wypadek hulajnoga elektryczna

Wypadek – hulajnoga elektryczna. Urazy głowy i uszkodzenia zębów – zobacz, dlaczego kask jest tak istotny!

Jakub Kaczmarek
To normalne, że podczas dynamicznej jazdy może zdarzyć się wypadek. Hulajnoga elektryczna również wymaga stosowania zabezpieczeń. Jakich dokładnie? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Kodeks ruchu drogowego długo nie uwzględniał istnienia takich pojazdów jak elektryczne hulajnogi. Brakowało precyzyjnych przepisów, powszechne było przerabianie sprzętu tak, by rozpędzał się do większych prędkości. Nawet powyżej 60 kilometrów na godzinę! Zresztą już 10–15 km/h wystarczy, by przytrafił się poważny wypadek – hulajnoga elektryczna jest traktowana przez prawo jako urządzenie transportu osobistego. UTO mogą mieć wymiary do 1,25 m długości i 0,9 m szerokości, a maksymalna dopuszczalna prędkość to 25 km/h na drodze rowerowej. Do jakich urazów dochodzi najczęściej podczas wypadku hulajnogi? Sprawdź!

Statystyki liczby wypadków na hulajnodze elektrycznej

Według Amerykanów średnio jedna na 5000 jazd takim pojazdem kończy się wypadkiem. 60% uczestników takich zdarzeń to mężczyźni, najczęściej między 20. a 40. rokiem życia. 3 na 10 ofiar wypadków z udziałem hulajnogi elektrycznej potrzebuje interwencji chirurgicznej. Jeśli chodzi o rodzaje obrażeń, badania opublikowane na łamach „Trauma Surgery & Acute Care Open” prezentują poniższy rozkład:

  • złamania i pęknięcia kości – 42%;
  • urazy twarzy – 26%;
  • krwawienie do mózgu – 18%;
  • wstrząs mózgu – 17%.

Uszkodzenia zębów lub kości szczęki/żuchwy stanowiły 20% urazów twarzy. Czyli statystycznie rzecz biorąc, ok. 5,2% wypadków z hulajnogą elektryczną oznacza konieczność wizyty u dentysty i zabiegu chirurgii stomatologicznej. Czasami również dla pieszego, który szedł chodnikiem.

Kierujący hulajnogą elektryczną również bywa sprawcą wypadku

I ponosi taką samą odpowiedzialność, jak kierowca samochodu. Brak ubezpieczenia OC oznacza, że ewentualne odszkodowanie i zadośćuczynienie sprawca będzie musiał wypłacić z własnej kieszeni. Kiedy dojdzie do niegroźnej w skutkach kolizji z pieszym, można mówić o pewnej dozie szczęścia. Może zdarzyć się też śmiertelny wypadek, w którym rozpędzona hulajnoga elektryczna przyczyni się do ciężkich obrażeń ciała, a całe zdarzenie zakończy się zgonem poszkodowanej osoby.

Dlatego warto przypomnieć limity prędkości dla e-hulajnóg. Nie tylko w trosce o własne zęby, ale też stan portfela. A przede wszystkim – zdrowie i życie innych:

  • chodnik – prędkość pieszego, ok. 8–10 km/h;
  • droga z ograniczeniem prędkości do 30 km/h dla pojazdów zmotoryzowanych – 20 km/h;
  • droga rowerowa – 25 km/h.

Co robić gdy zdarzy się wypadek? Hulajnoga elektryczna nijak nie chroni użytkownika

Trudno oczekiwać, żeby tego rodzaju sprzęt był wyposażany w odpowiednik poduszek powietrznych. Dlatego w pierwszej kolejności należy ocenić stan poszkodowanych, udzielić im pomocy i w razie potrzeby wezwać pogotowie ratunkowe. Skutki mogą być bardzo poważne, ze śmiertelnymi włącznie. Kask bez wątpienia zmniejsza ryzyko urazów głowy w wyniku wypadku.

Podczas użytkowania pojazdów może zdarzyć się wypadek. Hulajnoga elektryczna nie należy do wyjątków. E-hulajnogi biorą udział w mniejszej liczbie zdarzeń, ale to wynika z mniejszej liczby ich użytkowników w porównaniu do np. liczby rowerzystów. Część specjalistów twierdzi, że potrzeba nie tylko poprawy infrastruktury drogowej i jakości ścieżek rowerowych. Za niezbędne uważają też kursy doskonalące technikę jazdy, pokonywanie przeszkód oraz uczące dostosowywania prędkości do warunków do na jezdni i chodniku.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
bruksizm

Bruksizm – niebezpieczne dla zdrowia zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki. Jak leczyć ten nawyk?

