Pierwszy ząbek u dziecka – jak dbać o niego i o następne?

Anna Wiktor
Ząbkowanie jest szczególnie trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Maluch w tym czasie bywa niespokojny, marudny, mocno się ślini i wkłada do buzi wszystkie przedmioty, jakie ma pod ręką. Pierwszy ząbek u dziecka pojawia się około szóstego miesiąca życia, a zaraz potem zaczynają wychodzić następne. To czas, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na higienę i pielęgnację jamy ustnej.

Higiena jamy ustnej dziecka

Każde dziecko rodzi się z kompletem zębów mlecznych, które jednak przez pierwszych kilka miesięcy pozostają niewidoczne. Ząbki znajdują się głęboko w dziąsłach, obudowują się szkliwem, podczas gdy w międzyczasie wykształcają się korzenie. Z dbaniem o higienę jamy ustnej nie należy czekać do ząbkowania i pojawiania się pierwszych mleczaków. Od pierwszych dni życia noworodka konieczne jest regularne mycie jamy ustnej, w szczególności dziąseł i języka. Robimy to po każdym karmieniu, przecierając dziąsła i język nawiniętą na palec gazą, zmoczoną w ciepłej, przegotowanej wodzie. Gdy zbliża się ząbkowanie, warto również wykonywać maluszkowi masaż dziąseł za pomocą specjalnej szczoteczki lub gumowej nakładki.

Jak dbać o pierwszy ząbek?

Pierwszy ząbek u maluszka poprzedza okres ząbkowania, który może trwać od kilku do kilkunastu dni, a czasem nawet miesięcy. Jako pierwsze na powierzchnię dziąseł wyrzynają się dolne siekacze, potem górne i kolejne zęby. Ząbkowanie jest cechą indywidualną, każde dziecko przechodzi je we własnym tempie. Nie ma powodów do niepokoju, jeśli na kolejne ząbki trzeba poczekać. Natomiast już od pierwszego należy włączyć do codziennej pielęgnacji szczotkowanie zębów.

Choć niektórzy rodzice uważają, że o mleczaki nie trzeba za bardzo dbać, bo i tak wypadną, takie myślenie jest dalekie od prawdy. Takiej samej pielęgnacji jak zęby stałe, wymagają zęby mleczne. Jak o nie dbać, aby rosły zdrowo i nie dopadła ich próchnica? Gdy tylko pojawi się pierwszy ząbek, należy kupić specjalną szczoteczkę i pastę do zębów dla niemowląt i regularnie go czyścić, a później także kolejne ząbki. Pamiętajmy również o oczyszczaniu powierzchni języka, na której również mogą osadzać się resztki pokarmowe, będące idealną pożywką dla bakterii.

Właściwe nawyki procentują w przyszłości

Higiena jamy ustnej, zapoczątkowana i wdrożona już od pierwszych miesięcy życia pozwala na wykształcenie prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych. U małych dzieci należy myć zęby po każdym posiłku, szczególnie zwracając uwagę na ostatnie mycie przed spaniem. Po wieczornym szczotkowaniu zębów nie podajemy już dziecku nic do jedzenia, nawet jeśli ma to być mleko w butelce. Gdy maluch zasypia ze smoczkiem, to prosta droga do rozwoju próchnicy butelkowej, która w przyszłości zajmie najpierw wyrzynające się mleczaki, a następnie pojawiające się zęby stałe.

Dobra dieta na małe ząbki

Zęby u małych dzieci potrzebują do prawidłowego rozwoju odpowiedniej dawki witamin i składników mineralnych. Trzeba więc zadbać o dietę bogatą w to wszystko, co jest niezbędnym budulcem zębów. W codziennej diecie dziecka powinny znaleźć się produkty zawierające wapń i fluor, a także witaminy A, C i D. Równie ważne jak to, co powinno się znaleźć w diecie, jest to, czego należy unikać. Największym wrogiem dziecięcych zębów są cukry proste, które tworzą w jamie ustnej doskonałe warunki do rozwoju próchnicy oraz chorób dziąseł.

