W skrócie:
- Śrubę gojącą umieszcza się na implancie 3–6 miesięcy po jego wszczepieniu.
- W ten sposób odsłania się implant i przygotowuje dziąsło do założenia korony.
- Śruby gojące na implanty wkręca się w znieczuleniu miejscowym, po nacięciu dziąsła nad każdym implantem.
- Ich założenie trwa 20 minut, a przewidywany czas noszenia to 14 dni.
Śruby gojące implanty to jeden z elementów zakładanych pacjentowi w ciągu 3–6 miesięcy po wszczepieniu implantu. Proces ten jest częścią zabiegu odsłonięcia implantu. Wykonuje się go, aby przygotować dziąsło do założenia korony. Dowiedz się, jak przebiega!
Czym są śruby gojące implanty?
Przed założeniem korony konieczne jest odpowiednie przygotowanie dziąsła. W tym celu stosowane są śruby gojące implanty. Mocowane na 14 dni nie tylko przyspieszają prawidłowe gojenie się błony śluzowej. Zadaniem śrub gojących implanty jest także ochrona platformy implantu przed ponownym zasłonięciem jej przez narastające dziąsło. Śruby mają wreszcie odpowiednio wymodelować dziąsła pod koronę i w ten sposób zapewnić pacjentowi zadowalający efekt estetyczny.
Jak duże są śruby gojące implanty? Ich rozmiar (długość i szerokość) zależy zawsze od wielkości jamy ustnej i dziąseł pacjenta. Dobierany jest więc indywidualnie.
Warto wiedzieć 🔍
Dlaczego niektórzy czekają na ten etap 3 miesiące, a inni pół roku? Wszystko zależy od tego, jak szybko tkanka kostna połączy się z powierzchnią tytanowego implantu. Proces ten nazywa się osteointegracja. Każdy organizm ma inne zdolności regeneracji, a co za tym idzie, scalenie implantu z kością może trwać dłużej lub krócej. Ważne jednak, aby pomyślnie się zakończyło przed założeniem śruby gojącej.
Zabieg mocowania śrub gojących implanty
Mocowanie śrub gojących implanty to część zabiegu odsłonięcia implantu. Stomatolog zaczyna od podania pacjentowi znieczulenia miejscowego. Następnie nacina dziąsło znajdujące się bezpośrednio nad implantem, dzięki czemu możliwe staje się jego odsłonięcie. Ostatni etap zabiegu to założenie śruby gojącej.
Cały proces trwa ok. 20 minut i jest zupełnie bezbolesny! Po 14 dniach noszenia śruby, zarówno założone wcześniej implanty, jak i dziąsła są gotowe do wszczepienia ostatecznego wypełnienia (zaplanowanej wcześniej korony).
Śruby gojące implanty zapewniają bezpieczeństwo leczenia oraz przyspieszają założenie korony. Dzięki nim pacjent zyskuje pewność, że jego uśmiech będzie prezentował się pięknie i bardzo naturalnie. Co równie ważne, sam zabieg założenia śrub gojących implanty jest szybki i bezbolesny. Nie powinien więc wywoływać dodatkowego stresu – zwłaszcza, że stanowi prawie ostatni etap leczenia!
Najczęściej zadawane pytania
Jak długo można nosić śrubę gojącą?
Śrubę gojącą nosi się zazwyczaj 14 dni, a następnie mocuje koronę na implancie. Zdarza się jednak, że pacjenci z różnych przyczyn przekładają wizytę na później. Jeśli obawiasz się, że zbyt długie noszenie śruby gojącej może ci zaszkodzić, spokojnie! Można ją nosić nawet rok lub dłużej, o ile nie wypadnie.
Co po śrubie gojącej?
Zdjęcie śruby gojącej kończy chirurgiczną część procedury implantologicznej, a zaczyna protetyczną. Wykonana specjalnie dla pacjenta korona zębowa umieszczana jest na implancie. Odtąd pacjent może się cieszyć nowym zębem, komfortowym i naturalnie wyglądającym.
Czy śruba gojąca może wypaść?
Niestety tak. Zdarza się, że długo noszona śruba gojąca z czasem luzuje się i wypada. Wówczas można ją założyć ponownie, o ile implant wstępnie zrósł się z kością.
Czy śruba gojąca boli?
Wkręcenie śruby gojącej odbywa się w znieczuleniu i jest bezbolesne. Gdy znieczulenie przestanie działać, również nie powinien być odczuwalny ból, co najwyżej lekki dyskomfort.
Może Cię także zainteresować:
- Na czym polega odsłonięcie implantu?
- Implanty jednofazowe – piękny uśmiech już po jednej wizycie u stomatologa!
- Implant zębowy – czy boli? Jak przebiega zabieg wszczepienia implantu?
- Odbudowa kości pod implanty – podstawowe informacje
- Implanty tytanowe – czym wyróżnia się to popularne rozwiązanie?
- Implanty zębowe – przeciwwskazania, o których warto wiedzieć
- Implanty zębowe cała szczęka – cena i warunki założenia. Czy warto zastąpić utracony ząb protezą stomatologiczną?