Next Post
pocałunek

Czy w aparacie ortodontyczny można się całować?

Related Posts
prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty

Prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty – czy można?

Wiele osób zastanawia się, czy po wizycie u dentysty, podczas której otrzymali znieczulenie, mogą bezpiecznie prowadzić samochód. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. W tym artykule omówimy, co mówią specjaliści na temat prowadzenia samochodu po znieczuleniu u dentysty oraz jakie są zalecenia dotyczące bezpiecznego prowadzenia pojazdów po wizycie u stomatologa.
Czytaj więcej

Co to jest anemia? Objawy i leczenie

Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń krwi niewątpliwie należy anemia. Inaczej nazywana jest ona niedokrwistością i oznacza sytuację, w której liczba czerwonych krwinek lub ilość hemoglobiny zawartej w nich nie umożliwia odpowiedniego utlenienia tkanek. Istnieje kilka typów anemii, z których każdy ma swoiste przyczyny, a więc i najbardziej odpowiednie metody terapii. Najczęstsza, a więc i najbardziej znana w obiegowej opinii, jest anemia spowodowana niedoborem żelaza. Dowiedz się więcej na temat tej dolegliwości. Jakie objawy powinny być niepokojące? Jak wygląda leczenie anemii?
Czytaj więcej
Jak jeść, aby mieć zdrowe zęby

Jak jeść, aby mieć zdrowe zęby – wskazówki i porady

Jak możemy zadbać o zdrowie naszych zębów? Czy tylko regularne szczotkowanie i płukanie jamy ustnej wystarczą? Okazuje się, że nasza dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych zębów. W tym artykule przedstawimy Ci praktyczne wskazówki i porady dotyczące tego, jak jeść, aby mieć zdrowe zęby. Dzięki tym prostym zmianom w diecie będziesz mógł cieszyć się pięknym uśmiechem i uniknąć wielu problemów z zębami.
Czytaj więcej

Fizjoterapia stomatologiczna – czym jest i jak może Ci pomóc?

Odczuwasz silne bóle głowy i szyi, a może cierpisz na szczękościsk bądź nadwrażliwość zębów? Te oraz wiele innych symptomów mogą wskazywać na dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Fizjoterapeuta stomatologiczny pomoże Ci pozbyć się bólu i napięcia w obrębie głowy poprzez szereg ćwiczeń i masaży. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj zalety fizjoterapii stomatologicznej!
Czytaj więcej
Botoks na zgrzytanie zębami

Zgrzytasz zębami w nocy? Botoks może pomóc

Jeśli należysz do osób, które podczas snu zaciskają zęby i nimi zgrzytają, pomóc może Ci zastrzyk botoksu. Okazuje się, że substancja ta sprawdza się nie tylko w odmładzaniu twarzy, ale też leczeniu niektórych schorzeń, takich jak właśnie bruksizm – niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu.
Czytaj więcej

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

Zdrowe, lśniące zęby są wizytówką człowieka. Żeby pięknie się prezentowały, należy prawidłowo dbać o higienę swojej jamy ustnej. Kwestia ta jest niezwykle istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, ponieważ nieleczona próchnica wpływa nie tylko na zęby i jamę ustną, ale na cały organizm. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej. Jak powinna ona wyglądać? Podpowiadamy.
Czytaj więcej

Antykoncepcja bez recepty — czy jest możliwa?

Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji to istotna decyzja, która często wiąże się z koniecznością wizyty u ginekologa. Jednakże istnieje wiele metod antykoncepcji dostępnych bez recepty, które są równie skuteczne i mogą być stosowane bez konieczności konsultacji lekarskiej. W niniejszym artykule omówimy różne rodzaje antykoncepcji bez recepty oraz ich zalety i wady.
Czytaj więcej
hollywoodzki uśmiech

Jak uzyskać hollywoodzki uśmiech?

Nie od dziś wiadomo, że piękne i zadbane zęby są naszą wizytówką. W celu uzyskania uśmiechu prosto z Hollywood, warto postawić na ciekawe rozwiązania. Pomoc uzyskamy w gabinetach stomatologicznych, gdzie specjaliści oferują wiele zabiegów na nasze zęby. O czym trzeba wiedzieć? Jak mieć uśmiech niczym Julia Roberts?
Czytaj więcej