Należy ograniczyć słodkie przekąski, produkty zawierające sporo cukru, a także słodkie napoje. Nie powinno się dosładzać mleka ani kaszek, gdyż poprawa właściwości smakowych w żadnym stopniu nie rekompensuje zwiększonego ryzyka próchnicy, a także innych dolegliwości wynikających z niewłaściwej diety. Stan dziecięcego uzębienia warto też regularnie kontrolować u stomatologa – na pierwszą wizytę nigdy nie jest za wcześnie, a w razie pojawienia się jakichkolwiek zmian, można je wyleczyć na etapie, gdy są niewielkie i nie powodują większych dolegliwości.

Treść promocyjna


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
polip miazgi

Polip miazgi zębowej – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Next Post
szałwia na dziąsła

Szałwia na dziąsła – prozdrowotne działanie herbatki ziołowej

Related Posts
Botoks na zgrzytanie zębami

Zgrzytasz zębami w nocy? Botoks może pomóc

Jeśli należysz do osób, które podczas snu zaciskają zęby i nimi zgrzytają, pomóc może Ci zastrzyk botoksu. Okazuje się, że substancja ta sprawdza się nie tylko w odmładzaniu twarzy, ale też leczeniu niektórych schorzeń, takich jak właśnie bruksizm – niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu.
Czytaj więcej
polski dentysta w paryżu

Polski dentysta w Paryżu – Twój przewodnik

Polski dentysta w Paryżu to gwarancja komunikacji bez barier językowych i bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Przywrócenie blasku Twojemu uśmiechowi nigdy nie było prostsze. Dowiedz się, jak profesjonalizm i zaangażowanie specjalistów mogą przekształcić Twoje doświadczenie stomatologiczne w stolicy Francji.
Czytaj więcej

Jak wybrać najlepszego ortodontę w Radomiu?

Wybór odpowiedniego ortodonty to kluczowy krok w procesie dbania o zdrowie jamy ustnej. W Radomiu, podobnie jak w innych miastach, dostępność specjalistów jest szeroka, co może utrudniać podjęcie decyzji. W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci wybrać najlepszego ortodontę, dostosowanego do Twoich potrzeb i oczekiwań. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze, jakie pytania warto zadać podczas pierwszej wizyty oraz jakie czynniki mogą wpłynąć na jakość leczenia ortodontycznego.
Czytaj więcej
prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty

Prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty – czy można?

Wiele osób zastanawia się, czy po wizycie u dentysty, podczas której otrzymali znieczulenie, mogą bezpiecznie prowadzić samochód. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. W tym artykule omówimy, co mówią specjaliści na temat prowadzenia samochodu po znieczuleniu u dentysty oraz jakie są zalecenia dotyczące bezpiecznego prowadzenia pojazdów po wizycie u stomatologa.
Czytaj więcej
model zęba z widocznymi korzeniami

Ile kosztuje leczenie kanałowe w 2024 roku?

Cena leczenia kanałowego zęba stanowi istotny czynnik, który wpływa na decyzje pacjentów dotyczące dbałości o zdrowie jamy ustnej. Wielu z nich obawia się, że leczenie to jest finansowym wyzwaniem, któremu nie podołają. Trzeba jednak pamiętać, że celem leczenia kanałowego jest uratowanie zęba, którego nie da się już uratować za pomocą innych, prostszych metod leczenia.
Czytaj więcej

Czym wyróżniają się szczoteczki elektryczne Oral-B?

Wybranie właściwej szczoteczki do zębów to fundamentalny aspekt dbania o zdrowie naszej jamy ustnej. To od niej zależy, jak efektywnie poradzimy sobie z usuwaniem płytki bakteryjnej, jak skutecznie uchronimy zęby przed próchnicą i jak dobrze zapobiegniemy chorobom dziąseł podczas codziennego mycia zębów. Szczoteczki elektryczne Oral-B wyróżniają się na tle konkurencyjnych produktów dzięki swoim niepowtarzalnym cechom. Są wyposażone w nowoczesną technologię, która gwarantuje skuteczne i precyzyjne czyszczenie zębów.
Czytaj więcej

Co warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa?

Zadbana i zdrowa jama ustna może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. Umożliwia jedzenie, picie oraz komfortowe uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich bez żadnego bólu i uczucia dyskomfortu. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby zdecydować się na kontrolną wizytę u dentysty celem sprawdzenia kondycji naszych zębów.
Czytaj więcej