Kodeks ruchu drogowego długo nie uwzględniał istnienia takich pojazdów jak elektryczne hulajnogi. Brakowało precyzyjnych przepisów, powszechne było przerabianie sprzętu tak, by rozpędzał się do większych prędkości. Nawet powyżej 60 kilometrów na godzinę! Zresztą już 10–15 km/h wystarczy, by przytrafił się poważny wypadek – hulajnoga elektryczna jest traktowana przez prawo jako urządzenie transportu osobistego. UTO mogą mieć wymiary do 1,25 m długości i 0,9 m szerokości, a maksymalna dopuszczalna prędkość to 25 km/h na drodze rowerowej. Do jakich urazów dochodzi najczęściej podczas wypadku hulajnogi? Sprawdź!
Statystyki liczby wypadków na hulajnodze elektrycznej
Według Amerykanów średnio jedna na 5000 jazd takim pojazdem kończy się wypadkiem. 60% uczestników takich zdarzeń to mężczyźni, najczęściej między 20. a 40. rokiem życia. 3 na 10 ofiar wypadków z udziałem hulajnogi elektrycznej potrzebuje interwencji chirurgicznej. Jeśli chodzi o rodzaje obrażeń, badania opublikowane na łamach „Trauma Surgery & Acute Care Open” prezentują poniższy rozkład:
- złamania i pęknięcia kości – 42%;
- urazy twarzy – 26%;
- krwawienie do mózgu – 18%;
- wstrząs mózgu – 17%.
Uszkodzenia zębów lub kości szczęki/żuchwy stanowiły 20% urazów twarzy. Czyli statystycznie rzecz biorąc, ok. 5,2% wypadków z hulajnogą elektryczną oznacza konieczność wizyty u dentysty i zabiegu chirurgii stomatologicznej. Czasami również dla pieszego, który szedł chodnikiem.
Kierujący hulajnogą elektryczną również bywa sprawcą wypadku
I ponosi taką samą odpowiedzialność, jak kierowca samochodu. Brak ubezpieczenia OC oznacza, że ewentualne odszkodowanie i zadośćuczynienie sprawca będzie musiał wypłacić z własnej kieszeni. Kiedy dojdzie do niegroźnej w skutkach kolizji z pieszym, można mówić o pewnej dozie szczęścia. Może zdarzyć się też śmiertelny wypadek, w którym rozpędzona hulajnoga elektryczna przyczyni się do ciężkich obrażeń ciała, a całe zdarzenie zakończy się zgonem poszkodowanej osoby.
Dlatego warto przypomnieć limity prędkości dla e-hulajnóg. Nie tylko w trosce o własne zęby, ale też stan portfela. A przede wszystkim – zdrowie i życie innych:
- chodnik – prędkość pieszego, ok. 8–10 km/h;
- droga z ograniczeniem prędkości do 30 km/h dla pojazdów zmotoryzowanych – 20 km/h;
- droga rowerowa – 25 km/h.
Co robić gdy zdarzy się wypadek? Hulajnoga elektryczna nijak nie chroni użytkownika
Trudno oczekiwać, żeby tego rodzaju sprzęt był wyposażany w odpowiednik poduszek powietrznych. Dlatego w pierwszej kolejności należy ocenić stan poszkodowanych, udzielić im pomocy i w razie potrzeby wezwać pogotowie ratunkowe. Skutki mogą być bardzo poważne, ze śmiertelnymi włącznie. Kask bez wątpienia zmniejsza ryzyko urazów głowy w wyniku wypadku.
Podczas użytkowania pojazdów może zdarzyć się wypadek. Hulajnoga elektryczna nie należy do wyjątków. E-hulajnogi biorą udział w mniejszej liczbie zdarzeń, ale to wynika z mniejszej liczby ich użytkowników w porównaniu do np. liczby rowerzystów. Część specjalistów twierdzi, że potrzeba nie tylko poprawy infrastruktury drogowej i jakości ścieżek rowerowych. Za niezbędne uważają też kursy doskonalące technikę jazdy, pokonywanie przeszkód oraz uczące dostosowywania prędkości do warunków do na jezdni i chodniku.
Może Cię także zainteresować:
- None Found