Higiena jamy ustnej dziecka
Każde dziecko rodzi się z kompletem zębów mlecznych, które jednak przez pierwszych kilka miesięcy pozostają niewidoczne. Ząbki znajdują się głęboko w dziąsłach, obudowują się szkliwem, podczas gdy w międzyczasie wykształcają się korzenie. Z dbaniem o higienę jamy ustnej nie należy czekać do ząbkowania i pojawiania się pierwszych mleczaków. Od pierwszych dni życia noworodka konieczne jest regularne mycie jamy ustnej, w szczególności dziąseł i języka. Robimy to po każdym karmieniu, przecierając dziąsła i język nawiniętą na palec gazą, zmoczoną w ciepłej, przegotowanej wodzie. Gdy zbliża się ząbkowanie, warto również wykonywać maluszkowi masaż dziąseł za pomocą specjalnej szczoteczki lub gumowej nakładki.
Jak dbać o pierwszy ząbek?
Pierwszy ząbek u maluszka poprzedza okres ząbkowania, który może trwać od kilku do kilkunastu dni, a czasem nawet miesięcy. Jako pierwsze na powierzchnię dziąseł wyrzynają się dolne siekacze, potem górne i kolejne zęby. Ząbkowanie jest cechą indywidualną, każde dziecko przechodzi je we własnym tempie. Nie ma powodów do niepokoju, jeśli na kolejne ząbki trzeba poczekać. Natomiast już od pierwszego należy włączyć do codziennej pielęgnacji szczotkowanie zębów.
Choć niektórzy rodzice uważają, że o mleczaki nie trzeba za bardzo dbać, bo i tak wypadną, takie myślenie jest dalekie od prawdy. Takiej samej pielęgnacji jak zęby stałe, wymagają zęby mleczne. Jak o nie dbać, aby rosły zdrowo i nie dopadła ich próchnica? Gdy tylko pojawi się pierwszy ząbek, należy kupić specjalną szczoteczkę i pastę do zębów dla niemowląt i regularnie go czyścić, a później także kolejne ząbki. Pamiętajmy również o oczyszczaniu powierzchni języka, na której również mogą osadzać się resztki pokarmowe, będące idealną pożywką dla bakterii.
Właściwe nawyki procentują w przyszłości
Higiena jamy ustnej, zapoczątkowana i wdrożona już od pierwszych miesięcy życia pozwala na wykształcenie prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych. U małych dzieci należy myć zęby po każdym posiłku, szczególnie zwracając uwagę na ostatnie mycie przed spaniem. Po wieczornym szczotkowaniu zębów nie podajemy już dziecku nic do jedzenia, nawet jeśli ma to być mleko w butelce. Gdy maluch zasypia ze smoczkiem, to prosta droga do rozwoju próchnicy butelkowej, która w przyszłości zajmie najpierw wyrzynające się mleczaki, a następnie pojawiające się zęby stałe.
Dobra dieta na małe ząbki
Zęby u małych dzieci potrzebują do prawidłowego rozwoju odpowiedniej dawki witamin i składników mineralnych. Trzeba więc zadbać o dietę bogatą w to wszystko, co jest niezbędnym budulcem zębów. W codziennej diecie dziecka powinny znaleźć się produkty zawierające wapń i fluor, a także witaminy A, C i D. Równie ważne jak to, co powinno się znaleźć w diecie, jest to, czego należy unikać. Największym wrogiem dziecięcych zębów są cukry proste, które tworzą w jamie ustnej doskonałe warunki do rozwoju próchnicy oraz chorób dziąseł.
Należy ograniczyć słodkie przekąski, produkty zawierające sporo cukru, a także słodkie napoje. Nie powinno się dosładzać mleka ani kaszek, gdyż poprawa właściwości smakowych w żadnym stopniu nie rekompensuje zwiększonego ryzyka próchnicy, a także innych dolegliwości wynikających z niewłaściwej diety. Stan dziecięcego uzębienia warto też regularnie kontrolować u stomatologa – na pierwszą wizytę nigdy nie jest za wcześnie, a w razie pojawienia się jakichkolwiek zmian, można je wyleczyć na etapie, gdy są niewielkie i nie powodują większych dolegliwości.
Treść promocyjna
Może Cię także zainteresować:
- None Found