ząb mleczny wypadł bez korzenia

Ząb mleczny wypadł bez korzenia – co to oznacza?

Jakub Kaczmarek
Twojemu dziecku ząb mleczny wypadł bez korzenia? Dowiedz się, co to dokładnie oznacza i jakie działania należy podjąć. Na wstępie warto zaznaczyć, że taka sytuacja zdarza się stosunkowo często.

W skrócie:

  • Jeśli ząb mleczny wypadł bez korzenia, najprawdopodobniej korzeń zanikł przed wypadnięciem – to naturalne 🦷
  • Zdarza się, że mleczak ukruszy się, a korzeń pozostanie w dziąśle – wtedy warto zgłosić się do dentysty 🦷
  • Można też poczekać, aż wyrżnie się ząb stały i (prawdopodobnie) wypchnie zatrzymany korzeń 🦷

Zęby mleczne swoją budową przypominają stałe, choć są od nich słabsze – wynika to z mniejszej mineralizacji. Dzięki temu ich wypadanie (albo ewentualne usuwanie) jest dużo prostsze niż w przypadku zębów stałych. Nie oznacza to jednak, że w tym procesie nie pojawiają się komplikacje. Wiele osób zastanawia się, co w sytuacji, gdy ząb mleczny wypadł bez korzenia? Są dwa możliwe scenariusze dotyczące takiej sytuacji, z czego jeden jest dużo bardziej prawdopodobny.

Ząb mleczny wypadł bez korzenia – jak to stwierdzić?

Jedynym sposobem, żeby stwierdzić, czy ząb mleczny wypadł bez korzenia, jest jego analiza. Jak już zostało wspomniane, budowa tych zębów nie różni się znacząco od stałych, dlatego łatwo stwierdzić, czy korzeń jest częścią usuniętego uzębienia. Zęby mleczne są mniej unerwione i słabiej zmineralizowane, dlatego ewentualne ukruszenie jest możliwe, ale co najważniejsze – nie ma powodów do niepokoju. To częsta sytuacja, z którą należy się pogodzić. Dużo większym problemem jest, gdy nowe zęby zaczynają wyżynać się obok wciąż znajdujących się w jamie ustnej mleczaków.

Co robić, gdy mleczaki wypadają bez korzeni?

Jeśli udało ci się ustalić, że ząb mleczny wypadł bez korzenia, możesz przyjąć, że nie stało się nic niepokojącego. Z wielkim prawdopodobieństwem doszło do resorpcji korzenia – innymi słowa, korzeń zanikł na skutek rozpuszczenia, do którego doszło naturalnie w procesie wymiany uzębienia.

Wypadanie zębów mlecznych:
1. Wzrost zęba stałego w dziąśle
2. Resorpcja korzenia mleczaka
3. Poluzowanie mleczaka
4. Wypadnięcie mleczaka
Jeśli nie dojdzie do 2., korzeń może zostać w dziąśle

Warto wiedzieć 💡

Po tym, jak ząb wypadł, może dojść do krwawienia, a dziąsło może być obolałe. W pierwszych godzinach to nie powód do niepokoju, ponieważ rana musi się samoistnie zagoić. Można stosować zimne okłady, jeśli dziecko narzeka na ból. Kiedy jednak ten trwa dłużej i jest nieznośny, warto udać się do stomatologa. Mało prawdopodobne jest, że fragment zęba został w jamie ustnej, ale warto to sprawdzić. Stałe zęby muszą mieć odpowiednio dużo miejsca do prawidłowego wzrostu.

Wiesz już, jak i kiedy wypadają mleczaki, a także jak przebiega ten proces. Zwykle nie przynosi on żadnych negatywnych konsekwencji, ale zawsze lepiej sprawdzić, czy faktycznie nie dzieje się nic nieoczekiwanego. Wypadający bez korzenia mleczak to nie powód do niepokoju, ale dolegliwości bólowe już tak. Lepiej mieć w zasięgu ręki sprawdzonego dentystę.

Wyrzynanie się zębów dolnych i górnych to proces, przez który przejść musi każdy człowiek. Kluczowa jest higiena jamy ustnej, a także kontrola stanu uzębienia. Gdy wypadają zęby mleczne, nie dzieje się nic niezwykłego, to część całego procesu, ale nie zawsze wszystko przebiega bez zakłóceń – warto mieć tego świadomość. Zawiązek zęba stałego musi mieć odpowiednie miejsce na rozwój, dlatego nie można lekceważyć procesu wymiany zębów mlecznych. Kawałek korzenia zęba w dziąśle może okazać się problemem, dlatego lepiej reagować odpowiednio wcześniej.

Jeśli w dziąśle został korzeń mleczaka, wypchnie go stały ząb lub usunie dentysta.

Inni często pytają…

Czy stały ząb wypchnie korzeń mleczaka?

To możliwe. Jeśli mleczak istotnie wypadł bez korzenia, a korzeń został w dziąśle, to wyrzynający się ząb stały może go wypchnąć lub zepchnąć na bok. Gdyby okazało się, że obok stałego zęba wciąż tkwi korzeń mleczaka, dentysta bez problemu go usunie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
zęby oczne

Zęby oczne – kiedy zaczynają się wyrzynać?

Next Post
jak długo boli po wszczepieniu implantu zęba

Jak długo boli po wszczepieniu implantu zęba i jak sobie z tym radzić?

Related Posts