności wielonarządowej i śmierci. 

Pamiętaj! 🦷

Chore zęby prowadzą także do zapalenia opon mózgowych. Powodem może być np. nieleczony ząb do którego wda się infekcja, a bakterie szybko przeniosą się do mózgu, co powoduje w skrajnych sytuacjach nawet śmierć. 

Szczególnie niebezpieczna jest próchnica, czyli choroba, którą bagatelizuje wiele osób. Tymczasem pojawiające się dziury w miazdze zębowej mogą być stanem zagrażającym życiu. Stomatolodzy znają przypadki ciężkiego zakażenia spowodowanego nieleczoną próchnicą, które zakończyło się martwiczym zapaleniem śródpiersia. Jest to szczególnie niebezpieczne u osób, które dodatkowo zmagają się z innymi chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą lub miażdżycą. 

Zakażenie zęba a śmierć na skutek zakażeń sercowych i kostnych

jeśli cierpisz na chorobę serca, to zakażenie zęba może być dla Ciebie bardzo niebezpieczne

Brak właściwych higieny jamy ustnej może prowadzić do problemów sercowych i kostnych, a nawet do śmierci. Wynika to z obecności bakterii, którymi zakażone są zęby i dziąsła. One to, na skutek zranienia w trakcie mycia zębów dostają się do krwiobiegu, a stamtąd atakują wyściółkę serca. 

Jeśli dana osoba zmaga się dodatkowo z problemami sercowymi lub kostnymi to w takiej sytuacji powikłania mogą być bardzo poważne. Dlatego wiele operacji odbywa się dopiero po wyleczeniu zębów przez pacjentów, a te, które są zepsute, profilaktycznie usuwa się aby nie doszło do poważnych powikłań, mogących zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Co zatem powinno się robić by nie doprowadzić do takiego stanu?

Jak dbać o zęby i uniknąć poważnych stanów zapalnych?

Wiele osób unika regularnych wizyt u stomatologa i udaje się na nie dopiero wówczas gdy zęby zaczynają boleć. Jest to jednak błąd, który może kosztować – w skrajnych przypadkach – nawet życie. Wielu chorób udaje się, bowiem uniknąć jeśli dba się o właściwą higienę jamy ustnej na co dzień. To bardzo ważne zalecenie, które warto mieć na uwadze od najmłodszych lat.

Istotne znaczenie ma też regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, ponieważ często to właśnie w przestrzeniach między zębami zalegają resztki pokarmowe, które są pożywką do rozwoju próchnicy. Warto też, co najmniej dwa razy w roku odwiedzać stomatologa w celu profilaktycznej wizyty. O stan uzębienia powinny też dbać szczególnie kobiety w ciąży. Zaleca się by przed zajściem w ciążę wyleczyć zęby. Ale tak naprawdę odpowiednia higiena jamy ustnej jest zalecana każdej osobie dorosłej i dzieciom. 


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
numeracja zębów

Numeracja zębów – system oznaczania zębów przez dentystę

Next Post
oddychanie przez usta

Oddychanie przez usta – wpływ na zdrowie

Related Posts

Fizjoterapia stomatologiczna – czym jest i jak może Ci pomóc?

Odczuwasz silne bóle głowy i szyi, a może cierpisz na szczękościsk bądź nadwrażliwość zębów? Te oraz wiele innych symptomów mogą wskazywać na dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Fizjoterapeuta stomatologiczny pomoże Ci pozbyć się bólu i napięcia w obrębie głowy poprzez szereg ćwiczeń i masaży. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj zalety fizjoterapii stomatologicznej!
Czytaj więcej
pasta do aparatów na zęby

Trzy światy doskonałej pielęgnacji zębów: pasta ortodontyczna i inne specjalistyczne produkty od Dr. Liebe

W dzisiejszym świecie dbałość o zdrowie jamy ustnej jest nieodzownym elementem codziennej rutyny. Świadomość o konieczności utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej prowadzi do poszukiwania najlepszych produktów, które zapewnią skuteczną ochronę. Wiodącą marką, która oferuje trzy wyjątkowe specjalistyczne pasty, w tym pastę ortodontyczną Pearls&Dents, jest niemiecka firma Dr. Liebe, mająca na swoim koncie ponad 100-letnie doświadczenie na rynku higieny jamy ustnej.
Czytaj więcej
Czy komórki macierzyste i osocze bogatopłytkowe to jest to samo

Czy komórki macierzyste i osocze bogatopłytkowe to jest to samo?

Czy można w naturalny sposób zahamować proces starzenia i przynajmniej częściowo cofnąć jego skutki? Współczesna medycyna estetyczna przynosi rozwiązanie w postaci zabiegów z użyciem osocza bogatopłytkowego i komórek macierzystych. Choć obie metody opierają się na wykorzystaniu naturalnego potencjału regeneracyjnego naszego organizmu, różnią się pochodzeniem i mechanizmem działania. Dowiedz się więcej o każdej z nich.
Czytaj więcej

Pierwszy ząbek u dziecka – jak dbać o niego i o następne?

Ząbkowanie jest szczególnie trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Maluch w tym czasie bywa niespokojny, marudny, mocno się ślini i wkłada do buzi wszystkie przedmioty, jakie ma pod ręką. Pierwszy ząbek u dziecka pojawia się około szóstego miesiąca życia, a zaraz potem zaczynają wychodzić następne. To czas, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na higienę i pielęgnację jamy ustnej.
Czytaj więcej